"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Sektörüne Atılacaklar, Önce Bu Avantaj ve Dezavantajlara Göz Atmalı

Emlak sektörüne atılmak isteyenler olarak, çevrenizdeki başarılı emlak firmalarına göz attığınızda, onların sürekli faaliyet halinde olduğunu görürsünüz. Broşürlerini postalarlar, müşterilerle görüşürler, etkinliklere katılırlar, kartvizit bırakırlar, mesleğe dair sohbetler ederler…

Onlar sosyaldirler ve yaptıkları işi pazarlamak için utangaç davranmazlar. Kendi işlerinin patronu olan gayrimenkul firma yöneticileri, tüm gün boyunca bir masanın başında oturmazlar ve kendi gelirlerini kendileri elde ederler. Siz de onlar gibi bir kariyer elde etmek istersiniz.

Tabi ki bir kariyer süreci sürekli zirvede gitmez. Her kariyerin düşüşe geçtiği dönemler olur. Bazıları, bu sektörde lisans kazanabilmek için çok daha para ve zaman harcarlar. Bazen bir iş çıkarabilmek, oldukça vakit alabilir.

Gayrimenkul alım-satımı, doğru kişiler için harika bir kariyer alanı olabilir. Ama sektör içine atılmaya karar vermeden önce, bu sektörde bir kariyer yapmanın avantajlarını ve dezavantajlarını çok iyi değerlendirmeniz gerekir. Aşağıda bu avantaj ve dezavantajları sizler için sıralayacağız. En nihayetinde karar vermek size kalıyor.

Sektöre Giriş

Avantajlar: Gayrimenkul alanına girmek için şimdilik çok kolay. Herkes bu işe izinsiz atılabiliyor. Ancak yakın zamanda Türkiye’de görüşülen tasarının yasalaşması ile birlikte, artık sadece lisans alabilenler emlak komisyonculuğu ve müşavirliği yapabilecek. Bu durumun avantajı, emlak sektörüne dair bir eğitim aşamasından geçmeniz olacaktır. Yani işin temellerini bu eğitim sayesinde öğrenebileceksiniz.

Dezavantajlar: Gayrimenkul alanına girmek için lisans alma şartları içerisinde, en az 1 yıllık bir eğitim sürecinden geçmek, belirlenen ücreti yatırmak ve herhangi bir suçtan hapis cezası almamış olmak gibi kriterler yer alıyor. Belirtilen ücreti yatırmanın veya eğitim sürecinin size zor gelmesi halinde emlak sektörüne girmekte zorlanabilirsiniz.

Kendi Patronunuz Olmak

Avantajlar: Bağımsız bir emlakçı olarak kendi işinizi baştan aşağı siz yönetirsiniz. Sağlam bir strateji kurarak elde edebileceğiniz en yüksek gelire ulaşmaya çalışırsınız. Sektörde size en uygun olacak seviyeye ulaşmak tamamen size bağlıdır ve her şeyi yönetme imkânınız vardır.

Dezavantajlar: Bağımsız bir emlakçı olacağınız için tüm masraflar ve giderler de sizin firmanızdan karşılanacaktır. Ofis masrafları, teknolojik araçlar, yönetilecek pazarlama stratejileri, müşteri listesi oluşturma, vergilerin ödenmesi gibi daha pek çok şey size bağlıdır. Birçok kişi, bir emlakçının yapacağı işlerin çokluğunun farkına önceden varamadığı için sonradan başarısız olur.

Kazanç Potansiyeli

Avantajlar: Gayrimenkul firmalarının gelirleri, yıl boyunca alınan maaşlara veya saatlik ücretlere bağlı değildir. Geliriniz sizin gösterdiğiniz çaba ile doğrudan ilişkilidir. Onu istediğiniz kadar arttırmak veya azaltmak sizin elinizdedir. İşinizi büyütmek ve daha fazla kazanmak için başvurabileceğiniz çok fazla yol vardır. Hedefleyebileceğiniz çok sayıda pazar alanı vardır.

Dezavantajlar: Gayrimenkul sektörüne yeni atılanların ilk zamanları biraz sıkıntılı geçebilir. Çünkü sıfırdan başlamışsınızdır ve henüz iş yapmadığınız için gelir kaynağınız yoktur. Herhangi bir maaş da almadığınız için ilk dönemler daha zorlu geçer. Gelir kaynaklarınızı edinmeye başlayana kadar dişinizi sıkmanız ve çok daha fazla çalışmanız gerekebilir.

Esnek Saatlerle Çalışmak

Avantajları: Gayrimenkul sektörü sabah 9 akşam 5 tarzı bir iş değildir. İş zamanlamanızı tamamen kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Müşteriler ile görüşme vakitlerinizi, yemek molanızı veya tatile çıkma zamanınızı belirlemek size kalır. Kimseye danışmak zorunda olmazsınız.

Dezavantajları: Gayrimenkul sektöründe alıcı ve satıcılar genellikle hafta sonları ve tatil günlerinde sizle görüşmek isterler. Her ne kadar zamanı yönetmek size bağlı olsa da, müşterilerin isteklerine göre de şekillendirmek zorunda kalırsınız.

Duygusal İş Yönetimi

Avantajları: İnsanlara yardımcı olma hissi size olumlu bir yaşam enerjisi katar. Bir alıcıya hayalindeki evi teslim etmek ve bir satıcıya istediği tarzda alıcıyı bulmak size güç kazandırır. Onları memnun etme hissi, sonraki müşterilerinize daha da şevkle yaklaşmanıza neden olur.

Dezavantajları: Bir ev alım satımı stresli bir iştir ve müşteriler genelde bu stresle size gelirler. Bu durumda onların endişe ve kaygılarını yönetmek sizi zorlayabilir. Bazen haksız da olsalar onları sakinleştirmeniz ve ikna etmeye çalışmanız gerekir. Mutsuz müşterilerle karşılaşmak kimi zaman sizi yıpratabilir.

DİĞER HABER
18 Temmuz 2023