"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Sektörünün Bitcoin’i "Sanal Evler" İçin Servet Ödüyorlar

Yatırımcılarınıza sizden başka hiç kimsenin daha önce gitmediği, görmediği, el değmemiş topraklar, nehirler ve ağaçlar, çağırdığınızda ayağınıza gelen arsanız var deseniz. Ve içinizden ne gelirse yaptığınız ve kimsenin sizi yargılamadığı tamamiyle özel bir alan. Üstelik dünyada olup bitenlerle ilgisi olmayan bir piyasada. Buraya yatırım yapmak ister misiniz? Yatırımcınızın uzaylı görmüş masum köylü gibi size baktığını hayal edebiliyor musunuz?

Hayal etmesi bile zor, ama cesur ve zekice bir girişim bu rüyayı gerçeğe dönüştürüyor.

ABD merkezli Decentraled şirketi sanal bir şehir inşa etmek için kollarını sıvadı. Bu büyülü sanal şehrin adı ise Genesis. Tabiri caizse Matrix filmini sanal gerçekliğe aktaracak bu şehir neredeyse Washington DC ile aynı büyüklükte ve Bloomberg’e göre yatırımcılar şimdiden 100m²’lik parseller için 200.000$ gibi bir servet ödüyorlar.

Bu şaşırtıcı piyasanın ilk kıvılcımı Ray Kurzweil’in gelecekte her fiziksel iş kolu ve alanın yerini sanal bir kopyasına bırakacağı öngörüsü ile çakıldı. 2020 yılında ise sanal gerçekliğe dayanan bu şehir piyasasının 162 milyar dolar gelir elde edeceği hesaplanmaktadır. Ve kaçınılmaz olarak gerçek yada sanal, şayet bir emlak varsa mutlaka onu almak ve satmak isteyen insanlar olacaktır.

Şirket yatırımcılara daha önce piyasaya sürdüğü MANA kripto parasını 100m²’lik bir parsel birimi olan LAND (Arazi) ile takaslama şansı sundu. Özel yatırımcılar, teknoloji aşıkları ve sanal gerçeklik şirketleri sadece ilk 30 saniyede 26 milyon dolarlık işlem gerçekleştirerek bu yeni teknolojinin ilerleme potansiyelini ispat ettiler.

Decentraled, Genesis şehrini parçalara bölerek tam bir metropol havası yaratmak istiyor. Toprak sahibi yatırımcılar şimdiden Las Vegas gibi karma imar planının hakim olduğu, eğlenceye ve kumara adanmış bir bölgenin yapılmasını tartışıyorlar. Elbette gerçek bir kumar olmadan.

Nihayetinde kullanıcılar web üzerinden sanal gözlükleri ile Genesis şehrine bağlanacaklar ve “Casino’ya git, canlı müzik dinle, bir atölyeye katıl, arkadaşlarınla alışverişe çık, iş kur” gibi komutlar ile karakterlerini yönlendirebilecekler.

Yatırımcılar, meşhur bilgisayar oyunu SimCity ile benzerlik kurulmasına ise karşı çıkıyorlar. Genesis şehrini bir oyun değil bir platform hatta alternatif bir dünya olarak gördüklerini söyleyen yatırımcılar, 2018 Şubat ayında 2.000$’a satın aldıkları LAND’ların fiyatlarının 200.000$’a çıktığını ve hayatlarındaki en kârlı yatırımlarının bir bilgisayar oyunuyla mukayese edilmemesi, doğru anlaşılması gerektiğini ifade ediyorlar.

Faydalı ve değerli bilgileri öğrenerek kariyerinizde fark yaratmak isteyen girişimci danışmanlar olarak, emlakbroker.com'u takip ederek, geniş açılı bir lensle emlak dünyasının geleceğini, ücretsiz ve hiç bir zaman kaybına uğramadan okuyabilir, danışmanlık mesleğinde söylenmeyenleri, yazılmayanları öğrenebilirsiniz.
Takipte kalmanız size değer katacaktır.

 

DİĞER HABER
21 Ocak 2019