"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Sektörüne Dair Eğlenceli ve Bilgilendirici Televizyon Programları

Türkiye’de emlak sektörü ile ilişkili pek program olmadığını biliyoruz. Bu alanda yapılan en yakın program, belki de harap olmuş evlerin dekorasyonunu yenilemek üzerine oluyor. Ancak emlak sektörünün nasıl işlediğine ve emlak profesyonellerine hitap eden bir program formatı mevcut değil. Tabii ki bu, emlak programlarını takip etmeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Yurtdışında bu sektöre özel olarak çekilmiş çok sayıda dizi ve program bulunuyor. Eğer biraz da olsa İngilizce’ye hakimseniz sizin için derlediğimiz emlak ile ilişkili programları keyifle takip edebilirsiniz. Örneğin bir pazar gününüzü bu keyifli programları izlemek için ayırabilirsiniz.

House Hunters

House Hunters (Ev Avcıları), hayalindeki mükemmel evi bulabilmek için emlak danışmanları ile çalışan ev alıcılarının bu süreçte neler yaşadığını gösteren bir program olarak karşımızda. HGTV’de yayınlanan bu dizi programı, her bölümde farklı bir ülkenin farklı bir şehrindeki ev alıcılarını gösteriyor. Her bölümde alıcıların kendilerine uygun üç mülkü seçerek bu mülkler arasında bir karar vermesi gerekiyor. Alıcıların verdikleri karardan aylar sonra memnun olup olmadıklarını da gösteren program, emlak sektörüne ilişkin gerçekten çok sayıda ipucu içeriyor. Ne yazık ki Türkçe altyazılı versiyonunu bulamadığımız dizinin Türkiye-Didim’de çekilmiş olan bölümünü sizlerle paylaşıyoruz.

Million Dollar Listing: Los Angeles

Milyon Dolarlık Listeleme, Bravo TV’de 2006 yılından itibaren yayınlanmaya başlayan bir televizyon dizisidir. Dizide, Beverly Hills, Hollywood ve Malibu’daki üst düzey lüks evlerin satışını yapan dört emlak profesyonelinin meslekî ve kişisel hayatları sergileniyor. Diziyi izlerken bir yandan lüks gayrimenkul satışlarına dair tüyolar ediniyorsunuz bir yandan ise lüks satış yapan emlak profesyonellerinin kişisel hayatlarından kareleri izliyorsunuz.

Property Brothers

Kanada’da HGTV kanalında yayına alınan Property Brothers televizyon dizisinde, ikiz kardeş olan Jonathan ve Drew Scott’ın satın alıp yenilediği evlerin baştan sona nasıl bir süreçten geçtiğine tanık oluyorsunuz. Drew ihmal edilen bakımsız evleri araştırıp satın alım aşamalarını gerçekleştirdikten sonra Jonathan ise evlerin yenilenmesinden sorumlu olan kişi olarak görevini yapıyor.

Love It Or List It

Bu dizide, emlakçılar ile müşterilerin karşı karşıya kaldığı ikilem durumlarında izlenebilecek seçenekler canlandırılıyor. Ev sahipleri evlerinde mi kalmalı, evlerini geliştirmeli mi yoksa satıp yeni bir ev mi satın almalı? İç mimar Hilary Farr ve emlakçı David Visentin, müşteriler ile görüşmeden önce evlerini geziyor ve nasıl bir plan yürüteceklerine karar veriyorlar.

Curb Appeal

Curb Appeal, emlak profesyonellerinin ve ev sahiplerinin evlerini satmadan önce onları daha cazip hale getirmek için ne tür yöntemler uygulayabilecekleri hakkında tüyolar veriyor. Dış dekorasyondan boya badanaya ve peyzaj düzenlemesine kadar çok geniş bir alanda çeşitli yöntemler kazanabiliyorsunuz.

Beachfront Bargain Hunt

Dünyanın en egzotik, en güzel yerlerine gitmenizi sağlayan Beachfront Bargain Hunt programında, sahil evleri üzerine yapılan pazarlıkları ve sahil evlerinin özellikleri üzerine çok sayıda bilgi alabiliyorsunuz.

 

DİĞER HABER
30 Haziran 2017