"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Kariyerinizi Berbat Eden Teknolojik Kullanımlar

Teknoloji, hayatımızdaki her şeyi kolaylaştıran muhteşem yenilikleri bize sunuyor olabilir. Ancak unutmayın ki teknolojinin hayatımıza getirdiği bazı olumsuzluklar da var. Öyle ki artık teknolojiyi kullanmadan işinizi yapamadığınız ve kullanırken ekstra bir dikkat göstermeniz gereken durumlar baş gösteriyor.

Dolayısıyla eğer bir emlak profesyoneliyseniz, teknolojinin son hızla sektöre giriş sürecinde dikkat etmeniz gereken noktaları iyi takip etmelisiniz. Biz sizin için bir kolaylık yaptık ve bu noktaları aşağıda ayrıntılı bir şekilde derledik. İşte gayrimenkul kariyerinizi berbat edebilecek teknolojik kullanımlar…

Müşterilerin anlık memnuniyetini karşılayamamak

Her şey bir yıldırım hızı ile değişmeye devam ediyor ve teknoloji bize anlık memnuniyet anlamında büyük bir açlık hissi veriyor. Potansiyel müşteriler artık tek bir butona tıklayarak size ulaşabiliyor ve mülk listenizi bulabiliyor. Eğer size bu hızda ulaşabilen potansiyel müşterilerinize anında cevap verme ve ihtiyaçlarını hemen karşılama anlamında yetersiz kalırsanız, hiç beklemeden başka bir firmaya yöneleceklerdir. Dolayısıyla bu durum size sürekli muhtemel müşterilerin kaybı olarak geri dönecektir.

Bilgi notu: Gelen tüm yeni müşterileri inceleme ve cevap verme konusunda bu hıza yetişemiyorsanız, dert yaratan teknoloji aynı zamanda devasını da size veriyor. Müşterilerinize nasıl daha hızlı bir şekilde cevap verebileceğinizi öğrenmek için buradaki makaleyi okuyabilirsiniz.  

Kötü fotoğraflar kullanmak

Fotoğrafların 1000 kelimeye bedel olduğunu biliyor musunuz? Pek çok online gayrimenkul portalı potansiyel müşterilere hitap eder ve bu nedenle kullandığınız resimler her şey demektir. Mülk listenizi sunmanın en iyi yolu olan online platformlar, eğer düzgün fotoğraflarla çalışmazsanız sizin için bir kâbusa dönüşebilir. Kaliteli olan mülkleriniz potansiyel müşterilerin gözünde çok değersiz hale gelebilir. Arama yapan ve gördüğü fotoğraflara göre hızlı bir şekilde karar veren potansiyel müşterileri bu şekilde kaybetmeyi istemezsiniz.

Bilgi notu: Eğer satacağınız her ev için profesyonel bir fotoğrafçı kiralamak ile uğraşmak istemiyorsanız, iyi bir fotoğraf makinası edinip fotoğrafçılık dersleri almaya başlayabilirsiniz. Püf noktaları öğrendikten sonra her mülk için kendi işinizi kendiniz daha kısa sürede görebilirsiniz. Veya kolay ve etkili fotoğraflar elde etmek için başvurabileceğiniz şu dört yönteme (1, 2, 3, 4) başvurabilirsiniz.

Online şöhretinizin bir gün sonu gelebilir

Günümüzün dijital çılgınlığı içinde sosyal medyanın ve online pazarlamanın gayrimenkul başarınızdaki etkisi malumunuzdur. Ancak bu aynı zamanda kişisel hayatınızı açık bir kitap şeklinde yayımlamanız anlamına gelir ve bazı zamanlar bu durum gayrimenkul iş hayatınızı olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle sosyal medya hesabınızda bir şey paylaşırken her zaman iki defa düşünün. Elbette ki sonradan paylaşımınızı silebilirsiniz. Fakat Google indeksleri sizin sildiğiniz veriyi uzun süre veri tabanında kayıtlı tutmaya ve arama motorlarında göstermeye devam eder. Daha da önemlisi insanlar, online platformlarda sizden ve sizin firmanızdan kötü bir şekilde bahsedebilirler. Bu nedenle online platformlardaki hesaplarınızı yönetirken son derece dikkatli olmalısınız.

Bilgi notu: Her paylaşımda bulunmadan önce potansiyel müşterilerinizin bunu gördüğünde ne düşünebileceğini aklınıza getirin ve ondan sonra paylaşın. Ek olarak, size gelen olumsuz yorumları silmek yerine, onlara olumlu açılardan yaklaşan bir cevapta bulunarak bu durumu lehinize çevirmeyi deneyin. Daha fazla ipucu için buradaki makalemize göz atabilirsiniz.

Teknolojiye aşırı güven büyük sorunlara yol açabilir

Pek çok gayrimenkul profesyoneli, süreçleri hızlandırmak amacı ile iş kolaylaştırıcı programlar ve uygulamalar kullanır. Örneğin iş bitirme sürecini hızlandırma amacı ile elektronik imza kullanırlar. Ancak dikkatli olmazsanız, kolaylık sandığınız yöntem sizin başınızı ağrıtacak bir duruma dönüşebilir. Örneğin müşterinizle anlaşma yaparken hazırladığınız evraka, satıcının geçmiş dönem aidat borçlarına ait ücret olan 2000 doların alıcı tarafından ödeneceğine dair bir bilgi eklediniz diyelim. Sonradan bu evrakta bazı değişiklikler yapıldı ve altına imza attığınız bu evrakta yeni kısımları değiştirdiniz. Ancak evrakın orijinali ve sonraki hali kaydolmadı. Siz kaydolmadığını daha sonraki bir zamanda fark ettiniz ve bu büyük bir soruna yol açtı.

Bilgi notu: Teknolojiye çok fazla güvenmemeniz gerektiğini unutmayın. İşlerinizi teknoloji ile bütünleşik olarak ve sorunsuz bir şekilde yürütmek istiyorsanız, yaptığınız işleri mutlaka iki kez kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

DİĞER HABER
26 Temmuz 2023