“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
Emlakçı COVID Tükenmişliğinden Kaçınmak

Her emlakçı kapattıkları ilk işlemi hatırlar. İlk satışınız, baştan sona sorunsuz bir işlem olmuş olabilir veya onların sabrının ve kararlılığının her zerresini test etmiş olabilir (ve anlaşmayı yapmak için biraz şans gerektirebilir). Ne olursa olsun, uzmanlığınıza ve başarılı olmanıza ihtiyaç duyan birine gerçekten yardım etme hissi, bir Emlakçıyı daha fazlasını istemeye, daha iyi olmaya ve işini bir sonraki seviyeye taşımaya motive eder.

Bir noktada, bu yeni kariyerin yeniliği yıpranır. Hafta sonları ve gece geç saatlerde çalışmak yorucu olabilir ve sürekli olarak olası satışları bulmak ve dönüştürmek elde edilemez görünebilir. Tüm bunlara Pandemi sırasında öngörülemeyen bir emlak piyasasında gezinmek gibi imkansız bir görevi de ekleyin. Son zamanlarda bu kadar çok emlakçının tükenip sektörü terk etmesi bu senaryoda hiç şaşırtıcı değil.

Gayrimenkul sektörünün içerisinden gelen biri olarak, bu COVID sonrası (veya mevcut COVID) kültürü hala hepimiz için yeni anlaşılıyor. Emlakçıların son iki yılda yaşadığı duygusal kargaşa, en özverili profesyoneli bile sarstı. İlk olarak endişe, 2020'de işler durma noktasına geldiğinde ve hiç kimse tutarlı komisyonlara ne zaman güvenebileceklerini bilmediğinde geldi. Ardından ev fiyatları yükseldi ve çılgın ev teklifleri norm haline geldi. Bazı Emlakçılar için mali açıdan harika bir zaman olsa da, baskı ve stres herkes için çok yorucu ve bunaltıcıydı.

Bu gibi durumlarda emlak kariyerinizin çok zor olduğunu hissettiğiniz zamanlar vardır. Sizi görüyoruz, sizi duyuyoruz ve gayrimenkul işinizi geride bırakmak anlamına gelmeyen ileriye dönük bir yol olduğunu söylemek için buradayız. İlk adım, nasıl hissettiğinizi kabul etmektir. Bunu içinizden yüksek sesle söyleyin ve kendinizi nasıl hissettiğinizi anlayan ve sizi yükseltebilecek insanlarla kuşatın. Zorlu bir süreçten geçtiğinizi ve ofisini toplayıp taşra bir yere taşınmayı düşünen ilk veya son kişi olmadığınızı kabul edin.

covid tükenmişliği

Tükenmişliği önlemenin en iyi yolu, umutsuzca bunalmış hissettiğiniz noktaya gelmemektir. Kendiniz için somut hedefler belirleyerek işinizi ve akıl sağlığınızı koruyabilirsiniz. Finansal hedeflerinize ulaşmak için ayda kaç işleme ihtiyacınız var? 1 yıllık, 3 yıllık ve 5 yıllık hedefiniz nedir? Bunu belirledikten sonra, 12 haftalık artışlarla bölün. Yıllık veya çok yıllı hedeflerinize yaklaşmak için önümüzdeki 12 haftada ne yapabilirsiniz?

İşinizi 12 haftalık kısa aralıklarla yürütmek, odaklanmanıza ve umutsuzluk çukurundan veya parlak nesne sendromu tarafından rotadan çekilmekten kaçınmanıza yardımcı olacaktır. Ardından, 12 haftanızdan sonra başarılarınızı, öğrendiğiniz dersleri gözden geçirin ve planlı bir mola için fare yarışından çıkın. Düzenli bir mola planlamak, tükenmişlikten kaçınmak için çok önemlidir. İşlerden kısa bir an da olsa uzaklaşmanın özgürlüğü ve neşesi vardır. İster bir hafta tatili, ister evde bir hafta sonu olsun, bir mola, sıfırlama düğmesine basmanıza ve gelişmeye hazır, çalışmaya hazır olarak dönmenize olanak tanır.

How to Not Let Pandemic Fatigue Turn Into Pandemic Burnout | Everyday Health

Son olarak, tükenmeye yakın olduğunuzu bildiğinizde, rehberlik için bir akıl hocası arayın. Kendini su altında hisseden biri için bir siloda çalışmak iyi bir fikir değildir. Bu darboğazdan çıkmak için güvendiğiniz birini bulun ve o kişiyle mevcut durumunuz hakkında konuşun. Bir akıl hocası ile uzlaşmak, iç sesinizin duyulduğunu hissetmek ve acı noktalarınız üzerinde çalışmak emlak kariyerinizin geleceği için harika bir fırsattır. Sizi sorumlu tutacak birini bulmak, motive olmanıza yardımcı olacak ve sizi mümkün olduğunu düşündüğünüzden daha ileriye itebilir.

Gayrimenkul, hızlı tempolu, son derece rekabetçi bir iştir. Genellikle hiç durmayacakmış gibi ve hamster çarkı dinmeyecekmiş gibi geliyor. Bununla birlikte, bir maraton koşmadığınızı, ancak 12 haftalık aralıklarla çalıştığınızı bilmek, sizi tükenmekten alıkoymak için ilerlemenize yardımcı olacaktır. Hatırlanması gereken en önemli husus, eylem olmadan hiçbir şeyin değişmediğidir.

DİĞER HABER
21 Şubat 2022