"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Markanız İçin PR Stratejisi Oluşturmak

Marka bilinirliği, medya yansıması ve öykü anlatımı... Bunların hepsinin önemli kavramlar olduğunu biliyorsunuz. Ancak çoğu zaman zihninizde sadece birer kavram olarak kalıyorlar. Bununla birlikte işinde başarılı olan emlak brokerlar ve emlak profesyonelleri, bu kavramları somut ve ölçülebilir sonuçlara dönüştüren birer plana çevirmeyi bilirler.

Eğer bu sektörde başarılı olmak istiyorsanız sağlıklı bir medya ilişkileri yönetmeniz ve pazarlama, reklamcılık alanlarında güvenilir bir bilgi kaynağı olduğunuzu insanlara yansıtmanız gerekiyor. Biz buna PR (Public Relations) yani halkla ilişkiler diyoruz. O zaman konunun derinliklerine inme vaktimiz geldi.

Görünürlüğü Teyit Etmek

İyi bir halkla ilişkiler ağına sahip olabilmeniz için öncelikle bulunabilir, görünür ve ulaşılabilir olduğunuzdan emin olmalısınız.

Halkla ilişkiler konusunda, hedef kitlenize ulaşmanızdan iş hedeflerinizi desteklemeye ve tutarlı bir online varlık üretmeye kadar çok sayıda düşünmeniz gereken şey vardır. Bu da emlak işletmenizin markasını ve misyonunu yansıtan modern bir web sitesine ihtiyacınız olduğu anlamına geliyor.

Bu sizin stratejinizin ana üssü olacaktır. Blog sayfanız bu site üzerinden olacak ve sosyal medya yayınlarınızın duyurusu bu sitede var olacaktır. İnsanlar e-posta kampanyalarınıza ve e-bültenlerinize bu site üzerinden ulaşabileceklerdir. Ücretli reklamlarınız bu site üzerinden trafik çekecek ve potansiyel müşterilere ulaşacaktır. Ve tabii ki marka adınız ile sunduğunuz hizmetler hakkında bu site sayesinde bilgi alınabilecektir.

Bu yüzden web sitenize son derece önem verin. Bu, halkla ilişkilerin ilk adımıdır.

İlgi Uyandıran İçerikler Hazırlamak

Hedef kitle ile alakalı ve yeni içerik hazırladığınız zaman, dijital pazarlama kampanyalarınıza adeta yakıt kazandırmış olursunuz ve yeni ziyaretçiler çekebilirsiniz. Geleneksel halkla ilişkiler fikirlerinin ardından e-posta, sosyal medya ve diğer kanallar aracılığı ile markanızı ve işletmenizi insanlara daha etkili bir şekilde sunabilirsiniz.

Artık adeta kendi yayınevinize sahipsiniz! Halkla ilişkiler stratejinizi yürütecek içerik türleri için okumaya devam etmenizi tavsiye ederiz.

E-posta Kampanyaları

Belki veri tabanınızdaki kişilere bir haber bülteni gönderiyor, belki potansiyel müşterilere yönelik seri e-posta kampanyaları düzenliyor olabilirsiniz. Her ne şekilde olursa olsun e-posta göndermek her zaman için çok önemlidir. Konut piyasası hakkında ipuçları içeren bir e-posta göndermek veya yeni satılık listeleri vurgulamak bazen size çok şey kazandırabilir.

Blog ve Web site Kaynak Sayfaları

Web siteniz olduğunda yaptığınız iş ile ilgili tüm bilgileri yayınlayabilir ve ücretli reklamlar alabilirsiniz. Bu işi yaparken onlarla alakalı, eğitici ve yararlı olmaya dikkat edin. Uzmanlaştığınız semtler, piyasa haberleri, müşteri referansları, alıcı ve satıcılara yönelik kaynaklar ve iletişim bilgileri gibi pek çok farklı alanda içerik üretebilirsiniz.

Sosyal Medya Paylaşımları

Blogta yayınladığınız makaleleri, şirket hakkındaki güncellenen bilgileri, duyuruları ve yardımcı içerikleri sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz. Ve bu işi, kesik kesik değil düzenli aralıklarla istikrarlı bir şekilde yapmanız gerekir.

Medya İlişkileri Oluşturmak

Medya ilişkileri, halkla ilişkiler stratejinizin büyük bölümünü oluşturur. Şirketinizi diğer insanlara ve ağlarına yönlendirmek, şirketinizi göze çarpacak şekilde konumlandırmak ve kendinizi bir uzman olarak pazarlamak için medya ilişkileri çok önemlidir.

Peki, araştırmaya nereden başlamalıyız?

  • Gazeteciler ve muhabirler
  • Blogcular ve dergi yazarları
  • Yeni site yazarları ve editörleri
  • Endüstri önderleri

İçeriğinizi dağıtmak ve haberlerinizi yayınlamak için yukarıdaki gibi bir hedef listesi oluşturmaya başlayın. Medya ile başarılı ilişkiler kurmanın sırrı buradan geçer. Şunu unutmayın: Medya profesyonellerinin görevi, takipçilerine içerik sağlamaktır. Siz kendinizi ilginç bir içerik olarak onlara sunarsanız, sizi insanlara tanıtmak onların işine gelir. Eğer sosyal medya geniş bir içeriği sahip olursanız sizi değerli görürler. Okuyucuların beğenecekleri içerikleriniz varsa sizi değerli görürler.

Mükemmel Bir Sunum Planı Hazırlamak

Satış zihniyetinizi belirleyin. Hedef listenizi oluşturduktan sonra bazı sosyal yardımlara başlayarak şirketiniz için bir kapsam oluşturabilirsiniz. İyi düşünülmüş basın bültenleri ve sunumlar bu aşamada son derece önemlidir.

Ödevinizi Yapın

Kişilerinizi konulara göre organize edin. Böylelikle alanınızdaki kişilere ve konulara işaret ettiğinizden emin olabilirsiniz. Daha büyük yayınlar için editör takvimlerini öğrenin ve onların hedef kitlelerine sunabileceğiniz içerikleri hazırladığınızdan emin olun.

Tüm Gerçeklikleri Hazırlayın

Bir medya profesyoneli ile iletişim kurduğunuzda yalnızca temel bilgileri vermemeli, aynı zamanda şirket bilgilerinizden kişi bilgilerinize kadar her şeyi verdiğinizden emin olun. Basın bültenlerinde yer almak için kısa bir özet hazırlayın. Bu basın bültenlerinde, misyonunuz, vizyonunuz, amacınız, şirket kültürünüz ve size üst düzey bakılmasını sağlayacak olan her şey yazılı olsun.

Mesajınızı Kişiselleştirin

Medya potansiyelini, emlak işindeki müşteri potansiyeliniz gibi düşünün. Onlara sizinle çalışmayı kabul ettirmek için samimi ve içten olun. Konu satırlarını spam olmayacak şekilde kişiselleştirin.

DİĞER HABER
21 Eylül 2023