"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Sektöründe Sorunları Çözmek İçin Bir Hacker Gibi Düşünün

Sözlük tanımına göre hacker, yasadışı bir şekilde bilgisayar sistemlerine giren ve bilgi toplayan kişidir. Ancak bu makalede hackerların yasadışı uygulamalarından bahsedecek değiliz elbette. Amacımız onların problem çözme yeteneklerinden alınabilecek dersleri çıkarmak olacak.

Her ne kadar yasal olmayan faaliyetleri olsa da hackerlar, aynı zamanda statükoyu kabul etmeyen ve bir sorunu yeni yöntemler ile çözebilmek için farklı düşünmeyi kendine düstur edinmiş kişileri temsil ederler.

Hackerların bu anlamda düşünce yapıları ve metotları emlak profesyonelleri için çok önemlidir. Sabırlıdırlar ve her adımı dikkatlice dokümanlayarak çalışırlar. Sıfırdan başlayarak bir veri ağı oluştururlar ve elde ettikleri verilerle kendilerine bir yol haritası belirlerler.

Tüm bunlar dikkatli bir analiz ve sistemli bir araştırma sonucu gerçekleşir. Tam her şey yolunda giderken karşı saldırılar olur ve her şeyin berbat olmaması için kısa sürede bir çözüm yolu bulunması gerekir. Ve hacker bunu başarır.

Sizin klavyeniz benim hayatım...

Bağlandığın anda kontrolü kaybedersin. 

Küçük parçalar büyük sıkıntı yaratırlar.

Seni, benden daha iyi tanıyorum.

Peki, hackerlar problemleri bu kadar etkili bir şekilde yönetmeyi nasıl başarıyorlar? Nasıl bir düşünce yapısına ve ne tür çalışma prensiplerine sahipler? Bildiğiniz gibi emlak profesyonelleri, dalgalı bir piyasada hizmet vermekteler. Kariyerleri boyunca pek çok sorunla karşılaşma ihtimalleri var. Bu anlamda çözüm üreten bir bakış açısına ve iş zekâsına sahip olmak büyük önem taşıyor.

O zaman hackerların problem çözme yeteneklerinden neler kapabileceğimize birlikte göz atalım.

# Bazen bir şeyleri değiştirmek gerekir.

Odak

Hackerlar, çok fazla işi bir arada yapmaya kalkışmazlar. Ne üzerine çalıştığınızı iyi bilmeli ve konsantre olmalısınız. Yılın başında çok sayıda emlak profesyoneli kendine hedefler koyar ama iki ay sonrasında bu hedefler unutulur.

Hedefinize odaklanmamış olmanız etkinliğinizi düşürecektir. İnsanlar, başarılı bireylerin her konuda harika olması gerektiğini zannediyorlar. Ancak genellikle bunun tam tersi geçerlidir. Başarılı emlak profesyonelleri, hedefleri ile ilişkili olan konularda üstündürler ve problemleri çözmelerine yardımcı olacak kişilerle meşgul olurlar.

İlham

En iyi bilgisayar korsanlarının ortak bir noktaları vardır ki o da insanların onlarla çalışma isteğidir. Çünkü onlar akıllı, otantik ve yönetici bir kişiliğe bürünürler. Bu özellikler, onlarla birlikte çalışmak için insanların daha istekli olmasını sağlar. Bu özelliklerin bir emlak profesyonelinde de bulunması gerekir.

Sürekli insanlar ile iletişim halinde olan emlak profesyonelleri, alıcı ve mal sahibi müşteriler karşısında akıllı, sorun çözücü ve yönetici bir kişilik sergilemelidir.

Ben bir hacker'ım bu da benim manifestom. Beni durdurabilirsiniz ama hepimizi durduramazsınız...

Marka

Emlak sektörü değişen ve dalgalı bir iş alanıdır. Bu değişime ayak uydurmanın yanı sıra değişim içerisinde kendinizi kaptırmamanız gerekir. Bunun yerine markanızın değerini kullanarak daha üst seviyeye yükselmeyi hedeflemelisiniz. Markanız nedir?

Basitçe söylemek gerekirse müşterilerin sizi nasıl algıladığıdır. Kim olduğunuzu, ne sunduğunuzu ve neyin işe yaradığını iyi bilmelisiniz. Konuşma diliniz, ses tonunuz, verdiğiniz mesajlar ve her şey sizin markanızın parçalarıdır.

Ölçüm

Hackerlar, verileri toplar ve analiz ederler. Emlak sektöründe bunun ne kadar önemli olduğunu eminiz ki biliyorsunuzdur. Örneğin pazarlamayı ele alalım. İnternet reklamcılığından posta kartlarına kadar tüm pazarlama kanallarınızın bir listesini yapın. Ardından her kanalla ilişkili olarak gösterdiğiniz performansı not edin.

Posta kartlarından veya internet reklamcılığından kazandığınız dönüşüm oranı nedir? Bu tarz modeller, size neyin işe yarayıp neyin yaramadığını gösterir

Benim suçum sizden daha zeki olmak.

 

DİĞER HABER
12 Temmuz 2017