"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Koçu Tom Ferry’den Sosyal Medya Yönetimine Dair Tüyolar

Eğer emlak işinde sadece ev alım-satımı ile ilgilenmek yerine emlak sektöründe nasıl daha uzmanlaşabileceğinize dair tavsiyeleri ve profesyonelleri takip edenlerdenseniz, Tom Ferry ismini yüksek ihtimalle duymuşsunuzdur. Bir emlak koçu olan Tom Ferry, ayrıca kendi adında bir danışmanlık firmasına sahip ve bu firma bünyesinde çok sayıda danışman ile birlikte gayrimenkul profesyonellerine eğitim veriyorlar.

İçeriklerimizde sıklıkla yer verdiğimiz bir konu olan sosyal medya, Tom Ferry’nin uzmanlık alanlarından en önemlisi. Bu nedenle, bir emlak profesyonelinin sosyal medyayı nasıl daha etkin kullanabileceğine dair pek çok tüyoya sahip. Makalemizin devamında Tom Ferry’nin sosyal medyayı nasıl kullandığı ve emlak danışmanlarına vereceği tüyoları bulabilirsiniz.

Sosyal Medyadaki Sayılar Bize Neyi Gösterir?

Tom Ferry, haftada 14 saatini sosyal medyaya harcıyor. Her platformda günde ortalama 1 ile 3 arası paylaşım yapıyor. Facebook üzerinde bir kişisel profile sahip olmakla birlikte bir de iş sayfasına sahip. Ayrıca 6 tane grubun da yöneticiliğini yapıyor. Tom, videoları ana iletişim aracı olarak kullandığı için ikinci önem sırasına Youtube’u koyuyor. Üçüncü önem sırasına göre ise Twitter, Instagram ve LinkedIn platformlarını etkin bir şekilde kullanıyor.

Tom’un sosyal medya takipçi sayıları ise şöyle:

 • Facebook takipçi sayısı: 260 bin
 • Twitter takipçi sayısı: 40 bin
 • Instagram takipçi sayısı: 20 bin
 • Youtube abone sayısı: 47 bin

Bazen bu sayıların ne kadar önemli olup olmadığını düşünürüz. Sayının çokluğu mu önemlidir, yoksa içeriği mi? Tom Ferry, bu sayıların önemli olup olmadığı konusundaki fikrini şöyle ifade ediyor:

Sayılar, etkileşim ve yönlendirme trafiğini arttıran bir etkiye sahiptir. Daha fazla beğeni ve takipçi, mesajımızın daha geniş bir kitleye ulaştığını gösterir. Yaptığım konuşmalarda beni dinleyenlere sormaktan hoşlandığım bir soru vardır: ‘Videolarımı kimler izledi?’ Eller yukarı kalktığında, işte o zaman kazandığımı hissediyorum.

Sosyal Medyada Başarılı Olmanın Sırrı Nedir?

Bir emlak broker/danışmanı olarak sosyal medya kullanımında başarılı olmanın sırrını merak ederiz. Tom Ferry, bunun için basit bir stratejiyi izlemek gerektiğini ifade ediyor. Ona göre sosyal medyada başarılı olmak için şu 4 şeye dikkat etmeniz gerek:

 • Sürekli olarak mükemmel kalitede içerikler sunun.
 • Haberleri ve bilgileri paylaşmak için ara vermeyin, istikrarlı olun.
 • Her an eleştirilebilirsiniz. İncinmekten korkmayın.
 • Kendi blogunuz dışında eğitici içerikler veren başka mecralarda yazarlık yapın, fark edilin.

Tom Ferry, sosyal medyada böyle bir mücadele vermenin emlak broker ve danışmanına değer kazandırıp kazandırmayacağı konusunda ise şunları ifade ediyor:

Bu yoğun rekabetçi piyasada, emlak danışmanlarının başarılı olmasına yardımcı olmak için bir tutkum var. Günün sonunda birisi benim etkinliklerimden birine katılmak istediği veya sunduğum bir şeyi sevdiği zaman, işte bu harika bir geri dönüş oluyor.

Sosyal Medyadaki Hangi Faaliyetler Daha Çok Sonuç Getiriyor?

Bildiğiniz üzere sosyal medya üzerinden yapılabilecek çok fazla şey vardır. Fakat bunların hangisi emlak danışmanları tarafından daha çok tercih edilmelidir. Sosyal medya kullanımında benimsemeniz gereken stratejiler nelerdir? Tom Ferry, bu soruların cevabını 4 ana madde ile cevaplandırıyor:

 • İçerik üretmek ve sosyal medya üzerinden bir topluluk oluşturmak için uzun vadeli bir plan yapmalısınız.
 • İlgilenmesiniz! Özel ve genel olarak yanıtlar vermeli, soruları cevaplandırmalısınız. Sosyal medya üzerinden oluşturduğunuz topluluk ile bağınızı kopartmamak için sıkı çalışmalısınız.
 • Eğer bir etkinlik düzenliyorsanız, bunu yapmadan önce, yaparken ve yaptıktan sonra sosyal medya iletişiminizi kesmeden sürdürmelisiniz.
 • Kısa ve uzun olmak üzere podcast ve video görüşmeleri yaparak sayfanızdaki misafirperverliğinizi takipçilerinize göstermelisiniz.

Sosyal Medya, Sosyalleşmek İçin mi Yoksa İş İçin mi Vardır?

Sosyal medya, her ne kadar insanlar arasındaki sosyalliğin bir parçası olarak doğmuş olsa da, son 5 yıldır iş dünyası için de inanılmaz bir etkiye sahip olduğunu gösterdi. Tom Ferry de bu konuya değinerek sosyal medya platformlarının birer iş aracı olduğunu söylüyor. Fakat ona göre emlak danışmanları için bu konuda bir sentez söz konusudur.

Biz, emlak sektöründe tamamen ilişkiler üzerine temellenen bir iş yürütüyoruz. Dolayısıyla hem sosyalleşmek hem de iş yapmak bizim için birbirine derinden bağlıdır. Bu yüzden sosyal medyayı, hem hayatımdaki kişisel özel anlarımı paylaşmak için hem de potansiyel müşterilerimi kazanmak için kullanıyorum.

Yoğun Sosyal Medya Takibini Kolaylaştıran Yöntemler Neler?

Tom Ferry, mobil cihazından sürekli sosyal medya profillerini takip ediyor. Daima hareket halinde olduğunu söyleyen Tom, emlak brokerların buna alışkın olması gerektiğinin altını çiziyor.

Bir müşteri ile görüşürken, ailemle tatil yaparken, yani her zaman gruplarımı ve ana kanallarımı takip halindeyim. Bunun dışında günde iki veya daha fazla saatimi müşterilere yanıt vermekle ve soruları cevaplandırmakla geçiriyorum. Günde 30 dakikamı ise sosyal medya içeriğimi oluşturup paylaşmaya ayırıyorum.

Böyle bir tempo içerisinde elbette ki emlak brokerlarına yardımcı olacak uygulama da mevcut. Tüm hesapları ortak olarak yönetebileceğiniz, hatta hazırladığınız içerikleri ileri tarihli olarak tüm hesaplarda otomatik paylaşmayı sağlayacak uygulamalar vardır.

Tom Ferry, bu konuda emlak brokerve danışmanlarına kendisinin de kullanmakta olduğu iki uygulamayı tavsiye ediyor. Bunlardan birisi TweetDeck, diğeri ise Hootsuite. Fakat Tom, bu noktada önemli bir uyarıyı yapmayı da ihmal etmiyor:

Bu uygulamalar sayesinde çok sayıda gönderinizi otomatiğe bağlayarak sunabilirsiniz. Ancak sosyal medya yönetiminizi sadece otomatik gönderilere bırakırsanız, gönderilerinizin erişim oranı düşebilir. Bunun için mutlaka 2 günde bir doğal paylaşımlar yapmanız çok önemlidir.

​​​​

DİĞER HABER
29 Aralık 2016