"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Piyasasından Tüyolar

Bugün sizlerle özellikle de emlak piyasasına yeni girenler için son derece faydalı olacağını düşündüğümüz bazı bilgileri paylaşmak istiyoruz.

Emlak piyasası çoğumuzun bildiği gibi kendi dinamikleri olan bir piyasa, onu iyi anlamadan dilini çözmeden bu piyasada başarılı olmak mümkün değil. Bir emlak uzmanının pek çok niteliğinin olması gerekliliğinin yanı sıra piyasanın da bazı tüyoları var.

Dilerseniz şimdi bu tüyolara sırayla değinelim.

Pek çok emlak profesyoneli emlak piyasasını yanlış algılar ve onun içerisinde çalışmak yerine onun için çalışır hale gelir. Pek çok ticari ortam gibi emlak piyasası da alıcı ve satıcının bir araya geldiği bir satış ortamıdır. Bu piyasanın içerisinde iş yapmak yerine onun için iş yapar hale gelmek sizi yanlışa sürükler. Hayatınızın 7/24 tüm zamanını bu işe ayırmak sizi sadece o işin kölesi yapar, onun içerisinde çalışmak yerine onun için çalışır hale gelirsiniz. Bu da zamanla sizin motivasyonunuzu düşürür.

Emlak piyasasında başarılı olmak için proaktif olmak gerekir. Oturduğunuz yerde hiçbir şey yapmadan para kazanabileceğinizi düşünmek hiç mantıklı değildir. Bu piyasada varlığınızı sürdürmek istiyorsanız proaktif olmalı, ilişkiler kurmalı, ikna yeteneklerinizi geliştirmeli ve asla vazgeçmemelisiniz.

Zaman bir emlak profesyoneli için paradan da değerli bir şeydir. Zaman her şeydir. Zamanı etkin ve verimli kullanmayı öğrenemezseniz başarılı olmanız mümkün değildir.

Her şeyi üzerinize almaktan vazgeçin

Eğer siz de insanlara hayır diyemeyen ve her şeyi üzerine alan kişilerdenseniz size tavsiyemiz bu özelliğinizden bir an önce vazgeçmenizdir. Her şeyi üzerinize almamalısınız. Sizin kendinize ait işleriniz olmalı ve bunları takip etmelisiniz.

Size tabi ki herkese kapınızı kapatın ve kimseye yardım etmeyin demiyoruz. Ama sizin göreviniz olmayan işleri insanlara yardım etmek amacıyla üzerinize almayın. Gerekli bilgilendirme ve desteği verdikten sonra onları kendi işlerini yapmak üzere teşvik edin.

Unutmayın zaman sizin için değerli onu etkin ve verimli kullanmalısınız.

Arkadaşlarınıza ve ailenize zaman ayırın

Emlak sektörü 7/24 çalışılabilecek bir sektördür. Sonu gelmez mesailer ve telefon konuşmaları, gece gündüz ev gezdirmeleri ya da müşteri sorunları hiç durmadan sürekli çalışmanızı gerektirebilir. Bu sürekli mesailer ve aralıksız çalışma sizin işe olan bağlılığınızı olumsuz etkiler. Arada bir işten uzaklaşmalı kendinize, arkadaşlarınıza ve ailenize zaman ayırmalısınız.

İnsanın belirli aralıklarla her şeyden uzaklaşması ve kendini şarj etmesi gerekir. Bu nedenle siz de hayatınızdaki iş yaşam dengesini iyi kurmalı ve iş için yaşar hale gelmemelisiniz.

Unutmayın arkadaş ve aileye her daim ihtiyaç vardır ve bunlar insanın motivasyonunu en çok artıran şeylerdir.

Günlük önceliklerinizi belirleyin

İlk bakışta tabii ki bunu yapmalıyız dediğimiz bu konuya aslında ne yazık ki çok az emlak profesyoneli önem veriyor. Günlük olarak yataktan kalktığınız andan tekrar yattığınız ana kadar o günün önceliklerini belirlemelisiniz.

Neyin sizin için daha önemli ve öncelikli olduğunu bilmek size daha hızlı hareket etme imkanı tanıyacaktır.

Kendinize her gün bir yapılacaklar listesi hazırlayın ve bu listeyi tamamlamaya çalışın. Her bir maddenin üstünü çizmenin ve günü tamamını bitirmiş olarak bitirmenin tadına bir kere vardınız mı bırakamayacaksınız.

Listenizde üst sıralara sizin için gerçekten öncelikli olan şeyleri ekleyin. Listenin altına doğru yapılacak işlerin önem sıralamasının azalması gerekecektir. Her şeyi bir anda yapmanız mümkün olmayacağı için işlerinizi önceliklendirmek ve önemli işleri bir an önce bitirmek size etkin zaman yönetimi imkanı tanıyacaktır.

Ayrıca gün içerisinde mümkün oldukça sosyal medyadan ve internetten uzak durmaya çalışın, bu size zaman kaybettirebilir ve öncelikli işlerinizi yapmanızı engelleyebilir. Piyasa ve ilan takibi açısından interneti kullanmanızda herhangi bir sakınca yok. Bu zaten işinizin en önemli bir parçası. Fakat sosyal medya öyle bir bataklıktır ki, sizin röntgencilik hastalığınıza su taşıyarak en değerli zamanınızı günaydın, iyi hafta sonları, hayırlı işler gibi abuk sabuk iletilere like'larken veya yorum yaparken kendinizi bulursunuz. Bu saçmalıklardan uzak durun. Unutmayın sizi radarına almış müşteriler neler yaptığınızı sosyal medyada ki izlerinizden takip etmektedir. Sosyal medyanın bu tuzağına düşmeyin.

Proaktif olun

Emlak piyasası kesinlikle proaktif olmayı gerektirir. Hiçbir şey size altın tepside sunulmayacaktır. Emlak işinde son derece aktif olmalı ve aksiyon almalısınız, her şey aslında sizin elinizdedir.

Proaktif emlak profesyonelleri diğerlerinin ayak izlerini takip etmez, kendi adımlarını atarlar ve aksiyon alırlar. Onları diğer emlak uzmanlarından ayıran budur.

Emlak uzmanları sıklıkla yoğunluktan ve çok iş olmasından şikayet ederler. Size verdiğimiz bu tüyoları hayatınıza uygulayın ve zamanınızı etkin ve verimli kullanarak, proaktif olarak işinizde ilerlemeyi sağlayın. Hem unutmayın iş için değil sevdikleriniz için yaşayacaksınız.

DİĞER HABER
24 Ekim 2022