"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Sektöründeki Temel Öğretilere Geri Dönelim: Kalite mi Nicelik mi?

Şu tabloyu sektöre yeni giren emlak brokerlarında sıklıkla görüyoruz. İlk ofisini açan emlak brokerları, hızlı bir şekilde müşteri kazanmak ve çevre edinmek için mümkün olduğunca çok sayıda danışmanı bünyesine katmayı planlar ve bu yönde adımlar atar. Daha fazla gayrimenkul danışmanının daha fazla anlaşma ve daha fazla para anlamına geleceğini düşünürler. Fakat emlak denklemi, sadece bu unsurlarla çözülebilecek kadar basit değildir.

Bu denklemi çözmek için işin en temel noktasına geri dönmekte fayda görüyoruz. Hiç çocukken alt sokaktaki çocuğun doğum gününe daha fazla kişinin geldiğini görüp üzüldüğünüz oldu mu? Genelde böyle bir durum olduğunda anne ve babalar, çocuklarına şöyle bir öğretide bulunurlar.

Onun doğum gününe bir daha hiç görmeyeceği çok sayıda çocuk gitmiş olabilir, ama senin doğum gününü gerçekten seni seven ve sana değer veren arkadaşların hatırladı. Bu kesinlikle çok daha değerli ve bununla gurur duymalısın.

Bu öğreti, çoğu çocuğun erken yaşta öğrendikleri bir öğretidir ve gerçekten de son derece değerlidir. İşte bu basit ilke, emlak profesyonellerinin de benimsemesi gereken en önemli bakış açılarından biridir. Kalite ve nicelik arasındaki farkı yansıtan bu öğreti sayesinde, işinizi daha sağlam temeller üzerine inşa edebilirsiniz.

Gerçek şu ki eğer işini en iyi kalitede yapan profesyoneller değillerse, 50 gayrimenkul danışmanı hiçbir zaman 5 gayrimenkul danışmanından daha üstün değildir. Bir emlak broker olarak, işinizi teslim edeceğiniz kişilerin bu yeterlilikte olup olmadığını görmek ve karar vermek ise tamamen sizin işinizdir. Tabi ki her yıl listelerinizin, veri tabanınızın ve emlak danışmanlarınızın sayısı artış gösterir. Ancak burada önemli olan kaliteyi belirlemektir.

Komisyon Kesme Taktiği

Bir Gayrimenkul danışmanının gerçek değerini anlamak için bakılabilecek ilk nokta, onların komisyon kesme alışkanlıkları hakkında olabilir. En üretken olarak gördüğünüz danışmanın size en büyük katkıyı sağladığını düşünebilirsiniz. Ancak temele inerek onun iş tarzına baktığınızda, aslında firmanıza yarar değil zarar verdiğini fark edebilirsiniz.

Belki satış görevlisi çok sayıda satış yapıyor olabilir. Peki, yaptığı satışları sürekli komisyon kesme taktiği ile yapıyorsa? Bu durumda çok sayıda satış yapmak o satış görevlisini başarılı kılar mı? Her zaman için içeriğe ve kaliteye önem vermelisiniz.

Firmanın Net Değeri

Ekibinizdeki her satış görevlisi için temel bir ücret vardır. Eğitim, pazarlama ve reklam, teknolojik donanımlar, web siteleri, uygulama yazılımları derken bunların hepsi bir maliyet hesabına girer. Dolayısıyla danışmanlarınızın satış sürecinde ihtiyaç duyacakları tüm bu unsurlar konusunda eksiksiz faydalanabildiklerinden emin olmalısınız.

Ardından hangi danışmanların bu unsurları ne derece kullandığına göz atın ve onların getirdikleri satış miktarına bakın. Böylece sizden maliyet olarak çıkan bu unsurların gerçekten size kar olarak geri dönüp dönmediğini anlamış olursunuz. Yani danışmanlarınız için harcadığınız temel unsurların sayısını arttırmanız, her zaman danışmanların daha başarılı olmasını sağlamanız anlamına gelmez. Önemli olan danışmanların onları ne derece kullanabilip kullanamadığıdır.

Gayrimenkul Danışmanı Performansı

Gayrimenkul danışmanlarının nasıl iş yaptıklarını anlamanız, size mali açıdan nerede olduğunuzu gösterecektir. Danışmanların performanslarına ayrıntılı bir bakış yaptığınızda, geçen yıl en çok satış yapan danışmanın satış fiyatının daha düşük olduğunu ve bununla birlikte daha az fırsat yakalayan bir danışmanın ise satış fiyatının toplamda daha yüksek olduğunu görebilirsiniz.

Sonuç

Eğer söz konusu olan şey firmanızın genel başarısıysa, gözlemin ötesinde bir nokta vardır. Firmanızın değerini, her zaman yaptığınız gözlemler ile ortaya çıkaramazsınız. Çoğu zaman yukarıda saydığımız verileri ortaya koymanız gerekir. Bu verileri toplayabilmek için düzenli aralıklarla çalışma ve planlama yapmanız önemlidir.

Bu sektörde ne kadar uzun zamandır iş yapıyor olursanız olun, zaman zaman emlak işinin temellerini hatırlamak önemlidir. Kalite ve nicelik…

Alt sokaktaki çocuğun doğum günü partisine ne kadar çok kişinin gittiğine odaklanmak yerine, sizin doğum gününüzü hatırlayan az sayıdaki değerli arkadaşınızın kıymetini bilmeniz çok daha olumlu bir bakış açısıdır.

DİĞER HABER
14 Ekim 2020