"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Portallarının Dışına Çıkarak Emlak Müşterisi Kazanmanın Yolları

Gayrimenkul portallarını kullanmakta bir yanlışlık yok elbette. Ama müşteri kazanmak için sadece web portallarını, kurumsal portalları veya internet tabanlı portalları kullanıyorsanız, bu acı bir durumdur. Oyunu hazır portallardaki kurallara göre oynamak yerine, bazen sınırların dışına çıkmanız gerekir. Gerçek şu ki, eğer uzun vadeli ilişkiler kurmaya odaklanır ve hem çevrimiçi hem çevrimdışı itibar kazanırsanız, portalların dışına çıkarak daha fazla emlak müşterisi kazanabilirsiniz.

Coğrafi Alanlara Odaklanmak

Belirli bir mahalleyi veya alanı hedeflediğiniz zaman, o alanda itibarınızı ve markanızı inşa edebilirsiniz. Eğer coğrafi bir hedef alanı içerisinde hakimiyet elde etmek istiyorsanız, şu stratejileri göz ardı etmeyin:

- Mahalle içerisinde bulunun. Bir köpeğiniz mi var? Onu alın ve mahallede bir tur atarak kendinizi insanlara gösterin. Çocuklarınız mı var? Onları alın ve mahalledeki parkta oynamaya götürün. Spor mu seviyorsunuz? Mahallede sabahları koşuya çıkın. Mahalledeki sakinler sizi ne kadar çok görürlerse, size o kadar güven duyarlar.

- Posta kartları gönderin. Posta kartı gönderme seçeneğini, sadece bir evi satılığa çıkardığınızda veya bir evi sattığınızda kullanmanız gerekmiyor. Posta kartlarını, mahallede güven oluşturmanın en ekonomik yöntemi olarak düşünebilirsiniz.

- Web sitenizde ve Google Adwords reklamlarınızda, hedeflediğiniz anahtar kelimeleri kullanın. Web sitenizde veya bloğunuzda coğrafi arama terimlerine odaklandığınızda, o bölgede arama yapan insanları kendinize çekmeyi başarmış olursunuz.

- Facebook reklamlarını kullanın. Facebook reklamları ile hedefleyebileceğiniz şeyler inanılmazdır. Bir posta kodunu, bir mahalleyi hedeflemenin yanı sıra, bir ev satın alması veya satması muhtemel kişileri hedef oluşturabilirsiniz.

Online Gruplarda İlişkiler Kurmak

Online ortamda gerçek dünya ilişkileri kurabilmeniz için topluluk tabanlı Facebook gruplarına, LinkedIn gruplarına ve daha fazlasına katılmanız gerekir. Ne kadar kırsal ve küçük bir yerde hizmet veriyor olursanız olun, mutlaka hedef aldığınız mahalle veya kasabaya ilişkin sosyal medya gruplarını bulabilirsiniz. Eğer odaklanmak istediğiniz bölgeye dair bir Facebook grubu yoksa, o zaman bu görevi siz üstlenebilirsiniz.

Grup üyelerini, yerel etkinlikler düzenleyerek daha çok etkileşim kurmaya teşvik edebilirsiniz. Gruplara katılım göstererek bölgenizdeki daha fazla insan ile karşılaşma imkanı elde etmiş olursunuz. İşte online ortamlarda ilişkiler kurabilmek için birkaç ipucu:

- Uzmanlığınızı kullanın. Çok az insan, internet ortamını müşterilere fayda sağlamak için kullanır. Siz böyle olmayın ve uzmanlığınızı kullanarak onlara ne kadar çok fayda sağlayabileceğinizi gösterin. Onlara, kişiselleştirilmiş ve onlarla alakalı bilgiler sunun.

- Bir hizmet anlayışına sahip olun. Yalnızca satmak amacı ile bir gruba giriş yaparsanız, diğerleri tarafından spam olarak algılanabilirsiniz. Bu da gruptan atılmanıza veya görmezden gelinmenize sebep olur. Bunun yerine gruptaki insanlara nasıl hizmetler sunabileceğinizi düşünün. Hizmete dayalı olumlu ilişkiler kurduğunuzda, gerçekten sizinle birlikte çalışmak isteyenleri ayırt edebileceksiniz.

- Zamanınızı değerlendirin. Bir ilişki kurmak zaman alan bir deneyimdir. Çevrimiçi topluluklara katılmak ve oradakilerle iletişime geçmek ise daha da fazla zaman alır. Bu nedenle kendinize bir online planlama oluşturun ve her gün buna ne kadar vakit ayıracağınızı belirleyin.

Topluluk Girişimlerine Katılmak

Ticaret odalarına katılmak, lise öğrencilerine danışmanlık yapmak, kermes ve topluluk derneklerine katılarak aktif olmak ve yardım etkinliklerine sponsorluk etmek, emlak danışmanlarının etki alanlarını genişletmeleri için benzersiz yöntemlerdir. İnsanlar, sizin sadece satışla ilgilenmediğinizi ve bu tür topluluk etkinliklerine katıldığınızı gördüğünde, onların gözünde daha güvenilir biri olursunuz. Bu sayede itibarınızı ve markanızı daha güven dolu adımlarla kurabilirsiniz. İşte topluluk girişimlerine katılmak için bazı ipuçları:

- Görünür olun. Topluluklarda aktif olma noktasının bir kısmı ofis dışında zaman geçirmenize sebep olabilir. Bir tabelaya adınızı yazdırmaya para harcamak yerine, bir girişime sponsor olmanız sizin için daha profesyonel bir davranış olur. El sıkıştığınızda ve insanlarla konuştuğunuzda, kimsenin elde edemeyeceği ilişkiler inşa etmiş olursunuz.

- Çabalarınızı belli noktalara odaklayın. Herkes için her işi yapmak güzel bir şey olabilir, ama önemli olan coğrafi olarak odaklanabilmiş olmanızdır. Eğer kendinize belirli bir alan seçerek oradaki topluluk girişimlerine yönelirseniz, çok daha belirgin bir başarı elde edebilirsiniz.

- Eğlenceli olun! Bir emlakçı olmak, bu işten zevk almanızı gerektirir. İnsanlara sabit ve sıkıcı bir siyasetçi gibi görünmeyin. Gerçek kişiliğinizi ortaya koyun ve topluluklara girdikçe eğlenmeye çalışın.

DİĞER HABER
11 Mart 2024