"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Pazarlamasında Canlı Yayın Uygulamalarının Kullanım Şekilleri

Emlak profesyonelleri birçok açıdan sosyal medyayı kullanıyorlar. Çünkü günümüzde sosyal medya, hedef kitlelerini genişletmek, yeni potansiyel müşterilere ulaşmak, pazarlama yapmak ve marka bilinirliklerini arttırmak gibi çeşitli avantajlar sunuyor.

Fakat sosyal medya ile yapılabileceklerimizin sınırı her gün biraz daha genişliyor. Yaklaşık 10 yıl önce ortaya çıkan Facebook, üniversite kampüslerinde üne kavuşmuştu. Günümüzde ise 1 milyardan fazla insan günlük olarak bu platformda aktif oluyor ve her gün sosyal platformlara yeni bir özellik getiriliyor.

Bu yeniliklerden biri de son bir yıl içinde canlı yayın akışı olarak karşımıza çıktı. Özellikle Periscope ve Meerkat ile başlayan canlı yayın akımı, Facebook ve Instagram gibi diğer sosyal medya platformlarına da yeni bir özellik olarak eklendi. Peki, bir emlak profesyoneli olarak canlı yayın ile neler yapabiliriz? Canlı yayını ne için kullanabiliriz ve onu kullanarak nasıl pazarlama sonuçları elde edebiliriz?

Satılık Listelerde Canlı Tur Yapın

Bu, emlak pazarlamanızda canlı yayın uygulamasını kullanmanızın en kolay yoludur. Sizi takip eden müşteriler, temsil ettiğiniz evlerin neye benzediğini, sahip olduğu özellikleri ve diğer tüm bilgileri online yayın üzerinden izleyerek edinebilirler. Bunun için satılık evlerinizin çevresinde ve içinde gezinirken canlı yayın yapmanız yeterlidir.

Mahalle Turları Yapın

Alıcıların bir evi satın almak üzere dikkat ettiği özelliklerden biri de evin bulunduğu mahallenin peyzajı ve o mahallede bulunan kolaylıklardır. Bu nedenle satılık listelerinizin bulunduğu mahallerde de gezinerek canlı yayın yapabilirsiniz. Bunu güneşli bir günde yapmayı unutmayın.

Müşteri Röportajları Yapın

Daha önce hizmet verdiğiniz her 100 müşteriden 90’ı sunduğunuz hizmetten çok memnun kalmış olabilir. Ancak onların bu memnuniyetini, imzayı attıktan sonra kayıt altına alma fırsatını kaçırıyorsanız, çok büyük bir referans sistemini elinizden kaçırıyorsunuz demektir. Memnun olan müşterileriniz ile kısa röportajlar yapmayı aklınızdan çıkarmayın.

Konferans ve Topluluk Buluşmalarından Yayın Yapın

Emlak profesyonelleri, çoğu zaman hizmet verdikleri yerel bölgede gerçekleştirilen etkinliklere katılarak konuşma yaparlar. Bu gibi faaliyetleriniz olduğunda konuşma yapacağınız zaman bir üçayak yardımı ile akıllı telefonunuzu doğru açıya yerleştirin ve konuşmanız boyunca kayıt altına alın.

Uzmanlar ile Yeni Trendleri Tartışın

Sektördeki meslektaşlarınız ile bir araya gelerek pazara ve emlak sektörüne dair değerlendirmeler yapın. Meslekteki diğer uzmanlar ile ortak yapacağınız bu tür canlı yayınlar, hem daha büyük bir kitleye ulaşmanızı sağlar hem de sektöre ne kadar hakim olduğunuz hissini müşterilere yansıtır.

Yerel Girişimcilerle Sohbet Edin

Emlak profesyonellerinin kendi pazarlarında yaptıkları bir diğer şey de yerel yöneticiler, girişimciler ile iletişime geçmektir. Örneğin emlak üzerine girişim projesi gerçekleştirmiş bir geliştirici ile yapacağınız canlı yayın sohbetleri, sizin sektörde ne kadar aktif olduğunuzu gösterir.

Ofis Yaşantınızı Sergileyin

Eğer bir emlak ekibi ile birlikte çalışıyorsanız, ekibinizin bir araya geldiği özel günlerde ofisinizden canlı yayın yapabilirsiniz. Böylece ekibiniz ile birlikte ne kadar uyumlu bir çalışma ortamına sahip olduğunuzu göstererek müşterileri cezbedebilirsiniz.

Alıcı ve Satıcılara Tavsiyeler Verin

Üretebileceğiniz en etkili canlı yayın videoları, alıcı ve satıcı müşterilere vereceğiniz tavsiyeleri anlattığınız videolardır. Onlara konut piyasası hakkında nasıl bilgi sahibi olabileceklerini, evlerinin değerinin nasıl hesaplandığını, ev bakımının nasıl yapılması gerektiğini anlatın.

Önemli Gelişmeleri Duyurun

İster baba olmak veya evlenmek gibi kişisel yaşamınızla ilgili olsun ister şirketin ödül alması veya ekibini genişletmesi gibi yaptığınız iş ile ilgili olsun, bu tür önemli gelişmeleri canlı yayın videoları ile vererek güzel anlarınızı müşterilerinizle paylaşın.

Müşterilerinizin Sorularını Yanıtlayın

Önceden müşterilerinize akıllarına takılan soruları sorun ve topladığınız bu sorulara canlı yayın üzerinden tek tek cevap verin. “Soru&Cevap” platformunuzu bir gün önceden duyurun ve herkesi bu yayına davet edin.

DİĞER HABER
23 Mayıs 2017