"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Sektörü, Blockbuster ve Netflix Anını Yaşıyor

1990'larda Blockbuster, parlak renkli mavi ve sarı bilet tabelası ve popüler kullanım ruhuna ayrılan "Nazik Ol, Geri Sar" sloganıyla film kiralama işinin kralıydı. O zamanlar piyasaya yeni gelen Netflix DVD dağıtımını başlatıp sunmaya başladığında Blockbuster bu trendden kaçındı ve rakibinin kesinlikle başarısız olacağını ilan etti.

Hızlı bir şekilde 30 yıl ileri sardığımızda dünyada tam anlamıyla bir Blockbuster mağazası kaldı; Netflix ise yayın ve film prodüksiyon sektörüne hakim durumda.

Bu benzetme tam olarak uymasa da emlak stratejistleri emlak sektörünün de benzer bir dönemde olduğunu ve düşük ücretli iş modellerinin eski markaları kolaylıkla geride bıraktığını söylüyor. Uzmanlar, düşük maliyetin düşük değer anlamına gelmediğini ve birçok emlakçının düşük ücretli bir modelle aynı hatta daha üretken olduğunu gösterdiğini açıklıyor.

Son birkaç yıldır yükselen sular tüm tekneleri kaldırıyor. Bu alanda tonlarca işlem, tonlarca iş ve çok sayıda risk sermayesi var. Her şey harika gidiyor. Fakat Warren Buffett'ın da söylemekten hoşlandığı gibi, 'Sadece sular çekildiğinde kimin çıplak yüzdüğünü keşfedersiniz' ve biz de şu anda bu noktadayız.

Ama gelgitin azalması konusunda biz emlek girişimcileri çok heyecanlıyız. Neden biliyor musunuz? Gelgitlerin azalması, sürdürülebilir ve sürdürülemez iş modellerini ortaya çıkarıyor. Bu, ürünün pazara gerçek uyumunu ortaya koyuyor ve bir şirketin gerçek niyetini ortaya koyuyor.

Bu yeni iş modeli, yerleşik emlak franchise şirketleri için kopyalanması çok zor olan bir tür adil olmayan avantajdan güç alıyor ve iş yapma biçiminde geri dönüşü olmayan bir evrime neden oluyor.

Büyüyen pazar payı ve işlem sayısının ötesinde uzmanlar, düşük ücretli modelin aracı kurumların karlılıklarını hızlı bir şekilde takip etmelerine olanak sağladığını söylüyor. Birçok şirket FAVÖK'ünü (faiz, vergi, amortisman ve amortisman öncesi kazanç) gelecekteki kârlılıklarının bir göstergesi olarak öne çıkarsa da uzmanlar, net kârın bir şirketin kârlılığının daha iyi bir göstergesi olduğunu açıklıyor.

Daha yüksek işletme maliyetlerinin ötesinde uzmanlar, şirketlerin, sonuç getirmeyen yan hizmetlere para israf etmemeleri için kazanabilecekleri yerde nasıl rekabet edeceklerini öğrenmeleri gerektiğini söylüyor. Mevcut pazar değişiminin emlakbroker.com'da sıkça bahsettiğimiz konuları kapsayan Zillow, Opendoor, Redfin ve diğer birçok markayı, bir zamanlar geleceklerinin anahtarı olduğu düşünülen ürün ve hizmetleri sonlandırmaya ittiğini biliyoruz.

Bir temel stratejiyi benimsemek istiyorsanız, bu, kazanabileceğiniz yerde rekabet etmenizi gerektirir; her şeyi yapmaya veya uçtan uca bir ekosistem oluşturmaya çalışırken, istediğiniz yerde rekabet etmeniz veya mümkün olduğunca çok para kaybetmeniz anlamını taşımıyor. Ne olursa olsun, kazanabileceğiniz yerde yarışın. 

Danışmanlar işlemin kaçınılmaz, tartışılmaz, yeri doldurulamaz, merkezi parçasıdır

Emlak şirketleri nerede kazanabileceklerini bulduktan sonra uzmanlar, ürünlerini ve hizmetlerini müşterilerin eline ulaştıran "son kilometre sorunu" üzerinde çalışmaları gerektiğini söylüyor. Örneğin, nakliye ve lojistik sektöründe son kilometre sorununun teslimat sürücüleri ve yenilikçi teslim alma seçenekleriyle çözüldüğünü açıklıyor. Ancak emlak sektöründe son kilometre sorunu ancak danışmanlarla çözülebilir.

İstediğiniz tüm çevrimiçi potansiyel müşterileri oluşturabilir, bunları çok pahalı teknoloji platformunuza atabilirsiniz. Tahmine dayalı analitiği, makine öğrenimini veya yapay zekayı kullanabilirsiniz, ancak günün sonunda yine de bu ipucunu bir danışmana vermeniz gerekir ve o danışmanın da birisini araması gerekir. Bunun başka yolu yok. Başarılı bir satış için danışmanların müşteri adayını araması gerekiyor. Bir müşteriyle ilişki kurmaları gerekiyor.

Bu gerileyen dalga, emlak pazarındaki her oyuncunun danışmanlarla çalışması gerektiğini, bundan kaçınamayacaklarını giderek daha fazla ortaya koyuyor. Bu arada, eğer bir emlakçıysanız ya da insanların ev alıp satmalarına yardımcı olma işiyle uğraşıyorsanız, muhtemelen kendinizi bir sorun olarak görmüyorsunuzdur. Çünkü çözüm sizsiniz. Siz son kilometre çözümüsünüz.

DİĞER HABER
05 Aralık 2023