"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Pazarlama Fikirleri 1: Geleneksel Pazarlama

İşte bir yazı dizisi daha! Tüm emlak danışmanlarına 3 bölümden oluşan bir yazı dizisi hazırladık.

Konumuz emlak pazarlama.

Emlak sektöründe işler yolunda gitmediği zaman rakipler arasından sıyrılmaya çalışmak zordur. Bırakın işlerin yolunda gitmediği zamanları, işin normal seyrinde bile fark yaratmak oldukça uğraştırıcıdır. İşte pazarlama, tam bu noktada bir emlak brokerının kurtarıcısı olur. Çok farklı pazarlama seçeneklerini uygulayarak niş alanınızda veya hedeflediğiniz bölgede hakimiyeti elde edebilirsiniz.

Peki, ne tür pazarlama yöntemleri vardır ve hangilerini kullanmak gerekir? Bu yazı dizisinde, sizlere uygulayabileceğiniz farklı pazarlama fikirlerini 3 bölüme ayırarak sunacağız. İlk bölümde geleneksel pazarlama fikirlerini bulacaksınız. İkinci bölümde iletişimsel pazarlama ve üçüncü bölümde ise online pazarlama fikirlerini inceleyebileceksiniz.

Elbette ki bu fikirlerin hepsini uygulamanız gerekmiyor. Bu fikirlerin içinden size ve broker/danışman yapınıza uygun olanlarını seçerek uygulamaya geçirebilirsiniz. Belki arasında sizi cesarete getirecek bir fikir bulup yeni bir pazarlama seçeneğine atılmaya da çalışabilirsiniz.

Keyifli okumalar…

Geleneksel Emlak Pazarlama Fikirleri

 • Pop-by hediyeleri verin

Pop-by hediyesi, harika bir çikolata ve hediye kartından oluşur. Küçük çikolata toplarını küçük poşetlere doldurarak poşetin ağzını kartvizitinizle zımbalayabilir ve müşterilerin evlerine postalayabilirsiniz. Bu pazarlama taktiğini kullanan önemli ve büyük emlak firmalarının olduğunu da ayrıca belirtelim.

 • Özel günler için özel posta kartları

Kim mutlu bir gününde hatırlanmaktan mutsuz olur ki? Müşteri veritabanınızda özel günleri yaklaşan müşterilerinize yine özel hazırlanmış kartları göndermek onları epey mutlu edecektir. Satış sonrası yapacağınız bu maliyetsiz jestler sizi, ailenizin emlak danışmanı sıfatınızı sağlamlaştıracaktır.

 • Gönüllü olun

Gönüllü olarak etkinliklere veya kuruluşlara katılmak, yeni insanlarla tanışmanın ve kendinizi tanıtmanın en iyi yoludur. Bu tarz etkinliklerde aynı zamanda gönüllü konuşmaya başlamanız ve yaptığınız iş hakkında bir şeyler anlatmanız çok önemlidir. Bunu düzenli olarak yapın.

 • Anahtarlık etiketleri hazırlayın

Düşük bir maliyet ile markanızı birçok insanın önünde tutabilirsiniz. Örneğin gönüllü olarak katıldığınız konferanslarda veya etkinliklerde kartvizit bilgilerinizin üzerinde yazılı olduğu anahtarlıklardan görüşme yaptığınız kişilere verebilirsiniz.

 • Yarışmalara katılın

Yarışmalar, geniş bir insan kitlesinden bilgi edinmek için harika bir yoldur. Kendinizi bu tür etkinliklerde daha fazla teşhir edebilmek için bir meslektaş firmanızla ortak hareket edebilirsiniz. Başka firmaların hazırladığı yarışmalara sponsor olmayı da tercih edebilirsiniz.

 • Open house etkinliğinde hediye dağıtın

Düzenlediğiniz toplu ev gösterimi etkinliklerinde, ziyaretçilerin etkinlikten sonra sizi hatırında tutabilmesi için onlara hediyeler verin. Verdiğiniz hediyede logonuz, isminiz ve iletişim bilgileriniz olsun.

 • Hatalarınızı telafi edin

Eğer müşterilerinize karşı bir şekilde mahcup olduysanız, bunu telafi edecek bir şey yapın. Örneğin bir randevunuzu mu kaçırdınız? Özür dilemek için ona bir hediye kartı gönderin.

 • Müşterilerinizi takip edin

Anlaşmaya vardığınız müşterileriniz ile iletişiminizi kesmeyin. Onları önemli günlerde hatırlayarak, sizi başkalarına tavsiye etmelerine vesile olun.

 • Etkinlik düzenleyin

Etkinlik düzenlemek, ününüzü ve marka bilinirliğinizi arttıran bir yöntemdir. Arkadaşlarınızı ve potansiyel müşterilerinizi bir öğle yemeği etkinliğine davet edebilirsiniz.

 • Takvim tutun

Müşterilerinizin aklında bir yıl boyunca kalmak istiyorsanız, kendinize bir takvim ayarlayın. Bu takvim üzerine müşteriler ile iletişime geçebileceğiniz belli aralıkları ve yöntemleri işaretleyin.

 • Seminer düzenleyin

Düzenleyeceğiniz yerel seminerler sayesinde tüm bilgilerinizi ilgili kişilere sunabilirsiniz. Bu yöntem, aynı zamanda yeni insanlarla tanışmanızı da sağlar. İnsanların sizden fayda sağlaması nedeniyle aklından sizi çıkarmayacak olması da cabası.

 • Kariyer günleri yapın

Kariyer günleri, bu sektördeki bilgi birikiminizi sergileyerek insanların aklında kalmak için diğer bir yoldur. Örneğin yerel üniversitelere, ticaret odaları veya esnaf odalarına, mesleki derneklere konuşmacı olarak katılın.

 • Öğretin

Emlak sektörü hakkında deneyimlerinizi ve sektördeki son gelişmeler hakkında bilgilerinizi aktarmak ve  öğretmek için gönüllü olabilirsiniz. Bu, size yeni ve güvenilir temaslar sağlayacaktır. Gayrimenkul markanız ve anlatacaklarınız ile sektörde bir farkındalık yaratabilir ve baskın olabilirsiniz.

 • Radyo şovlarına içerik verin

Radyo şovları, daima içeriğe açtırlar. Onlara bu konuda başvurabilir ve emlak sektörü ile ilgili yapacakları bir programda katkıda bulunabileceğinizi belirtebilirsiniz.

Son söz

Bu listeye elbette ki daha çokları eklenebilir. Ancak en etkili olduğunu düşündüklerimizi yazmayı tercih ettik. Eğer siz de yeni fikirlere sahipseniz, bizimle paylaşmayı unutmayın. Bilgi, paylaştıkça çoğalır. Yazı dizimizin devamı olan ikinci bölümünde, iletişimsel emlak pazarlama fikirlerini bulabilirsiniz.

DİĞER HABER
29 Aralık 2016