Mail listemize abone oldunuz mu?
Emlak Pazarlama Devriminin "MatrixSanal Gerçeklik Gözlükleri"

1999 yılında gösterime giren ve dünyada şok edici bir "sanal gerçeklik" devrimi yaratan The Matrix filmini izleyenler bunun sadece bir bilim kurgu filmi olduğunu düşünüyorlardı. Fakat günümüz baş döndürücü teknoloji dünyasında bu düşüncelerinde büyük yanılgıya düştüklerini anlamaları biraz zaman aldı.

Akıllara 'Matrix Gerçek miydi' sorusunu getiren ve hayal gücünün sınırlarını zorladığını düşündüğümüz ‘Matrix’ filmi aslında gerçek olabilir! 

Nedir bu "Sanal Gerçeklik Gözlüğü", bilgisayar ve diğer birçok aygıtın ekran görüntüsünü daha gerçekçi olarak algılatmak için tasarlanmış teknolojik gözlüklerdir.

Oyunlar, filmler, videolar için harika deneyimler yaratan sanal gerçeklik uygulamaları birçok sektörde kendine yer edindi. Hatta uzay araştırmalarının bir numaralı üssü olan NASA'nın HoloLens teknolojisini kullanarak kullanıcılarına daha etkili eğitimler ve mars deneyimi yaşamalarını sağlaması da sanal gerçekliğin her alanda kullanılabileceğini bizlere göstermiş oluyor.

Teknolojiyi yakından takip eden ve teknolojik değişime ayak uyduran emlak ofisleri de sanal gerçekliğin sektöre getirmiş olduğu bu devrim niteliğindeki avantajlarından faydalanarak  müşterilerine etkili sunumlar yapmaya başladılar. Proje veya portföyündeki herhangi bir gayrimenkul üzerinden bu sanal gözlüklerle sanal tur sunumu yapan ofisler, artırılmış gerçeklik ile müşterilerinin hem sanal hem de gerçek dünyada bulunmalarını sağlayarak rekabette büyük bir fark yaratmış oluyorlar. 

Emlakbroker.com ekibinden Tuba Çoğlu emlak pazarlamada devrim olarak nitelendirilen sanal gerçeklik gözlüklerini sizler için araştırdı.

MİCROSOFT HOLOLENS

Devrim niteliğinde olduğunu düşündüğümüz HoloLens, aşağıda bahsedeceğimiz piyasadaki diğer sanal gerçeklik gözlüklerinden çok daha farklı bir yapıda. Hololens'in en büyük özelliği, sanal dünyayı ve gerçek dünyayı hologram teknolojisi ile birleştiriyor olması.

Microsoft HoloLens’i kullanmak için bir PC veya telefona ihtiyaç duymuyorsunuz. 2 GB RAM ve 64 GB dahili hafıza bulunan HoloLens’te Bluetooth ve Wi-Fi bağlantı özellikleri mevcut.

Hareketsiz ölçüm sensörü, ortam ışığı sensörü ve çevresini algılama yeteneğine sahip dört adet kamera, HoloLens’in haritalama yeteneği kazanmasını sağlayan derinlik hassasiyetli kamerayla bir arada sunuluyor. Ayrıca başlıkta 4 mikrofon ve fotoğraf çekimi için 2 megapiksel HD kamera da mevcut.

HoloLens ile müşterilerinize bir sunum yaptığınızda, müşteriniz evin içerisinde(gerçek dünya) kendi mobilyalarını(sanal dünya) yerleştirebilme imkanına sahip oluyor. Satın alacağı evi şimdiye kadar boş olarak gezen müşteriler, Hololens teknolojisi sayesinde evini kendi zevkine göre dizayn edebiliyor. Böylece boş bir evin soğukluğu ve satın alma sürecinin uzamasının önüne geçilmiş olunuyor. Bu teknolojinin emlak danışmanları tarafından kullanılması sizce de harika olmaz mı?

Ayrıca Microsoft, gelecek yıl piyasaya sürülecek olan Windows 10 tabanlı yeni bilgisayarların hepsi için  HoloLens desteği sunulacağını açıkladı.

Fiyatı: 3000$ (2017 yılında piyasaya sürülmesi bekleniyor, şimdiden ön sipariş ile kayıt yaptırma imkanına sahip olabilirsiniz.)

OCULUS RİFT

Oculus sanal gerçekliğe adapte olan ilk ve en popüler firması durumunda. Şirketin bu kadar popüler olmasını sağlayan en büyük nedeni, Mark Zuckerberg'in firmayı 2 milyar dolar değer ile kurucusu Palmer Luckey'den satın alması. Bu satın alma hamlesi teknoloji piyasasına büyük hareketlilik getirmiş oldu. Bir çok teknoloji firması bu hareketliliğin neticesinde sanal gerçeklik alanına olan yatırımlarını artırdı.

1080*1200 çözünürlük sunan cihaz, güçlü bir donanımsal yapıya ihtiyaç duyuyor. Kullanıcılarını üç boyutlu dünyaya taşıyan Oculus Rift 360 derece perspektif sağlayarak en küçük hareketlerinizi bile yakabiliyor.

Techcrunch'tan Lucas Matney Oculus Rift'i incelemesinden sonra son on yılın en önemli ürünü olabileceğini ifade etmişti.

İlk olarak ABD’de satışa sunulan ürün, Avrupa ve Kanada’da ön siparişe çıktı. Türkiye'de yasal olarak satın alamayacağınız Oculus Rift, bazı kullanıcılar tarafından internet üzerinde ABD değeri 599$ dolar olmasına rağmen 2 katı fiyat ile satışa sunuluyor. 

Fiyatı: 599$ (ABD Fiyatı)

SAMSUNG GEAR VR

Samsung firması tarafından geliştirilen sanal gerçeklik markası Samsung Gear VR yazılım sistemini Oculus ile ortak geliştirdi. Gear VR'ı kullanabilmek oldukça basit, bunun için Galaxy S6, S6 Edge, Galaxy S7, S7 Edge, Galaxy Note5, S6+ cihazlarından birisine sahip olmak gerekiyor.

En iyi sanal gerçeklik gözlükleri arasında orta segmentlerde bulunan Gear VR'a telefonunuzu taktığınızda gerekli yazılımlar otomatik olarak yükleniyor.

Samsung Gear Vr özelliklerinden bir diğeri ise hızlı bir ivme ile büyüyen Oculus Uygulama Mağazasında birçok faydalı uyguluma bulunuyor. Samsung Gear Vr arayüz olarak Oculus Home’u kullandığını da ayrıca belirtelim.

Gear VR uyumlu telefonlarından birine sahipseniz ve sanal gerçekliği uygun bir fiyata tecrübe etmek istiyorsanız Gear VR'yi size önerebiliriz. 

Fiyatı: 99$

HTC VİVE

HTC Vive markası, HTC'nin Valve firması ile ortak geliştirdiği bir sanal gerçeklik gözlüğüdür. HTC Vive özellikle ekran kartı bakımından yüksek donanımlı bir yapıya ihtiyaç duyuyor.

Kamera üzerinde bulunan gelişmiş sensörler sayesinde dönüş açıları ve 90 hz yenileme hızına sahip HTC Vive 2160*1200 çözünürlük ve 110 derecelik görüş açısı sunuyor.

Gözlüğü kullanacağınız odanın köşelerine yerleştireceğiniz hareket izleme kameraları, gözlüğün üzerinde bulunan 37 sensörü takip ederek vücut hareketlerinizi algılayabiliyor. Gözlük ile girdiğiniz sanal dünyada eğilip kalkmak, oturmak, yürümek gibi eylemleri gerçekleştirebiliyorsunuz.

Fiyatı: 799$

LG 360 VR

İlk olarak şunu ifade edelim, LG 360 VR kullanabilmek için yüzünüzün önünde duran bir telefona ihtiyaç duymuyorsunuz. Bunun için USB-C kablo ile LG G5 telefonunuz ile bağlantı sağlıyorsunuz. Samsung Gear VR'ın amiral gemisi Samsung telefonları ile çalışıyor olması gibi LG 360 VR de sadece LG G5 ile çalışıyor.

639 ppi kalitesine ve çift 1080p OLED ekranına sahip olan ürün 118 gram ağırlıkta olması ile oldukça hafif. LG 360 VR gözlüğünün daha kompakt boyutlarda olmasının amaçlanması sanal dünyadan uzaklaşmanıza sebep oluyor. Gözlüğün içerisine ışıkların girmesinden dolayı aşağıdan ve yukarıdan baktığınız zaman sanal dünyanın büyülü atmosferinden çıkıp gerçek dünyayı görebiliyorsunuz.

Fiyatı: 199$

ZEİSS VR ONE

Sanal gerçeklik dünyasına atılan adımların artmasıyla birlikte bir optik markası olarak bildiğimiz Zeis'te karşımıza Zeiss One VR ile çıkıyor. 4.7 – 5.2 inç arasında olan tüm akıllı telefonlara uyumlu olan Zeiss One VR'yi kullanabilmek için Android yada iOs işletim sistemli akıllı telefonunuza, sanal gerçeklik uygulamalarını kurmanız gerekiyor. Sonrasında Zeiss One VR üzerindeki kısma telefonunuzu yerleştirerek sanal gerçeklik dünyasına girmiş oluyorsunuz.

Zeiss VR One'nin en önemli özelliği hassas lenslere sahip olması. Yüze tam oturan gözlük, ayarlanabilir kafa bandı sayesinde oldukça rahat bir tasarıma sahip.

Fiyatı: 129$

Bonus:

Google Cardboard

Sanal gerçekliği ucuz bir fiyata tecrübe etmek isteyenler için piyasadaki en uygun ürünün Google Cardboard olduğunu söyleyebiliriz. Cardboard, katlanabilir karton ve 2 adet lensten oluşuyor. Ürünü kullanabilmek için Google Play Store'da yer alan Cardboard isimli uygulamayı akıllı telefonunuza indirdikten sonra kutunun içerisine akıllı telefonunuzu yerleştirip katlamanız gerekiyor.

Fiyatı: 14,99$

Tuba Çoğlu

DİĞER HABER
25 Ağustos 2016