Mail listemize abone oldunuz mu?
Emlak Sektöründe Yıkıcı Yenilik Yaratan Cadre ve Point Girişimleri

Emlak sektöründe en yaratıcı ve sıkı girişimciler olan Cadre ve Point uygulamaları, sektörün yıkıcı yeniliklerinden biri olma yönünde ilerliyor. Günümüz gayrimenkul piyasalarının verimsizliğinin farkında olan Cadre ve Point girişimcileri, emlak yatırımcılarına ve ev sahiplerine fayda sağlayacak yıkıcı yenilikler üzerine yoğunlaşıyorlar.

Peki, nedir bu girişimler? Kısaca açıklamak gerekirse Cadre gayrimenkul yatırımcılarının en iyi fırsatlar için birbirleri ile iletişim kurmalarını sağlarken Point ise borç içinde olan ev sahiplerinin küçük miktarlar için evlerini satmak yerine evlerinin sadece küçük bir bölümünü satmasına olanak tanıyor.

Her iki girişim fikri de emlak sektöründe pek karşılaşılmayan ama düşünüldüğünde büyük etkileri olan fikirler olarak öne çıkıyor. Farklı katılımcılara yönelik olan bu iki girişim fikri, çok önemli bir noktada birbirinden yararlanmayı başarıyor.

Öyle ki Point, bireysel ev sahiplerine ihtiyaç duyduklarında likit sağlamasının yanı sıra genel konut piyasasına da yardımcı olma eğilimi gösteriyor. Point’in kurucusu Eddie Lim bunu şu sözler ile açıklıyor:

Bir likit piyasası yaratarak ve finansman için daha fazla yol açarak ihtiyaç duyulan likite ulaşılmasını sağlıyoruz. Normalde küçük miktarda bir borç nedeniyle çok yüksek değere sahip evini satmaya kalkan çok sayıda kişi var. Biz, onların evlerini satmaları yerine evlerinin sadece bir bölümünü onlardan belli bir pay alarak bize satmalarına olanak tanıyoruz. Üstelik sonradan bu payı geri almaları da mümkün.

Elbette ki Point’in ev sahiplerinin evlerinden aldığı paylar, sonradan ev sahibi tarafından yeniden satın alınmak istendiğinde o anki değeri üzerinden değerlendiriliyor. Bu durumda akla şu soru geliyor: Piyasa daraldığında Point girişiminin zararı nasıl sağlanıyor?

İşte bu noktada zengin yatırımcıları bir araya getiren Cadre girişiminin devreye girdiğini görüyoruz. İki girişimin birlikte hareket etmesi sonucunda, Point pazarın daraldığı zamanlarda Cadre üzerinden gelen zengin yatırımcılar ile bu sorunu çözebilirken Cadre ise yatırım ağına kaynak bulmuş oluyor.

Cadre’nin kurucusu Williams bu konuda şu yorumu yapıyor:

Cadre’nin yeni fırsatlara ulaşılması için bir merkez haline gelmesini istiyoruz. Bunu yaparsak kalıcı bir iş kurmuş olacağız ve pazarımızı küresel ekonominin çok daha geniş bir kesimine yayabileceğiz.

Emlak sektörünü kökten değişime uğratabilecek bu tür girişimler artarak devam ediyor. Yeni fikirler ve yeni ufuklar açması için bu haberleri sizlerle paylaşamaya devam edeceğiz.

DİĞER HABER
18 Mayıs 2017