Mail listemize abone oldunuz mu?
Emlak Sektörünün Yenilikçi Girişimlerinden HomeLight 40 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Emlak Piyasasının yeni girişimlerinden HomeLight’ı daha hızlı büyüyen bir girişim haline getirebilmek amacıyla Menlo Ventures tarafından 40 milyon dolarlık yatırım yapıldı.

HomeLight, 2012 yılında hızlı bir şekilde gayrimenkulünü satmak için yardıma ihtiyaç duyan ev sahiplerine hizmet vermek amacıyla kurulan bir girişim. HomeLight öncesi emlak satıcıları daha çok referans ile emlak profesyonellerine ulaşıyorlardı. Ancak, referansların ne kadar güvenilir olduğunun bilinememesi nedeni ile bu yöntem pek fazla tercih edilmiyordu.

HomeLight, bu süreci iyileştirmek amacıyla kurulan ve veri kaydetme yaklaşımından yola çıkarak emlak uzmanlarına yönelik tavsiyeleri değerlendirerek en iyi emlak uzmanı önerilerinde bulunmayı amaçlıyor. Şirket, 100 farklı kaynaktan veri alarak 30 milyon emlak işlemini gözden geçiriyor ve tüm ülke genelinde bölge bazlı en iyi emlak uzmanlarını seçmeye çalışıyor.

HomeLight ile ilgili en önemli detay, danışmanların kazanacağı komisyonun satıcılara bağlı olmasıdır. Emlak uzmanı satışı yaptıktan sonra sistem üzerinden Homelight’a ödeme gitmektedir. Sistemde danışmanların ödeme alabilmesi için satışın yapılması önemli olduğundan doğal olarak HomeLight en iyi uzmanları seçmeye çalışıyor.

HomeLight kendi sistemini kullanan satıcıların 1 aydan daha kısa sürede ve %3 liste fiyatının üzerinde olacak şekilde evini satacağını iddia etmektedir.

HomeLight CEO’su Drew Uher’e göre; “En iyi gayrimenkul danışmanlarının benzer özellikleri bulunuyor. Bu kişiler evleri satışa hazırlar, doğru fiyatlandırır, satıcıları satış süreci ile ilgili bilgilendirir ve yardımcı olurlar. Profesyonel danışmanlar ekip halinde çalışır ve tek odaklandıkları nokta evin satılmasıdır.”

Şirket, bu iş modeliyle son yapılan yatırımdan bu yana gittikçe büyümüş ve bu yıl elindeki emlak listelerinin fiyatı 1 milyar doları geçmiş. Yeni yapılan 40 milyon dolarlık yatırım ile insan kaynaklarına daha fazla yatırım yapmayı ve 60 kişi olan ekibini yıl sonuna kadar 100 kişiye çıkarmayı hedeflemektedir.

DİĞER HABER
21 Ağustos 2017