"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Ofisleri İçin Etkileyici Pazarlama Geliştirme Stratejileri

Yeni müşterilerin dikkatini çekmek, doymuş emlak piyasasında oldukça zordur. En başarılı emlak profesyonelleri, en iyi hizmet üretici olmak için kullandıkları pazarlama araçlarını ve stratejilerini sürekli yenilerler ve bir üst kademeye çıkarmaya çalışırlar. Peki, emlak pazarlama stratejilerini daha iyileştirmenin yöntemleri nelerdir?

Drone Hava Fotoğrafçılığı

Şimdilerde video turları yapmak moda oldu, fakat videolar için artık daha yeni bir yöntem var. Diğer yöntemler ile harmanlayarak kullanmanız potansiyel müşterileri çekmek için çok daha etkileyici oluyor.

Örneğin drone fotoğrafçılığı, havadan çekim yapmanızı sağlayarak sizlere çok daha mükemmel görüntü sağlıyor. Bu şekilde çektiğiniz fotoğraflar, hem müşterilerin gözünde daha profesyonel görünmenizi hem de evin her açıdan kaliteli bir şekilde görüntülenmesini sağlıyor.

Drone ile evlerin fotoğraflarını çekerken çarpıcı dağ manzaraları veya yemyeşil peyzajı da fotoğraf karesine eklemiş olursunuz. Bu sayede alıcılar için hem daha gösterişli hem de daha detaylı bir görüntü elde edersiniz. Sadece evlerin değil evin çevresindeki mahallenin görüntüsünü de elde eden alıcılar, daha iyi seçim yapabilirler.

Sosyal Medyadan Video Gönderisi

Araştırma sonuçlarına göre tüm online etkileşime sebep olan kullanıcıların üçte biri video izliyor. Video pazarlaması inanılmaz bir etkiye sahiptir. Çünkü sosyal ortamda izlenme olasılığı yüksek olduğu gibi, paylaşılma olasılığı da oldukça yüksektir.

Bu videoların Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya platformlarında paylaşılması ise daha geniş bir kitleye ulaşmanıza olanak tanır. En iyi emlak hizmeti sağlayıcıları, canlı video ve sosyal medya hesaplarındaki etkileşim sayesinde ön plana çıkıyorlar.

Bu pazarlama stratejisini ne kadar erken benimserseniz, rakiplerinizden o kadar kolay ve kısa sürede sıyrılırsınız. En yeni video trendlerini takip edin ve yeni yayın özelliklerini kullanın. Videolarınızın üzerine metinler, müşteri referansları ve çeşitli efektler ekleyin.

Sosyal Medya Katılımı

Sosyal medyada listeleri tanıtmakla kalmayın. Sorular sorun, mahalle etkinliklerini paylaşın, topluluk ve grup olaylarını analiz edin. Topluluğunuzun ve müşteri ağınızın aktif bir üyesi olursanız, uzmanlığınızı sergileme fırsatınız daha yüksek olur.

Örneğin bir içerik paylaştığınızda müşterilerinizden sosyal medya profillerinde bunları paylaşmasını isteyebilirsiniz. Sosyal medya üzerinden iletişime geçerken, marka bilinirliğinizi de arttırabilirsiniz.

Web Site Güncellemesi

Benzersiz bir içeriğe sahip özelleştirilmiş bir web sitesi, potansiyel müşterileri keşfetmek ve kazanmak için çok önemlidir. Eğer web siteniz 5 yıl önce tasarlanıp yayına koyulmuşsa, artık onun güncellenme zamanı gelmiş demektir.

İtiraf etmemiz gerekirse emlak firmalarının veya emlak danışmanlarının bireysel web siteleri gerçekten çok ama çok kötü durumdalar. Sanal dünya ile gerçek arasındaki vizyonunuzu temsil eden ve 7/24 sizin için çalışan dükkanınızı bu kadar bakımsız ve zevksiz bir hale dönüştürmeniz kaybınıza olacaktır. Sizi ziyaret eden müşterilerinizin ihtiyaçlarına cevap vermeyen bu siteden biran önce kurtulmalısınız.

Web sitenizi yenilerken videolara ve çarpıcı fotoğrafların kullanımına özen göstermeniz gerekir. Gayrimenkul ile ilgili olan sitenizde bu içerikler ön planda olmalıdır. Örneğin ana sayfadaki bir açılış videosu, potansiyel müşterilerin size dönüş oranını yüzde 80 arttıracaktır. Bu oldukça güçlü bir orandır.

Drone ile çektiğiniz derinlikli fotoğraflar, göz alıcı görüntüler, etkileyici ve merak uyandırıcı videolar, web sitenizi potansiyel müşteriler için benzersiz kılacaktır. Görsel izlenimler, gayrimenkul alanında çok önemlidir ve web sitenizi, markanızı, sizi diğerlerinden ayırır.

Blog Hazırlamak

Bir blog açmak ve yönetmek, müşterilerinize yaşadıkları sorunlar hakkında çözümler sunmanız açısından eşsiz bir pazarlama yöntemidir. Ayrıca web sitenize değer katan bir özelliktir. Organik olarak web sitenizin arama motorlarındaki sıralamasını arttırır ve pazarınızdaki mesleki bilginizi öne çıkarır.

Bir blog kurarken dikkat etmeniz gereken şey, çok fazla okunması gereken içerikten ziyade görsel ve okunması kolay olan içeriklere yer vermenizdir. Örneğin fotoğraf galerileri, videolar, podcastler, röportajlar, listeler gibi içerikler, potansiyel müşterilerin dikkatini daha fazla çekecektir.

Web Sitesi İçin SEO

Arama motorları, kullanıcıların bir sorgu yaptığında en uygun içeriğe ulaşmasını sağlar. Dolayısıyla bu konu üzerine eğilmeniz, potansiyel müşterilere daha fazla ulaşmanız anlamına gelir. Bu anlamda içerik pazarlaması eğilimleri ve SEO çalışmaları, sizin için hayati öneme sahiptir.

Bir SEO çalışmasında, yalnızca anahtar kelimeler değil, resimler, sayfa yerleşimi, sayfa adı ve buna benzer diğer unsurlar da rol alır.

Çevrimiçi Reklamlar

Geleneksel pazarlamanın aksine, Adwords ve sosyal ağ reklamcılığı daha ölçeklenebilir, daha ölçülebilir ve daha izlenebilir yapıya sahiptir. Reklam kampanyanızın ne kadar etkileşime sahip olduğundan hedefe ne kadar ulaştığına kadar pek çok veriyi elde edebilir ve izleyebilirsiniz.

Özellikle Facebook’un haber akışı sayfasında öne çıkarılan paylaşımlara daha fazla yer vermesi, reklamlara başvurmanın nasıl bir sonuç doğuracağını da gözler önüne seriyor. Üstelik bu yöntem, geleneksel reklamcılık bütçesinden çok daha uygun olacaktır.

Google Adwords reklamcılığı ise, web site içeriğinizin arama sonuçlarında daha öne çıkması için önemlidir. Web sitesinin görünürlüğünü arttırarak daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmak isteyen gayrimenkul profesyonelleri için bu etkili olacaktır.

DİĞER HABER
09 Nisan 2018