"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Liderlerinin Benimseyebilecekleri Mantıklı Alışkanlıklar

Emlak sektöründe mantıklı hareket eden emlak liderlerinin ortak alışkanlıklara sahip olduğunu biliyor musunuz? Elbette ki her ekip ve her emlak profesyonelinin çalışma biçimi birbirinden farklıdır. Kimisi işleri tek başına yönetirken kimisinin altında yüzlerce emlak danışmanı çalışır. Ancak bu makalede sizlere sıralayacağımız alışkanlıklar, işinizi ne şekilde yapıyor olursanız olun kendi işinize uyarlayabileceğiniz alışkanlıklardır.

Her İşte Önce Ekibinize Danışın

Emlak firmanız ile ilgili bir karar alacağınız zaman, bu karar hakkında mutlaka ekibinize de danışın. Ekibe yeni birini mi katacaksınız, sektörden çekilme zamanınızın geldiğini mi düşünüyorsunuz, yepyeni bir pazarlama stratejisi mi geliştireceksiniz? Konu ne olursa olsun önce fikrinizi ekibiniz ile paylaşmayı aklınızdan çıkarmayın.

Aklınızdaki konsepti uygulamaya koymadan önce ekibinize sunarsınız. Ekipteki herkes fikrini ortaya koyar ve karar kılınır. Nasıl yapılır sorusuna cevap bulunur. Ne zaman yapılır sorusuna cevap bulunur. Sonraki adımda herkes aklınızdaki konsepti uygulamak için harekete geçmeye hazırdır.

İşinizi Kolaylaştıran Araçları Kullanın

Emlak sektöründe faaliyet gösterirken pek çok sorunla veya olumsuz durumla karşılaşabilirsiniz. Bu gibi durumlarda kolay çözümler bulmanızı sağlayacak araçlardan faydalanmanız sizin yararınıza olur. Mantıklı emlak liderlerinin en önemli özelliklerinden biri budur.

Örneğin müşteri deneyimlerindeki başarı oranını arttırmak için onlar hakkında daha düzenli çalışmanızı sağlayacak bir CRM sisteminden faydalanabilirsiniz. Sosyal medya yönetimine bir türlü zaman ayıramıyorsanız bir sosyal medya yönetim aracını kullanabilirsiniz.

Hizmet Değil Konukseverlik Olarak Düşünün

Emlak firması içerisinde bir çalışma kültürü oluşturmak, mantıklı emlak liderlerinin diğer alışkanlıklarından biridir. Firma kültürü, çalışan tüm personellerinizle birlikte aynı hedefe odaklanmanız ve bu hedefe yürürken aynı bakış açısıyla bakmanız anlamına gelir.

Kültürünüzü oluştururken işinizin sadece müşterilere hizmet sunmak olmadığını bilmeli ve tüm personellerinize de bu fikri aşılamalısınız. Eğer müşterileri sadece hizmet verilecek ve satış yapılacak kişilerden ibaret görmek yerine onlara en iyi değeri sunmaya odaklanırsanız geri bildirimleriniz de aynı derecede kaliteli olacaktır.

Şirket İçi Operasyonlara Önem Verin

Emlak lider firmalarının değer verdikleri diğer bir bakış açısı da mevcut müşterileri ve becerileri takip etmektir. Operasyonel süreç dediğimiz bu iş tarzında ekibinizin ve kendinizin beceri ve yeteneklerini inceleyerek eksik olduğunuz yerler üzerine eğilmeniz gerekir. Aynı şekilde müşterilere de bu yaklaşımla eğilirseniz her müşteri ile bir defa satış gerçekleştirmek yerine uzun ömürlü müşteri ilişkileri sağlayabilirsiniz.

Pazarlama stratejileri geliştirmeye başlamadan önce müşteri ilişkilerinizi ve şirket içi operasyonel unsurları değerlendirmeniz daha mantıklı olacaktır.

DİĞER HABER
18 Haziran 2017