"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Pazarlamada En İyi Olmak İsteyenlerin İzlemesi Gereken 5 Film

Bir emlak profesyonelinin hayatı genelde koşuşturmacayla ve insanları ikna etmek için mücadeleyle geçer. Elbette sürekli bu tempoda giden bir hayat, stresin üst düzeyde olmasına neden olur. Kimisi bu stresin içinde eriyip giderken kimisi bu curcunanın içinden sıyrılır ve toplum içinde bir saygınlığa ulaşmayı başarır.

Eğer sizin için bir emlak danışmanı olmak bir hayat tarzıysa, işinizle ilgili her şeyi takip eder ve her gördüğünüz şeyden kendinize bir pay çıkarırsınız. Çünkü emlak profesyonelliği demek pazarlamacılık demek, müşterilerini ikna etmek için her şeyi denemek demektir. Ve biliyoruz ki farklı yöntemleri denemek, işinizde başarılı olmanız için kilit nokta olabilir.

Farklı yöntemler demişken… Bir pazarlamacının insanları iknada başarılı olmak için izleyeceği farklı yöntemleri araştırmanın bir yolu da, filmleri takip etmektir. Sinema sektöründe pazarlamacıların örnek alabileceği hikâyelerin ekrana yansıtıldığı pek çok film bulunuyor ve bu filmlere sıklıkla sitemizde yer vereceğiz. Biz şimdi başlangıç olarak bu filmlerden öne çıkan beş tanesini sizlerle paylaşacağız. 

Bu filmler, siz emlak profesyonellerine belki farklı bir vizyon katabilir. Kim bilir belki siz de gelecekte fark yaratan ve insanlar üzerinde büyük etkiler yaratabilecek bir emlak profesyoneli haline gelirsiniz.

Glengarry Glen Ross (1992) Imdb Puanı: 7.7

Chicago’daki bir emlak ofisindeki finansal alanda yaşanan zorlukları konu edinen filmde, emlak ofisinin bu durumdan sıyrılmak için izlediği yöntem izleyenlerde merak uyandırıyor. Emlak ofisindeki ekip, bu finansal zorluğun içinden çıkmak için ilginç bir plana başvuruyor. Çalışanları arasında bir yarışma düzenleneceğini ve kazanan iki kişiye ödül verilip geri kalanların işten çıkarılacağını duyuruyorlar. Bu duyuru üzerine tüm çalışanlar bir gecede yapabilecekleri en büyük satışı yapmak için çalışmaya koyuluyor. Sizce sonunda emlak ofisi finansal bataktan kurtulabiliyor mu?

Thank You For Smoking (2005) Imdb Puanı: 7.6

Dünyada en zararlı maddeler arasında olan sigaranın pazarlamasını yapmak, bu anlamda oldukça zordur. Filmin kahramanı Nick Naylor, bir sigara firmasının saygınlığını arttırmak için mücadele eden bir pazarlamacıdır. İşinde son derece titiz ve başarılı olan Nick, sigara firmasının sözcüsü olarak insanları sigara tüketmesi için ikna etmek zorundadır. Bunun için bir fark yaratması gerekir ve bir gün çareyi inanılmaz bir kampanya yapmakta bulur.  

MoneyBall (2011) Imdb Puanı: 7.6

Bir pazarlamacının en iyi kontrol etmesi gereken ve hâkim olması gereken konulardan biri de bütçedir. İşte Moneyball filmi, kısıtlı bir bütçe ile bir beyzbol takımını yoktan var etmenin mücadelesini ve yöntemlerini anlatıyor. Filmin kahramanı Billy Beane, batmak üzere olan bir takımı, izlediği yöntemlerle adeta en zengin kulüplere rakip duruma getirmeyi başarıyor. Peki, bunu nasıl yapıyor? Elbette ki izlediği politika ile çevresinde oldukça tepki topluyor, ancak o kaybedecek bir şeyi olmayan, zaten batmak üzere olan bir kulübü inanılmaz yöntemlerle yukarı taşımasını başarıyor.

The Social Network (2010) Imdb Puanı: 7.8

Tüm dünyanın fenomeni haline gelmiş olan Facebook platformu, kurulma ve pazarlanma aşamasında acaba ne tür zorluklardan geçti ve günümüze nasıl geldi? Her gün kullandığımız bu platformun yaratıcısı olan Mark Zuckerberg’in ve arkadaşlarının öyküsünü hikâye eden bu film, yeni bir fikir, ürün veya planın insanlara nasıl kabul ettirileceğini de göstermesi açısından önemli. Sadece insanlara kabul ettirilme aşaması değil, sonraki yaşanan olumsuzluklar, bütçe planlaması ve diğer güçlerle rekabetle mücadele anlamında da izleyenlere çok şey katıyor.

Wag the Dog (1998) Imdb Puanı: 7.1

Saygınlığı insanlar önünde yok olmak üzere olan bir siyasetçinin medyada sahte haberler aracılığıyla nasıl insanların gözünde yeniden büyüdüğünü gösteren bu film, pazarlamacıların izlemesi gereken yollara örnek teşkil ediyor. Amerika’da seçimlere az bir zaman kalmışken küçük bir kızla arasında geçenler nedeniyle insanların gözünde saygınlığını yitirmiş ve seçilme şansını kaybetmiştir. Ancak Beyaz Saray insanların dikkatini medya aracılığı ile farklı yönlere çevirmeyi başarır. Bunun için özel olarak görevlendirdiği medya ikonlarıyla, insanlar olmayan bir savaşın içine doğru sürüklenir.

DİĞER HABER
26 Mayıs 2016