"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak, Sizin İçin Bir İş mi Yoksa Bir Meslek mi?

Gayrimenkul kariyerinizin başlarında büyük olasılıkla şöyle bir tavsiyeye rastlamış olabilirsiniz: “Bir emlak broker olarak başarılı olmanın en iyi yolu, kariyerinize bir iş gibi değil bir meslek gibi bakmanızdır.

Bu tavsiye kesinlikle doğrudur ve daha önceki makalelerimizde sizlere yansıttığımız bir bakış açısıdır. Ancak bu tavsiye, özellikle henüz bir iş tecrübesine sahip olmayanlar için biraz üstünkörü kalabilir. Emlak alanına bir meslek olarak bakmak ne demektir ve bir mesleği uygulamanın ilkeleri ve kuralları nelerdir?

Üst Düzey Liderlik

Her şirkette, en üstte bulunan seçkin bir düzey ve bu düzeyin ise bir lideri vardır. Bu liderler, kişiliklerine ve tercihlerine göre; kısmi bir tevazu, güçlü bir irade, inanılmaz bir azim veya sonsuz bir hırsa sahiptir. Siz de kendi emlak firmanızın lideri olarak bu nitelikleri barındırmalı ve bu niteliklere sahip olduğunuzu müşterilerinizle çalışanlarınıza yansıtmalısınız. Eğer bir lider olarak görülmezseniz ve liderlik yeteneklerinizi geliştirmezseniz, yaptığınız şey bir meslekten değil sadece ticari bir işten ibaret kalır.

Yetenek Avcılığı

Bu meslekte, en üst noktalara sıçrama yapabilmek için iyi bir ekibe sahip olmanız gerekir. Tek başınıza yapacağınız şey bir iş olacaktır, ancak kaliteli bir ekip ile yürüyeceğiniz yolun sonunda mesleğin önderlerinden biri haline gelirsiniz. Tabi ki iyi bir ekip oluşturabilmek için ise iyi bir yetenek avcısı olmanız gerekir. Sizi temsil eden emlak danışmanlarının, avukatların, iletişim uzmanlarının mesleği başarılı ve etkileyici bir şekilde icra ettiklerinden emin olmalısınız.

Acımasız Dürüstlük

Büyük ve başarılı emlak işletmelerinin bir başka özelliği, kendilerine karşı acımasız bir dürüstlük içinde olmalarıdır. Şirket olarak zayıf olduğunuz alanlar hangileridir? Yıl sonunda elde ettiğiniz kazanç, yıl başında hedeflediğiniz noktanın ne kadar altında veya üstünde? Hangi konularda eksiksiniz veya hangi konuda yanlışlar yaptınız? Her şeyi net ve dürüst bir şekilde ortaya koymanız, iyi kararlar alabilmeniz için çok önemlidir.

Kaos ve Karmaşadan Uzak

Emlak mesleğinde uzman olmanın bir diğer yolu da yalnızca yaptığınız işe çok iyi odaklanmanızdan geçer. Bu çerçevenin dışındaki hiçbir şeyden etkilenmemeniz size bağlıdır. Aynı şekilde müşterilerinizin bunu hissetmesi ve ekibinizin bu çerçeve içinde kalması da aynı öneme sahiptir. Elbette ki emlak sektöründe para kazanmanın sayısız yöntemi vardır. Ancak uzun vadeli başarıyı elde etmek için neleri iyi yaptığınızı bulmak ve o alanlara yönelmek zorundasınızdır.

Saplantılı Disiplin

Bir plan oluşturmanız, ona sadık kalmadığınız sürece bir hiçtir. Genellikle emlak sektörüne atılanlar, istediği zaman ofise gidip gelebileceğini ve özgür olacağını düşünürler. Fakat bu düşünce, sadece geçici bir iş imkânı sunar. Asla kişiyi bir meslek sahibi etmez. Oluşturduğunuz planı uygulayacak bir disipline sahip değilseniz, sonunuz yakındır. Mesleğinizi icra eden bir lider olarak işinize her gün gidip gelmeli ve ekibiniz üzerinde de bu disiplin hissini oluşturmalısınız.

Teknoloji Avantajı

Teknoloji, yoğun rekabet içerisindeki emlak firmalarının ve emlak brokerlarının birbirinden ayrılmasını sağlayan bir özellik durumuna geldi. Emlak sektöründe bir meslek sahibi olmanın en önemli yollarından biri, o mesleği daha ileri düzeyde uygulamanızı sağlayacak yöntemleri benimsemenizdir. Bu yöntemlerin en etkilisi ise teknolojinin sağladığı avantajlardır. Sanal tur uygulamaları, sosyal medya platformları ve mobil uygulamaları kullanmak, sizi mesleğinizde ayrıcalıklı bir kullanıma getirir.

DİĞER HABER
13 Aralık 2019