"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Markası Nedir ve Nasıl Güçlendirilir?

Emlak markası deyince aklınıza ne gelir? Muhteşem bir logo ve estetik bir marka tasarımı mı? Aslında bir emlak markası, bundan daha fazlasını kapsar. Çünkü emlak markanız, aynı zamanda sizin kim olduğunuz, nasıl bir kitleye ulaşmaya çalıştığınız ve onlara nasıl ulaştığınız hakkında da pek çok fikir verir. Eğer bu konularda herhangi bir fikre ve bilgiye sahip değilseniz, emlak markanızı geliştirme konusunda eksiksiniz demektir. Emlak markanız üzerine kafa yormamanız ise bu yoğun rekabet içinde kaybolmanıza neden olur.

1. Adım: Kimsiniz ve Nasıl Algılanmak İstiyorsunuz?

Bir emlak marka stratejisi oluşturmanın ilk adımı, kim olduğunuzu bilmeniz ve başkaları tarafından nasıl tanınmak istediğinizi belirlemenizdir. Bu, güçlü yönlerinizi keşfetmeniz, müşterilere sunacağınız değer tekliflerini hazırlamanız ve bunları kitlenize nasıl sunacağınızı belirlemeniz anlamına gelir. Çünkü bunların her biri markanızın insanlarda oluşturduğu ilk, ikinci ve üçüncü izlenimlerdir. İzlenimler ise müşteriler ile aranızda kuracağınız güven sürecinin ilk aşamasıdır. Eğer bu güveni kurabilirseniz onlara satış yapabilirsiniz. Dolayısıyla markanız, üzerinde yoğunlaştığınız şey, temsil ettiğiniz uzmanlık alanı ve onu web üzerinde nasıl sergilediğinizdir. Bu unsurları Hansel ve Gratel masalarındaki ekmek kırıntıları gibi düşünün. Her bıraktığınız kırıntı, potansiyel müşterilerin sizi keşfetmesi için birer ipucudur.

2. Adım: Sosyal Medyada Ne Kadar Etkinsiniz?

Başarılı bir emlak markası stratejisinin ikinci ayağı sosyal medya varlığınızı oluşturmanızdır. Sosyal medya profillerinizi, web üzerindeki birer kartvizit gibi düşünebilirsiniz. Kameraya doğrudan bakarak ve gülümseyerek çekilmiş bir profil fotoğrafı, işletme hikâyenizi anlatacak etkileyici bir tanıtım yazısı ve onlara değer verdiğinizi gösteren paylaşımlar, sosyal medya üzerinden markanızı nasıl yansıttığınızı belirleyen unsurlardır. Bu konudaki diğer bir önemli nokta da yerel uzmanlık alanınıza ne kadar hitap edebildiğinizdir. Belirlediğiniz niş alanına ne kadar hakimsiniz? Pazarda ortalama satış fiyatlarının durumu ve evlerin piyasada ne kadar sürede satıldığı hakkında bir fikriniz var mı? Sosyal medya, niş alanınızdaki uzmanlığınızı kanıtlamanız için en uygun yerdir.

3. Adım: Kimler İçin Çalışıyorsunuz?

Emlak markanızı yansıtacak içerikler hazırlarken en dikkat etmeniz gereken unsur, hedef kitlenizin kimlerden oluştuğudur. Sizden neyi öğrenmek istiyorlar veya istemiyorlar? Rastgele bir blog veya rastgele bir web sitesi hazırlamaktansa, hedef kitlenizin ihtiyacı olan bilgileri derlediğiniz bir platform oluşturmanız, emlak markanız için çok daha faydalıdır. Çoğu emlak profesyoneli haftada iki kere blogda rastgele bir yazı paylaşmanın gerekli hedef kitleyi çekeceğini düşünerek hareket eder. Ancak düzenli giriş yapmaktan daha önemlisi blog içeriklerinizin hedef kitleniz ile ilgili olmasıdır.

4. Adım: Potansiyel Müşterileri Hedefliyor musunuz?

Emlak markanızı oluşturmanızdaki asıl amaç potansiyel müşterilere ulaşmak ve onları satışa çevirmektir. Potansiyel müşteriler sizinle ilgili bir web siteye, sosyal medya hesabına veya bloğa girdiğinde, diğerlerinden sizi ayıran özellikleri, kendisine fayda getirecek bilgileri görmek ister. Potansiyel müşteriler sitenize girdiğinde, hiçbir yerde bulamadığı sorunun cevabını bulabiliyor mu? İnsanların sizin sitenize gelirken ve sizin sitenize tıkladıktan sonra gidebileceği binlerce farklı seçenek daha var. Acaba onlar sizin sitenizde olmaktan ve sizin emlak markanızı keşfetmekten memnunlar mı? Yoksa aradıkları şeyi bulmak için başka yerlere mi yönelmek zorundalar?

DİĞER HABER
18 Ocak 2023