"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Pazarlamasında Öne Çıkmak İçin Birkaç İpucu

Bir emlak kariyeri için pazarlama çok önemli bir alandır ve müşteriler emlak profesyonelleri tarafından her gün binlerce mesaj bombardımanına tutulurlar. Dolayısıyla bu noktada sorulması gereken soru şudur: “Bu kadar çok mesaj bombardımanı arasında benimki nasıl öne çıkacak?” Aşağıda bu soruyu cevaplandırmak üzere size yardımcı olacak etki gücü yüksek pazarlama ipuçlarını bulabilirsiniz.

Hedef Pazar Seçimi

Pazarlama savaşının yarısı, doğru listeyi seçmek ve bu listenin doğru kişilere ulaşmasını sağlamak için uygun bir mesaja sahip olmaktır. Ancak ne kadar iyi bir pazarlama mesajı hazırlamış olursanız olun, eğer bu mesajı doğru kişilere ulaştıramazsanız alacağınız sonuç tam bir fiyasko olur.

Mesajı kime ileteceğinizi tam ayarlayamamak, vejetaryenlere bir et lokantasının reklam mesajını iletmekle aynı zıtlığı taşır. Eğer hedef kitlenizi belirler ve ona göre uygun bir pazarlama mesajı hazırlarsanız, pazarlama hedefinizi de tam on ikiden vurmuş olursunuz.

Pek çok gayrimenkul profesyoneli, hazırladıkları pazarlama mesajını nereye ve kime ulaştığını düşünmeden sunarlar. Oysa gözleriniz bağlı vaziyette ok atmak zorunda değilsiniz. Gözlerinizi açın ve ideal müşteri kriterlerinizi ortaya çıkarın. Onların ihtiyaçlarını göz önüne alarak pazarlama mesajınızı detaylandırın ve onlara sunun. 

Körler çarşısında ayna satma, sağırlar çarşısında gazel atma. - Mevlana

Hedef pazarınızı seçerken dikkat etmeniz gereken bir nokta da, hedeflediğiniz kitlenin ne büyüklükte olduğu ile ilgilidir. Binlerce kişinin içinde bulunduğu uzun ve rastgele bir müşteri listesine 10 binden fazla broşür dağıtmak yerine, kendinize daha küçük çaplı bir hedef kitle belirleyerek onların ihtiyaçlarına yönelik çeşitli reklamlar hazırlamanız çok daha etkili ve sonuç verici olacaktır. Buna kendi çiftliğinizde ötmek denir.

İstekli alıcı ve satıcılardan oluşan az sayıda kişiye ulaşmak, isteksiz alıcı ve satıcılardan oluşan çok sayıda kişiye ulaşmaktan daha değerli bir pazarlama sonucu verir. Liste seçiminiz anahtar noktadır. Kimleri hedeflediğinizi ve onların ihtiyaçlarını ortaya çıkarıp pazarlamanızı hazırlamanız en iyisi olacaktır.

Eğer mücadele ederseniz, rekabet sizi ısırabilir ama hiçbir şey yapmazsanız o sizi yutar.

Zorlayıcı Teklif Seçimi

En kötü teklif, hiç var olmayan tekliftir. Sadece isminiz ve resminiz ile birlikte yerleştirdiğiniz bir reklam, sokak köşesine asılmış bir tabeladan bile daha az etkilidir. Bu nedenle her zaman pazarlama yaparken reklamınızın amacının ne olduğunu belirleyin, müşterilere onları zorlayacak bir teklif sunun ve sonuçları mutlaka takip edin.

Reklamlarınızı hazırlarken insanların neyi neden istediklerini ortaya koymanız gerekir. Ardından size “evet” diyecekleri bir teklif sunmalısınız. Son noktada ise reklamdaki teklifinize geri dönüş yapılması için, kişisel web site, blog, telefon numarası, e-posta, adres gibi iletişim bilgilerini mutlaka yerleştirin. Online reklamlarınızda da bu tür bilgilere yer vermeniz çok önemlidir.

Doğru Araç Seçimi

Hedef kitleye ulaşmanın geleneksel yöntemleri, son yıllarda parçalanmış durumda. Önce basılı reklamların yerine online reklam araçları kullanılmaya başlandı. Ancak reklam engelleme uygulamalarının çıkması, reklamcılık alanını daha farklı bir alana kaydırdı. Günümüzde bir reklam yerleştirmenin en etkili ve uygun ortamı, bir radyo veya televizyon programları oldu.

Araç sürenler için radyo reklamları ulaşılabilir kitle arasında yer alırken, televizyon reklamları ise evinde vakit geçirenler için uygun hale geldi. Üstelik radyo ve televizyon araçlarında, program sırasında yerleştirilen reklamlar izleyicilerin değiştiremeyeceği cinsten oldukları için etki oranları da oldukça fazla.

Bunların haricinde web site, blog ve internet ortamında hazırlanacak reklamlar da etkinliğini koruyan yöntemlerden bazılarıdır. Sosyal medya ise kişisel markanız için son derece etkili bir pazarlama aracıdır. Sosyal medyayı kullanmanız size, müşteri gözünde aktif olduğunuz hissini de kazandırır.

Ancak geleneksel reklam seçeneklerini de bir kenara atmamak gerek. E-posta pazarlaması, etkinlik pazarlaması, broşürler, posta kartları ve buna benzer geleneksel pazarlama yöntemleri de hala etkinliğini sürdürüyor.

Eğer gayrimenkul pazarlamasında bir adım öne çıkmak istiyorsanız bu etki gücü yüksek ipuçlarına dikkat edin ve kullanabileceğiniz tüm pazarlama seçeneklerini hedef kitlenize ve amaçlarınıza uygun biçimde hazırlayın.

Ve son bir şey daha:

"İş dünyasının kendine has bir mekanizması vardır: Bir yöneticinin hataları, rakiplerinin servetine dönüşür." - Leo Cherne

DİĞER HABER
14 Kasım 2016