"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Sektöründe Fark Yaratmak için Yelp Kullanılabilir mi?

Yelp, ilk defa 2004 yılında Amerika'da hizmet veren ve 2012 yılı itibariyle ülkemiz kullanıcıları için mekan yorumlama hizmeti sunmaya başlayan ve dünya genelinde sıkça kullanılan bir mekan keşfetme uygulaması.Bu sitede restorandan araba tamircisine kadar birçok lokal mekan yer alıyor. Bu mekanlara giden insanlar site üzerinden mekan hakkında yorum yapabiliyor ve mekana puan verebiliyorlar. Bu yüzden de gittiğiniz bir yerde nerede yemek yiyebileceğinizi ya da nerede eğlenebileceğinizi site üzerinden araştırabiliyorsunuz.

Yelp, insanların muhitler hakkında fikir sahibi olmasını sağlıyor. Bu da bir muhitin popülerliği üzerinde büyük bir etkiye sahip. Başka bir deyişle, çokça puan alan ve başarılı işletmelerin olduğu muhitler site üzerinden tespit edilebiliyor ve süreç içerisinde bu muhitlere ilgi artıyor. Bir muhitin nezih olduğu algısı oluştuktan sonra da ilk önce konut fiyatları değişiyor.

Harvard Üniversitesi’nde Edward Gleaser, Hyunjin Kim ve Micheal Luca tarafından yapılan bir araştırma Yelp’in yakın zamanda popülerleşecek bir muhitin tahmin edilebilmesi adına kullanılabileceğini gösterdi.

Yapılan araştırma ilginç bağlantılar ortaya çıkardı. Örneğin, bir muhitteki kaliteli kahve içilebilen mekân sayısı, o muhitteki konut fiyatları ile doğru orantılı. Bir muhitte popüler bir kahve mekânının açılması, konut fiyatlarında yaklaşık %0.5’lik bir artışa sebep oluyor. Ya da bir muhitte süpermarket, kuru temizleme ya da kafelerin sayısındaki artış, o muhitin öğrenci yerleşimine uygun hale geldiğini gösteriyor.

Tabi ki de Yelp üzerinden aşırı tutarlı bilgiler edinmek ya da bir muhit hakkında kesin bilgilere erişmek mümkün değil.

Fakat bir gayrimenkul danışmanı olarak, özellikle niş bölgelerinizdeki mekânları site üzerinden araştırabilir ve burada bulduğunuz bilgileri sunumlarınızda kullanabilirsiniz. Muhit hakkında verdiğiniz bilgiler ve bu bilgilerin Yelp gibi popüler bir site tarafından desteklenmesi, sunumlarınızın etkisini artıracak.

Dahası, belki de dikkatinizi çekmemiş ama popülerleşmekte olan yerleri keşfedebilir, bu muhit hakkında çalışmaya başlayarak rakiplerinizden farklılaşabilirsiniz.

DİĞER HABER
24 Eylül 2019