"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Pazarlamasında Sıradışı Bir Yöntem: Coconut Postaları

Bildiğiniz gibi emlak pazarlamasında posta kartları önemli yöntemlerden biridir. Hazırladığınız etkileyici bir el ilanı, broşür veya kart, hedef pazarınızı oluşturan mahalledeki posta kutularına ulaştığında size potansiyel müşteri olarak geri dönebilir.

Fakat emlak sektöründe bazen bundan daha fazlasını yapmanız gerekir. Çok sayıdaki rakibin arasından sıyrılmak için çok daha yaratıcı olmanız bir zorunluluk haline gelir. İşte emlak sektörünün bu yoğun rekabet ortamı, her gün karşımıza daha sıradışı yöntemlerin çıkmasına sebep oluyor.

Bunlardan biri de coconut postaları. Coconut, hindistan cevizi anlamına geliyor. Bir düşünün… Posta ile gönderdiğiniz bir el ilanı, üzerinde markanızın yazdığı bir hindistan cevizinden daha etkileyici olabilir mi? Tabi ki hayır…

Bir hindistan cevizinin içindeki suyu boşalttıktan sonra, içerisine yerleştirdiğiniz bir broşür, potansiyel müşteriler için çok daha ilgi çekici olacaktır. Her birinden bir satış yakalayamasanız bile, hizmet verdiğiniz alanda marka isminizin akıllara kazınması için muhteşem bir yöntem olacaktır.

Pazarlamada sınır yok :)

Peki, bu fikir nereden çıktı? Bir emlak broker, günün birinde kapısında bir hindistan cevizi buldu. Gördüğü şey yalnızca bir hindistan ceviziydi ve böyle sıradışı bir hediye gelmesinden mutluluk duyarak onu içeri aldı. Hindistan cevizininin içindeki suyu içmek için sabırsızlanırken, kırdığında daha büyük bir şaşkınlık geçirdi. Çünkü içerisinde su değil bir reklam ilanı vardı. O an anladı ki, kendisi bir pazarlama stratejisinin parçası olmuştu.

Böyle sıradışı bir strateji ile karşılaşan emlak broker, bu fikri kendi işinde uygulamaya karar verdi. Aldığı hindistan cevizlerinin içerisine hazırladığı ilanları ve firma adını yerleştiren broker, hizmet verdiği bölgedeki kapılara bunları gönderdi. Aldığı sonuç ise son derece etkileyiciydi. Her zamankinden daha fazla geri dönüş almıştı.

Coconut Postalarının Müşterilerde Uyandırdığı His

Bu sıradışı pazarlama yöntemi, potansiyel müşterilere ulaşmanın oldukça zor olduğu bu sektörde, tek olduğunuzu sergilemenize yardımcı oluyor. Başvurduğunuz bu sıradışı yöntemler, sizin ilginç pazarlama stratejileriniz ile karşılaşan müşterilerde, kendilerine özgü davranışlarda bulunma isteği oluşturuyor. Bu da size daha fazla geri dönüş olmasını sağlıyor.

Eğer günün sonunda hizmet verdiğiniz mahallede, sıradan bir satılık ilanı değil de, sizin gönderdiğini hindistan cevizleri konuşuluyorsa, stratejiniz başarıya ulaşmış demektir.

Bir Coconut Postası Nasıl Hazırlanır?

  • Bir online perakende satış sitesinden istediğiniz miktarda hindistan cevizi sipariş edin.
  • Hindistan cevizlerinin içlerindeki suyu boşaltın.
  • Kelime oyunu yaparak ilgi çekici bir mesaj oluşturun.
  • Mesajınızı güzel tasarımlı bir kağıda basın ve hindistan cevizinin içerisine yerleştirin. Marka adınızı da yazmayı unutmayın.
  • Hindistan cevizini paketleyin ve bir kargo firması ile anlaşarak toplu gönderim fırsatlarından yararlanın.
  • Hizmet verdiğiniz mahalledeki potansiyel müşterilerin adreslerine postalayın.

Sonuç

Siz bir emlak danışmanı olarak, coconut postaları akımına katılabilir veya hindistan cevizi yerine başka fikirler de uygulayabilirsiniz. Hayal gücünüzü ve yaratıcılığınızı konuşturun. Emlak iş dünyası, sizin zekanıza ve hayal gücünüze göre çok daha eğlenceli ve kazançlı bir hâl alabilir.

DİĞER HABER
04 Haziran 2018