"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Sektöründe Bir Ortakla Birlikte Çalışmanın Artıları ve Eksileri

Emlak sektörü bireysel olarak sürdürüldüğü zaman çok acımasızca bir meslek olabilir. Yine de bazı emlak profesyonelleri, tek kişilik bir gösteri yapmaya kararlıdır. Birçok kişi, bir patronun varlığı olmadan ve meslektaşları ile ekip halinde işbirliği yapmadan çalışmayı ve meslekleri ile ilgili her ihtiyacı kendileri karşılamayı tercih eder. Ancak ortak çalışma kültürü ile daha hızlı başarıya ulaşmayı seçen emlak profesyonelleri de var elbette. Kendilerine eşlik edecek bir başka profesyonel ile çalışmak onlara daha çok güven verir.

Tek başına çalışmak istemeyenler için emlak danışmanlarına başvurmak bir seçenek olabilir. Fakat bu makalemizde başka meslektaşlarla birlikte çalışmayı ele alacağız. İşletmenizi bir başkasıyla paylaşmaya başladığınızda bazı sorumlulukları devredebilir ve kendinizi geliştirmek istediğiniz yetenekler üzerine daha çok verebilirsiniz. Tabii ki her konuda olduğu gibi bu konuda da düşünülmesi gereken unsurlar var. Bakalım, başka profesyoneller ile birlikte çalışmanın avantajları ve dezavantajları neler?

Avantajlar

Böl ve Yönet

İş ortakları, güçlü özelliklerine göre iş bölümü yapmanızı sağlar. Böylece kendiniz de dâhil olmak üzere herkesin yetenekli olduğu alanda daha verimli çalışmasına imkân vermiş olursunuz. Örneğin iki kişilik bir emlak ekibiniz olacaksa siz alıcı müşteriler üzerine odaklanırken diğer meslektaşınız mal sahibi müşteriler üzerine odaklanabilir. Daha dar bir görev üzerine yoğunlaştığınızda daha verimli sonuçlar elde edersiniz.

İki Kat Ağ

Emlak sektöründe çalışırken ilerleyen zaman içinde ulaşabildiğiniz ağı genişletmek yapmanız gereken görevler arasında yer alır. Bir ortak ile birlikte çalıştığınız zaman ağı genişletmek çok daha kolay ve hızlı olur. Bu, bir nevi sizin için ücretsiz pazarlama seçeneğidir.

Güvenilirlik

İki emlak profesyoneli, tek emlak profesyoneli yerine daha çok itibar kazanmanıza neden olur. Özellikle deneyimi az olan emlak profesyonelleri için daha deneyimli bir profesyonel ile ortaklık kurması bu deneyimleri satışa dönüştürme fırsatı kazanması açısından çok etkilidir.

Kolektif Deneyim

Bazen gayrimenkul sektörü ile ilişkili olabilecek farklı sektörlerden profesyoneller ile ortaklık yapmak da mümkün olabilir. Bu, ortaklık sayesinde farklı müşterilere işinizi pazarlayabileceğiniz anlamına gelir. Bir avukat, bir temizlik ve bakım şirketi gibi gayrimenkul sektörü ile ilişkili alanları tercih edebilirsiniz.

Boşluğu Doldurmak

Tek başınıza çalıştığınız zaman ekstra durumlarda işinizi devredecek birinin olmaması çok sıkıntı olabilir. Çocuğunuz hasta olduğunda, tatile çıktığınızda veya buna benzer olağanüstü durumlarda sektörde geri kalma riskinden böylece kurtulabilirsiniz.

Dezavantajlar

Aşırı Uzmanlık

Bir alanda çok uzmanlaşmanın tehlikesi de vardır. Emlak işinin kilit bölümlerini anlamanıza engel olabilir. Emlak sektöründeki sadece belli bir bölüme yoğunlaştığınız zaman diğer bölümler hakkındaki gelişmelerde geri kalabilirsiniz. Her ne kadar iş ortağınız diğer konuda uzmanlaşacak olsa da ona bağımlı olarak iş yapmak zorunda kalırsınız.

Anlaşmazlıklar

İş ortağınızla daima aynı görüşte olmayı beklemeniz pek gerçekçi bir yaklaşım olmaz. Aslında anlaşmazlıklar, ortağınızla nasıl başa çıkacağınızı bildiğiniz takdirde sorun çıkarmaz. Ancak bir karar alınması gerektiği zaman iki ortak birbiriyle anlaşamazsa işler gerçekten çok çirkin durumlara doğru sürüklenebilir.

Esneklik

Bir ortak diğerinden daha fazla ağırlık kaldırıyorsa işler çok hızlı şekilde gerginleşebilir. Bilinçli ya da bilinçsiz olarak bir tarafın görevlerini ihmal etmesi, işin aksamasına kadar durumu götürebilir. Bu şekilde huzurlu bir iş ortamınız da kalmaz.

DİĞER HABER
16 Mart 2021