"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Sektöründe Kadın Profesyonellerin Yükselişi

Emlak sektörü içerisinde faaliyet gösteren kadın profesyonellerin başarısını bir tesadüf olarak düşünüyorsanız, büyük bir yanılgı içerisindesiniz. Neden mi?

-Ürün odaklı satışın yerini artık müşteri odaklı satış aldı mı? Aldı.

-Müşteri odaklı satışlar neticesinde hizmet sektörleri gelişti mi? Gelişti.

-Emlak sektörünün hizmet sektörüyle olan bağını görmezden gelmemiz mümkün mü? Hayır.

-Hizmet sektörlerinin temel yapısını “duygusal emek” kavramı oluşturur mu ? Evet.

-“Duygusal Emek” kavramını hayatının her alanında en fazla yaşayan kimdir? Tabii ki kadınlar.

Bizler de emlakbroker.com ekibi olarak, kadınların, gerek ofis ortamında gerekse ofis dışındaki davranışlarını “duygusal emek” kapsamında inceleyip erkek profesyonellere de farklı bir bakış açısı geliştirmeye çalıştık.

Estetik İş Yaşamı

Kadınların titizlik anlayışı, daha işin başında ofis içerisinde de hemen kendini belli ediyor. Kendilerine has narinliğin bir yansıması olarak, ofisin düzenli, tertipli olduğunu, estetik algıları sayesinde, yumuşak ve çekici bir ortam oluştuğunu görebiliriz.

Bu titizlik ve düzen anlayışlarını empati yetenekleriyle de birleştirdiklerinde, bir emlak ofisinin en fazla ihtiyacı olan takım ruhunu da ortaya çıkarırlar. Ofis ahengini, ekip içi arkadaşlarına da yansıtarak uyum ve düzen içerisinde çalışmalarını sağlamış olurlar.

İş Takibi

Yapılan araştırmalar sonucu, iş dünyasındaki kadınlarda oluşan stres faktörü, sorumlu olunan işlerin zamanında yapılmamasıyla ortaya çıkar. Bu nedenle kadın çalışanlar daha sorumluluk sahibi ve işlerini sonuca bağlaması açısından daha hırslı ve yaratıcı bir karakter ortaya koymaktadır. Yani iş stresini olumlu kullanırlar.

Gün içerisinde belirtilen saatlerde planlanan toplantılarını, müşteri karşılamalarını, sunumlarını, tam zamanında yapmaya çalışmaları ya da evraklarını gerektiği gibi tam düzenlemek istemelerinin sebebi işgüzarlık değil sorumluluk sahibi olmalarından dolayıdır.

Müşteri İlişkileri

Aynı zamanda yapıları itibariyle müşterilere iltifat eden bir iletişim aracıdırlar. Sahip olduğu/yönettiği ya da çalıştığı emlak ofisinin müşterisine önem verdiğinin göstergesidirler. Çünkü kadın çalışanları en çok motive eden durum, müşteri memnuniyetidir.

Empati yetenekleri sayesinde emlak müşterilerinin ihtiyaçlarını daha rahat anlar ve isteklerini yerine getirmeye çalışırlar. Karşılaşılan terslikler neticesinde oluşan gerilimi azaltıcı olumlu duyguları besler ve yapılması gereken işleri daha verimli ilerletmeye çalışırlar.

Pazarlama Gücü

Kadınlar duygularını kontrol etmede erkeklerden daha başarılıdırlar ve daha iyi yönetirler. Bu yetenekleri sayesinde pazarlama sürecinde daha verimli olduklarını görebiliriz. Sahip oldukları özgüven neticesinde, referans ve randevularını daha rahat alır ve kendini karşı tarafa daha rahat kabul ettirirler.

Emlak müşterilerinin son karar vericilerinin yine kadınlar olduğunu düşünürsek, ihtiyaçlarını anlama konusunda gösterecekleri duyarlılık erkeklere oranla çok daha fazla olacaktır. Bir evin iç dekorasyonu, mutfağının veya banyo düzeninin nasıl olması gerektiğini eksiksiz olarak bileceklerdir. Çocuklu bir ailenin nasıl hareket edeceklerini, annelik dürtüleriyle, daha iyi tahmin edip daha başarılı stratejiler geliştirmeleri tesadüften öte bir şeydir.

SONUÇ

Sonuç itibariyle emlak sektörü içerisinde faaliyet gösteren kadın profesyonellerin başarılarının ortak noktası, duygusal zekalarının daha gelişmiş olmasıyla alakalıdır. Bu noktada toplumsal kabuller gereği oluşan düşünce yapısı nedeniyle, erkek emlak profesyonellerinin de, duygusal zekaya karşı duyarsızlığın önüne geçerek sektör içerisinde daha başarılı olabileceklerini söyleyebiliriz.

Emlak sektörünün içerisinde daha fazla kadının aktif olarak yer alması emlakçılık mesleğine ölçülemeyecek oranda bir değer ve kalite getiriyor. Bu sektörün gerçekten kadın emlak profesyonellerine ihtiyacı var. Umarız önümüzdeki zaman diliminde daha çok kadın emlak profesyonelini aramızda görürüz.

DİĞER HABER
11 Nisan 2016