"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlakbroker.com'a Sor: Ev Fiyatlarındaki Artışlar Sürecek mi?

S: Ev fiyatlarındaki artışlar sürecek mi?

C: Ülkedeki hemen hemen her piyasayı etkileyen ev fiyatlarındaki artış sonsuza kadar sürmeyecek - muhtemelen sadece bir yılı var.

  • Bundan sonra, daha yüksek fiyatlar daha yüksek kalacak mı? Uzun vadede, daha yüksek fiyatlar, hiçbir yerde yükselmeyen gelire bağlıdır.
  • Yoksa 2008 durgunluğunda olduğu gibi emlak piyasası çökecek mi? Ve unutmayın, Ukrayna'daki savaş (global piyasalarda yaşanacak enerji ve tedarik sıkıntısının neden olacağı yüksek enflasyon maliyetleri artıracaktır) tüm tahminleri geride bırakabilir.

Cevabın bir kısmı fiyatların ne kadar arttığında ve kısmen yeni iş büyümesinin konut talebini ne kadar güçlü destekleyeceğinde yatıyor. Çoğu pazarda fiyatlar patlamış olsa da, bunlardan çok azı sürekli talebi sürdürebilir.

İş büyümesi zayıf bölgelerde fiyat artışı yaşanmayacak

İstihdam büyümesinin zayıf olduğu pazarların, gelecek yıldan sonra konut değerlerinde düşüş görmesi çok muhtemel. Güçlü büyüme gösteren pazarların, ev değerlerinin yükseldiğini görme olasılığı daha yüksektir.

Sonunda, tüm piyasalar iş, gelir ve ev fiyatları dengesine geri döner, ancak bunun ne kadar sürdüğü konusunda bazı büyük farklılıklar göreceğiz.

DİĞER HABER
04 Temmuz 2022