"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Sektörü İçin En İyi Sanal Gerçeklik Uygulamaları

Her hafta sonu potansiyel müşterilerinize ev gezdirmekten tükendiniz mi? Pahalı ve yüksek fiyatlı gayrimenkulleri sanal turlar halinde müşterilerinize ofiste çay içerken gezdirmek sizce nasıl olur? 

Müşterinizin ilgilendiği ve hoşuna giden evi artık sanal gerçeklik turu deneyimini sunarak müşterilerinize yaşatabilirsiniz. 360 derecelik yeni teknolojik kameraların fiyatlarının düşmesi ile sanal turlar, emlak acenteleri, mimarlar ve iç dizayn tasarımcılar için emlak sektörüne yeni ve harika fırsatlar getirdi.

Henüz bunu denemediyseniz, elinizde sanal turla gezilebilecek bir gayrimenkul yoksa bile sanal gerçeklik araçları ile gezebileceğiniz bir çok sanal gerçeklik destekli emlak ilanı bulabilirsiniz. Bir emlak profesyoneli olarak bu harika teknolojiyi deneyip etkisini görebilmeniz için aşağıda piyasada en başarılı bulunan uygulamaları inceleyeceğiz. Site üzerindeki linkleri tıklayarak örnek bir gezi yapabilirsiniz.

Elit bir müşterinize, çatı katı mı arıyorsunuz? Ya da iş için kullanabilecekleri büyük bir villa? Matterport uygulaması size bu büyüklükte mülkleri gezebilmeniz için teknolojik imkanlar sağlıyor. Uygulamanın dahilinde örnek  ev seçeneklerii gezerek, kolay yönlendirme, kaliteli ve profesyonelce çekilmiş fotoğraflar ile harika bir görsel tur gerçekleştirebilirsiniz. Amerika'nın önemli emlak temsilcileri bu uygulamayı hali hazırda yoğun olarak kullanmaktadır.

Smart2VR uygulaması herkesin bir sanal gerçeklik videosu yapmasına imkan veriyor. Şimdilik uygulamanın web sitesinin az sayıda gayrimenkul sanal turu içeriği olmasına rağmen, uygulamanın geliştiricisinin ismine tıklarsanız farklı emlak acentelerinin Smart2VR kullanarak oluşturduğu birçok videoyu inceleyebilirsiniz.

Eğer emlak sektöründe çalışan bir profesyonel iseniz, bu uygulama kendi sanal gerçeklik gezilerinizi nasıl hazırlayacağınız konusunda gerekli bilgiyi edinmenizi sağlar ve kendi videolarınızı çekebilirsiniz.

Ios ve Android uygulamaları ücretsiz.

Toursler markası portföyündeki bazı emlaklar için 360 derecelik geziler hazırlamış durumda. Yüksek kaliteli fotoğraflar kolay navigasyon ile ilgilendiğiniz evleri görebilme şansınız yakalayabileceksiniz. Uygulama android için ücretsiz. 

Sanal gerçeklik turları için en başarılı tasarıma sahip olan uygulama. Emlak sektörü için geliştirilmemiş olsa bile emlak yatırım danışmanlarının kullanabileceği özelliklere sahiptir. Gayrimenkul gezileri için 360 derecelik videonun yanında kaliteli interaktif panoramik fotoğraflar ekleyebiliyorsunuz.

Herhangi bir düğme gerektirmeden sadece bakarak mülk içerisinde gezinebiliyorsunuz. Ancak bu uygulamanın veritabanında da çok sayıda gayrimenkul turu bulamayabilirsiniz. Hali hazırda sadece Amerika'nın belli başlı yerlerindeki emlak temsilcileri kullandığından dolayı şimdilik veri kısıtlı. 

Android, iOS ve Gear VR platformlarında ücretsiz.

İnternet üzerinde gayrimenkuller için sanal gezileri en çok bulabileceğiniz site tabii ki YouTube. Video kaliteside aynı şekilde farklı kalitelerde.

Youtube içerisinde aramaya "real estate VR" yazarak başlayacaksınız ondan sonra arama sonuçlarından 360 derece videoları filtreleyeceksiniz. Sonuçta binlerce sanal gerçeklik turuna ulaşacaksınız. Bulduğunuz videoları Google Cardboard ile ve android Telefonunuz ile izleyebilirsiniz.

Maalesef, youtube uygulamasının Apple için olan versiyonu sanal turu desteklemiyor. Ayrıca YouTube uygulaması GearVR platformunu şimdilik desteklememekte. Ancak eğer bir Samsung Gear VR sahibi iseniz Samsung'un kendi internet uygulaması ile Youtube uygulamasına giriş yapıp Gear VR üzerinden izleyebilirsiniz.

Bu uygulama listesinde Youtube kendi düzeninizi kurabileceğiniz ortamı veren tek uygulamadır. Youtube'un sahip olduğu veritabanı büyüklüğü diğer emlak uygulamalarının hepsinden çok ilerisinde.  Ancak, diğer uygulamaların sağladığı serbest gezinme imkanını, fotoğraf ve videolardaki kalite konusunda geride kalıyor.

VR sanal gerçeklik gözlüklerinin fiyatları kalitesine göre değişkenlik gösteriyor. VR sanal gözlüklerin hangisini alacağınıza dair bir fikriniz yok ise incelemeniz için burayı ziyaret edebilirsiniz. 

Kısaca özetleyecek olursak; müşterilerinize bu eşsiz deneyimi mutlaka yaşatmalısınız. Bu konuda emlak ofisinize VR sanal gözlük alması için emlak brokerınızı ne yapıp edip ikna etmelisiniz :) 

DİĞER HABER
08 Mayıs 2016