"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Pazarlamada İhtiyaç Duyacağınız Google Araçları

Günümüzde hepinizin bildiği gibi nüfusun büyük çoğunluğunu genç kuşak oluşturmaktadır. Genç kuşak teknolojik uygulamalara ve yeniliklere son derece düşkün. Türkiye nüfusunun %35’ini Y kuşağı oluşturuyor. Emlak pazarlama faaliyetlerinizi şekillendirirken orta yaşlıları dikkate aldığınız gibi 25-35 yaş arasındaki Y kuşağını dikkate almak gerekir. Zira bu kuşak şu an her zamankinden çok daha önemli.

Y kuşağına mensup bireylerin büyük çoğunluğu kendinden önceki kuşaklarda olduğu gibi kiralamaya düşkün olmadıkları için evlerini kiralamak yerine satın almak isterler. Bu durum emlak piyasası için son derece önemli bir pazar oluşturuyor. Y kuşağının büyük bir kısmının düzenli bir işi ve iyi bir geliri var. Bu nedenle paralarını riskli ve değişken emlak piyasasında riske edip ev kiralamak ve gereksiz maliyetlere katlanmak yerine kira öder gibi kredi kullanarak kendi evlerini almayı tercih ediyorlar.

Bu da emlak uzmanlarının Y kuşağının dikkatini çekecek pazarlama stratejileri geliştirmesi zorunluluğunu getiriyor. Daha önceki ev alımlarının aksine Y kuşağının çoğu evlerini online ortamda seçmektedir. Google, eğer online ortamda varlığınızı göstermek ve müşterinizi çekmek istiyorsanız en doğru yerdir.

Google, internet arama motorları içerisinde en çok tercih edilen pazar payının lideri konumundadır . Eğer online ortamda öne çıkmak, müşterilerinizin sizinle iletişim kurmasını istiyorsanız Google’ın araçlarını etkin bir şekilde kullanmanız gerekir.

Emlak Pazarlama İçin Google Araçları

Sitenize alıcıları ve mal sahiplerini çekebilmek için kullanabileceğiniz Google araçlarına kısaca değinmek yerinde olur.

Görüntülenmeyi Sağlamak

Bazı Google araçları sitenizin daha çok görüntülenmesine olanak sağlar. Daha çok aranmasına, daha çekici olmasına ve daha kullanışlı olmasına yardımcı olan bu araçlar beraber kullanıldığında web siteniz online pazarlamanızı sizin için yapacaktır.

Google Profile: İnternet sitenize ziyaret sağlamak için yapacağınız ilk şey şirketinizi tanıtan dolu ve düzgün bir Google profili oluşturmanızdır. Bu sayede emlak piyasası ile ilgili arama yapan kişiler şirketinizin özet bilgilerine ve fotoğraflarına ulaşabilirler. Şirketinize ait fotoğraflar, iletişim bilgileriniz, işinizin bir özeti ve profilinizden direk olarak size mesaj atabilme olanağı bulunmalıdır.

Google AdWords: İkinci olarak potansiyel alıcılar ve mal sahiplerini sizin alanınız ile ilgili arama yaptıklarında size bulmalarını sağlayabilirsiniz. Bu servis konumunuza bağlı olarak potansiyel müşteriler bulmanızı sağlar. Anahtar kelime bazlı vereceğiniz reklamlarla uzmanlık bölgeniz için emlak taleplerinde bulunacak müşterilerinize kolay ulaşmanızı sağlar. Günlük ekonomik bir bütçeyle Google Adwords'de reklam çalışması yapmanız müşteri trafiğinizi önemli ölçüde arttıracaktır. Hemen denemeye başlayın!

Google Places: Artık sadece yerel gazetede fark edilmek için reklam vermenize gerek kalmayacak. Google Places emlak uzmanları ve iş sahiplerinin şirketlerini listelemesi ve müşterileri, alıcı ya da satıcıları tarafından daha kolay bulunabilmesini sağlar.

Google Maps: Google Maps sizin işyerinizin konumunu bulmak konusunda alıcı ve mal sahiplerine yardımcı olan interaktif bir harita uygulamasıdır. Farklı şekillerde yaklaşarak ya da uzaklaşarak şirketinizin konumunu ve yakınlarınızdaki yerleri harita üzerinde görebilirler. Listenizdeki gayrimenkullerin bulunabilmesi için de bu uygulamayı kullanabilirsiniz. Google Maps API kullanıcıları uydudan alınan görüntüler ile haritada çok daha detaylı görüntüleme yapabilir. Google Maps kullanarak Google aramalarında %50 daha fazla görüntülenmeyi garantileyebilirsiniz. 

Google Earth: Küçük bir maliyet ile Google Earth’ü şirketinizin emlak sitesine ekleyerek ziyaretçilerinize listenizdeki gayrimenkulleri üç boyutlu olarak görme imkânı tanıyabilirsiniz(Türkiye'de her bölge için 3 boyutlu özellik mevcut değil). Potansiyel alıcılar gayrimenkulü ve çevresini uydu görüntüleri ile görebilir ve henüz ziyaret etmeden bir fikir sahibi olabilirler.  

Google SketchUp: Alıcıların sitenize gelirken görmek istedikleri tek şey gayrimenkullerin detaylı görüntüleridir. Google SketchUp listenizdeki gayrimenkullerin ve çevresindeki yerlerin üç boyutlu olarak görüntülenmesine olanak sağlar. Sketch Up görüntülerinizi Google Earth listelerinize koyarak ziyaretçilerinizi mutlu edebilirsiniz. Buradan ulaşacağınız sitede programı öğrenmeniz için bir çok eğitici bilgi var. (Süper bir program mutlaka deneyin)

YouTube Kanalı: Üç boyutlu fotoğraflar ve yüksek kaliteli fotoğraflar tabii ki harika şeyler. Ancak hiçbiri videonun yerini tutamaz. Google üzerinden kendi YouTube kanalınızı yaratabilir ve listenizdeki gayrimenkullerinize ait turları burada sergileyebilirsiniz. İnternette ortalama bir insandan 90 kere daha fazla emlak sorgusu yapan YouTube seyircilerine ulaşabilirsiniz.

Sonuçları Çoğaltın

Google araçları ile sayfa görüntülenmesini sağladıktan sonra sonuçları artırmak için kullanabileceğiniz bazı başka Google araçları da var. Sayfa görüntülenmesi ile ilgili gerçek zamanlı verileri alın, ekibinizi organize edin ve potansiyel müşterilerinizin size her yerden ulaşmasını sağlayın.

Google Hangouts: Eğer bir Gmail hesabınız var ise herhangi bir ücret ödemeden dilediğiniz bir ülkedeki telefon numarasını arayabilirsiniz.(Diğer Hangouts kullanıcılarına yapılacak tüm aramalar için ücretsiz!). İsterseniz dilediğiniz bir görüşmeyi, en çok 10 arkadaşınızın bulunduğu ücretsiz bir grup video görüşmesine dönüştürebilirsiniz. Veya 150 kullanıcının bulunduğu grup sohbetlerine tüm arkadaşlarınızı dahil edebilirsiniz. Gmail servisinin kullanımı dünya genelinde çok yaygın olduğundan bu servis ile yapacağınız iletişimler işinizi çok kolaylaştıracaktır. 

Google Alerts: Bu uygulama ile gayrimenkul pazarlamanızın ne kadar iyi gittiğini kontrol edebilirsiniz. Bu uygulama size siteniz, şirketiniz ile ilgili yapılan tüm haberleri ve yazıları haber verir. Bu servisi biz yoğun olarak kullanıyoruz.

Google Blogger: Ofisiniz veya kişisel olarak açacağınız bir Google Blogger hesabı ile mesleki bilgilerinizi, bölgenizin tanıtımını, yönetmelikler hakkında detaylı bilgileri yayınlayarak alıcı ve satıcılara işinizin uzmanı olduğunuzu gösterebilirsiniz. Çok etkili bir pazarlama kanalı olarakta gördüğümüz bu içerik servisinin işinize olan katkısı çok fazla olacaktır. Kurulumu ve kullanımı çok basit olan blog servisi için hemen yayıncılığa başlayabilirsiniz.

Google Plus: Sosyal paylaşım sitesi olan Google Plus, Facebook'a rakip olarak çıkarılmış olsa da beklentilerin çok aşağısında kalmış bir sosyal medya uygulaması. Fakat bu uygulamada sitenizin seo performansını arttırma şansınız bulunuyor. Diğer sosyal medya mecralarında yapmış olduğunuz paylaşımları burada da çok kolay yapabilirsiniz. Ayrıca, Facebook arkadaşlık sayısında yaşanan kısıtlama sorununu G+'da  yaşamayacağınızdan yabancı pazarlarda emlak sektörüyle ilgili kişileri çevrelerinize sınırsızca ekleyebilirsiniz. 

Google Uygulamalar: Son olarak da Google Apps ile ofisinizi ya da ekibinizi organize edebilirsiniz. Tüm ofis çalışanlarınıza kurumsal bir Gmail hesabı açabilir ve herkesin ofis dokümanlarına, takvime, mesajlara ve benzeri pek çok şeye erişmesini sağlayabilirsiniz. Sanal olarak sınırsız saklama(bulut), herhangi bir program yükleme gerektirmemesi ve kolay kurulumu Google Apps'i emlak sektöründe çalışanları için hayat kolaylaştırıcı haline getirir. Artık beraber çalışmak çok daha kolay. Google uygulamalarının çoğunun ücretsiz bir servis olması, özellikle bulut tabanlı olarak adlandırdığımız teknolojiyi kullanması işlerimizi inanılmaz derecede verimli yapıyor. Hemen hemen tüm servislerini kullandığımız Google yazılım işinde iyi olmasına karşı donanımda beklenen başarıyı sağlayamıyor. Özellikle giyilebilir teknoloji alanında emlak sektörü için bizleri heyecanlandıran Google Glass projesi büyük bir hayal kırıklığı yarattı. Yeni serisini sabırsızlıkla beklediğimiz bu akıllı gözlüğün bir an önce piyasada olması emlak sektörünün gelişimine büyük katkı sağlayacaktır. Bizde bu gelişmeleri yakından takip ediyor ve dört gözle bekliyoruz :)

Bugün, sadece geleneksel yöntemlerle ayakta kalmak ne yazık ki mümkün değil, internette mevcudiyet son derece önemli. Bu ve bunlara benzer araçları kullanarak emlak şirketinizi daha görünür kılabilir ve online pazarlama kanallarınızı artırabilirsiniz.

DİĞER HABER
16 Mart 2016