“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
Emlak Profesyonellerine Yeni Gelir Kapısı Açan Girişim: ListTrac

Teknolojinin emlak sektörüne hızla entegre olduğu bugünlerde, emlak profesyonellerinin çoğunun tedirgin olduğunu biliyoruz. Ancak gelişmeler sadece emlak profesyonellerinin gelir kapısının elinden alınması için değil, onlara ek gelir sağlanması için de çalışıldığını gösteriyor.

ListTrac girişimi, emlak sektöründe yıkıcı yeniliklerden biri olarak görülüyor. Ancak bu sefer ki tamamen emlak profesyonellerinin lehine olacak gibi. Çünkü ListTrac, emlak profesyonellerinin kendi listelerinin web üzerinde dağıtılması sayesinde para kazanabileceğini düşünüyor. Tıpkı eser sahiplerinin müzik parçalarının iTunes üzerinden her oynatıldığında para kazanması gibi, emlak profesyonelleri de satılık listelerinin çeşitli yerlerde sunulması karşılığında para kazanabilecek. Böylece emlak uzmanları için ek bir gelir kapısı oluşabilir.

ListTrac ekibi, kendilerini emlak listelerinin Google Analytics’i olarak isimlendiriyor. Çünkü emlak uzmanlarına tüm emlak arama sitelerinde kendi listelerinin online performansını gösteren ücretsiz bir araç sunuyorlar. Şu an için büyük bir MLS ağı ile ortaklık kurmuş durumdalar, 400 binin üzerinde emlak profesyoneline listeleme metrikleri sunuyorlar ve 500 binin üzerinde listelemeyi takip ediyorlar.

ListTrac’ın bir sonraki adımı ise bu verileri gayrimenkul endüstrisi için bir gelir akışına sokmak olacak. ListTrac’ın CEO’su Trent Gardner bu konudaki düşüncelerini şöyle açıklıyor:

Yıllardır şirketler, listeleme içerikleri ile ilgili bu değerli içeriği sunarak para kazandı. Bununla birlikte bu iş modelleri şimdiye kadar emlak profesyonellerinin katılımına izin vermiyordu. Bu nedenle emlak profesyonelleri çok sayıdaki listeleri ile ilgili bilgileri bu şirketlere bırakmak zorunda kalarak çok değerli bir içeriği ellerinden yitiriyorlardı. ListTrac, emlak uzmanlarının listeleme içeriklerine sahip çıkması ve onlar üzerinden para kazanması için mücadele edecek.

ListTrack, bu alanda pazarda liderliği elinde bulunduracağına inanıyor. Çünkü bu girişim, yalnızca listeleri ölçme verilerini sunmakla kalmıyor, aynı zamanda içerik sahipleri olan emlak uzmanlarıyla bu ticareti paylaşma uygulamasının patentini de alıyor.

ListTrac, liste içeriğinden para kazanmak için MLS firmaları ile birlikte çalışıyor ve bu da markaların doğru ürünü ve doğru mesajı kullanarak doğru zamanda tüketicilere ulaşmasını sağlıyor. ListTrack’ın kullanım şartları, üyelik listelerinin paylaşılmasını yasaklıyor ve tüketiciler hakkındaki kişisel hiçbir bilginin paylaşılamayacağını belirtiyor.

DİĞER HABER
16 Haziran 2017