"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Sektöründe Tahmine Dayalı Analiz

Öngörüsel analitik tanımlaması kulağa karmaşık gelebilir, ancak kavraması kolay ve farklı sektörlerde kullanılan bir sistemdir.

Tahmine dayalı analiz basit anlamda, geçmiş veriler ele alarak, gelecek trendler ya da gelişmeler ile ilgili öngörüde bulunmak için istatistiki algoritmalar kullanarak akıllı seçimler yapabilmenin arkasında yatan bilimdir. İnsanlar bu verileri müşteri davranışlarını anlamak ve tahmin ederek işletmelerinin performansını geliştirmek ve stratejik kararlar almak için kullanmaktalar.

Yakın zamanda bu gelişmekte olan teknolojiyi kullanmaya başlayan iş alanlarından biriside emlak sektörü oldu. Artık gayrimenkul arayan herhangi birisi, ilgilendiği bir mülkün pazardaki durumu ve değişimi ile ilgili tahmin yürütebilmektedir. Bu teknoloji ile konumu ne olursa olsun herhangi bir kişinin akıllıca kararlar almasının yolunu açmıştır.

Gayrimenkul yatırımcıları için gelecek tahmin verilerine ulaşabilmek, yatırımlarına karar verme ya da yönetme aşamalarında kolaylık sağlar. Emlak şirketleri ve alıcı ya da satıcılar, gayrimenkul sektöründe var olmaya devam etmek için bu verileri göz önüne alarak yöntem ve araç becerilerini geliştirmek ya da yönlendirmek için kullanırlar.

Kimler Kullanır?

Öngörüye dayalı analiz, birçok sektör açısından (Sağlık, finansal hizmetler, vb.) olumlu getirileri olan bir teknik olarak karşımıza çıkar. Kurumlar sorunlar ile başa çıkmak, rekabette avantaj elde etmek ve kazançlarını yükseltmek için öngörüsel analiz tekniklerini gittikçe artan bir şekilde kullanmaktadırlar.

Analiz yöntemi emlak profesyonellerine iş yaşamında yükselmek için yeni bir yol açmaktadır. Profesyonel iş yaşamına yeni başlayan acemiler için ise farklı sektörler hakkında bilgi edinme fırsatı getirmektedir.

Emlak piyasası için şimdiden bir çok sitede bir mülk veya bir bölge ile ilgili olarak pazar yönelimlerini, fiyat değişimlerini yada ilgili mülkün olabilecek fiyatları hakkında analizler sunmaktadır.

Colliers International’ ın küresel başkanı ve CEO’ su, verilerin emlak piyasasındaki ticareti nasıl etkilediğinden şöyle bahsetmiştir, “Geleneksel emlak verileri herkes tarafından ulaşılabildiği noktaya gelmiştir. Bizim müşterilere sunacağımız hizmet, ilgi alanlarına, bulunduğu sektöre yönelik doğru kişiselleştirilmiş pazar analizleri sağlamak olacaktır.”

Emlak Piyasasını Basite İndirgemek

Öngörü analizleri, yatırımlar için veya emlak alışverişi için kullanılan verilerin ihtiyaç doğrultusunda raporlanabilmesi açısından emlak sektörü için paha biçilemez değerdedir. Yapılacak işlem için beklentileri ve gereksinimleri önümüze koyabilmektedir.

Gayrimenkul yatırımları yapmakta çekingen olan kişi ya da kurumlar, artık bir çok firmanın sağladığı destekleyici veri ve analizler ile daha kolay ve güvendikleri kararlar verebilmektedir.

Yatırımcılar geçmiş örneklere dayanan gerçek zamanlı alım-satım önerileri alabiliyorlar. “Mashvisor”, yatırımcılara belirledikleri strateji doğrultusunda karar vermelerine yardımcı olmak için ilanlardaki mülklerin tahmini değişim analiz hizmeti sunan web sitelerinden biridir.

Örneğin, bu tipte bir analiz yatırımcıya bir mülkün normal kiralama ile mi yoksa AirBnb tarzı modern tarzda geçici kiralamalar ile mi yüksek kâr getireceğini belirtebilir. Analiz sonucu alınan veriler tahmini değerleri, ortalama aylık geliri, kira oranlarını ya da direkt olarak nakite çevrimin nasıl kâr getireceğini de içerir. Ayrıca şehir bazlı analizler de yapabilir ve genelden lokale doğru araştırmanızı odaklayabilirsiniz.

Emlak piyasasında alıcıların ve satıcıların öngörmek istedikleri konu, kâr-zarar ilişkisinin ortaya konmasıdır. Örneğin, alıcılar ortalama ve tahmini satış bedellerine bakarak kendi tavan ve taban fiyatlarını belirleyebilirler. Satıcılar ise müşteri davranışları hakkında bilgi sahibi olarak yapmaları gerekenlere karar verebilirler.

Bu Analizlerin Emlak Şirketleri, Emlak Uzmanları ya da Emlak Brokerları için Anlamı Nedir?

Bu veriler uygun gayrimenkuller üzerinde yapılacak işlemler açısından kısa vadede getiri sağlıyor, ama uzun vade de ki getirisi ne olacak? Bu yeni tip veriler emlak profesyonelleri ve brokerları açısından yeni bir uzmanlık alanı ortaya çıkarıyor.

Bir opsiyonu müşteriye güncel veriler ile anlatmak yerine geleceğe dair tahminler kullanarak neden anlatmayalım?

Verilerin emlakçılara olan ihtiyacı azaltacağı düşüncesine karşın, emlak işindekiler açısından müşterinin, ilgilendiği emlak ile ilgili verilere ulaşmasına izin vererek kendi işlerini daha da basitleştirme şansları olacaktır.

Sonuç olarak, emlak profesyonellerinin vereceği bilgiler matematiksel analizlerin sonuçları olacağından müşteriler için daha elle tutulur dayanak olacaktır. Gittikçe boyut değiştiren bir emlakçılık sistemi ile karşı karşıyayız. Bu durum kendini sürekli geliştirmeyi hedefleyen profesyoneller için sürekli bir kazanca dönüştürecek yeniliklerdir. Geleneksel emlakçılık sistemini benimsemiş kişiler için ise bu yenilikler artık yolun sonudur.

DİĞER HABER
23 Ağustos 2019