"Tüm doğru malzemelere sahip olmakla her zaman iyi bir pasta yapılmaz." Emlak Broker
Emlak Kiralama Piyasasının Yeni Çöpçatanı Crelow

Emlak piyasasına yeni bir bakış açısı getiren Crelow, kendilerine küçük ofisler arayan kiracılar ile mal sahiplerini bir araya getiriyor. Aynı bir çöpçatan mantığı ile çalışan siteye aradıkları özellikleri bırakan kiracılar kendileri ile bağlantıya geçen mal sahiplerinin tekliflerini değerlendiriyor ve kendileri için en uygun ofisi kiralıyorlar.

Crelow, ofis katlarının ve fiyatlarının listelendiği sıradan sitelerden oldukça farklı bir işleyişe sahip. Arkadaş arama sitelerinde olduğu gibi aradığı ofis katının özelliklerini anlatan kiracıların ilanları Crelow’un halka açık panosunda sergileniyor. Mal sahipleri bu panodan bırakılan ilanları görüntülüyor. Eğer mal sahibi gördüğü ilan ile ilgili bilgileri beğenirse kiracıyla bağlantıya geçiyor.

Crelow, daha çok küçük bütçeli kiracıları hedefliyor. Kendilerine düşük bütçeli ofisler arayan kiracılarla çalışan siteye göre ofis kiralama işlemlerinin %80’i bu küçük bütçeli kiracılar tarafından yapılıyor. Büyük ofis bakan kiracılar kendilerine hizmet edecek emlak uzmanlarını kolaylıkla bulabilirken küçük bütçeli kiracılar istedikleri hizmetleri vecerek emlak uzmanlarını bulmakta zorlanıyorlar. Bunun başlıca nedeni de baktıkları ofislerin kiralarının düşük olması nedeniyle emlak uzmanlarının alacakları komisyonun az olması. Emlak uzmanları düşük komisyon almak yerine yüksek komisyon alacakları kişilerle çalışmayı tercih ediyorlar.

Crelow ancak mal sahibi ile kiracı aralarında anlaşma sağlayabildikleri zaman gelir elde ediyor. Mal sahibi arada emlak komisyoncusu bulunmaması nedeni ile komisyona ödeyebileceği ücreti fiyatından düşerek kiracıya indirimli teklif veriyor. Bu yapılan indirime Crebate deniliyor. Crelow, her bir Crebate’den %20 ücret alıyor. Bu indirim miktarı üzerinden hesaplanan tutar Crelow’un hizmetleri için aldığı bir ücret oluyor. Bu yöntem, aynı normal bir kiralama işleminde emlak uzmanına komisyon ödenmesi mantığı gibi çalışıyor.

Minneopolis’te başlayan bu girişim Amerika’da diğer şehirlere de hızla yayılıyor. Kısa sürede diğer pazarlara da yayılarak alanını genişleten şirketin daha da büyüyeceğine inanılıyor.

DİĞER HABER
29 Mart 2016