"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlakçı Olmak İsteyenler!

Düzelen ekonomiler söz konusu olduğunda konut piyasası da düzelmeye başlar ve bu durum daha fazla emlakçının sektöre katılmasına neden olur. Ancak piyasadaki ev sayısı aynı kaldığı sürece, daha fazla emlakçının olması bir sorun haline gelir. Yine de bu, insanların emlak sektörüne atılmasını engellemez. Çünkü bu sektörün dalgalı olduğunu az çok herkes bilir. Emlakçı mı olmak istiyorsunuz? Hoş geldiniz…

Lisanslı Emlakçı Olmak

Web ortamında en çok trafik çeken makale konusu, bir emlak ruhsatı almak için online olarak ne tür dersler alınabileceği üzerinedir. Çoğu insan, sınıfta çok sayıda insanın içinde saatlerce oturarak ders almak istemiyor. Bunun yerine online web eğitimlerinden faydalanmak, onlara daha cazip geliyor. Üstelik mali açıdan da bu, insanlara daha kolay geliyor.

Bunun yanı sıra bir de lisanslı emlakçı olarak çalışmayı önemsemeyenler oluyor. Lisanslı bir çalışan olmak zorunda olduklarını bir türlü kabullenmiyorlar ya da bazı nedenlerden ötürü bunu istemiyorlar. Çünkü bu şekilde olunca gelirlerinde bir azalma olacağına inanıyorlar. Bir emlak şirketine bağlı olarak çalışacak olan emlak elemanları, kazandıkları komisyonu şirketleri ile paylaşmakta hoşnut olmuyorlar.

Şunu belirtelim ki bu işten geliriniz olmazsa bir gün sanki işsizmiş gibi sabaha uyanabilirsiniz veya aylık ücretlerinizi karşılamakta zorlanabilirsiniz. Kimi zaman da başınızı kaşıyacak zaman bulamazsınız. Tüm bu zorluklara hazır olmalısınız.

Emlak İşine Atılmak İçin Motivasyon

Kimisi kendine bir ek gelir sağlamak için, kimisi emekliliğine yakınken kendine yeni bir meşguliyet çıkarmak için, kimisi de mülk çevirme işinden para kazanmak için bu sektöre girmeyi planlar. Bazen de yeni mezun genç üniversiteliler, kendilerine bu alanda bir kariyer çizmişlerdir ama bu nadiren olur.

Her ne amaçla olursa olsun emlak sektörü, içinde bulunanlara çok sayıda farklı deneyimler yaşattırır. Bu yüzden sektöre ilk adım atanların kendilerinden emin şekilde ilerlemeleri gerekir. Örneğin kendi emlak şirketini kuran bir kadın, eşinin maddi birikimine güvenerek bu sektöre girebilir. Kaybedeceği pek bir şey yoktur. Ya da kendi evini daha önce satmış ve başka bir ev satın almış olan bir adam, bu süreci yaşamış biri olarak emlak işini yapabileceğine dair güven hissi duyabilir. Diğer bir örneğe bakarsak, mahalledeki itibarına ve kişisel ağına güvenen biri de bu işte başarılı olabileceğine inanabilir.

Bunların hepsi birer motive kaynağıdır ve güçlü sebeplerdir.

Yanlış Algılar

Emlak işine atılan pek çok kişi, koşar adımlar ile sözleşme imzalamaya ve evleri listelemeye dalmaya çalışıyorlar. Ancak gayrimenkul işlemlerine geçmeden önce mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde kendinizi eğitmeniz gerekir. Zaten emlak profesyonellerinin sayısı fazla iken, onlardan farkınızı ortaya koyacak bir özelliğe sahip olmadan müşteri kazanmanız pek mümkün değildir. Bu farkı da ancak kendinizi eğiterek oluşturabilirsiniz.

Emlak İşini Sevmek

Emlak işi kolay değildir. Bazen müşterileriniz sizi delirtir ve satışlar darmadağın olur. Bazen tüm hafta sonu boyunca çalışmak zorunda kalırsınız. Ancak bunların hepsi, küçücük bir köşeye büzülmüş şekilde patrondan yağan emirleri dinlemekten daha iyi olmalı.

Tatil yaparken işinizden atılmaktan korku duymazsınız. Ruhsuz şekilde para kazanmaya odaklanmış şirketlerde robotlaşmazsınız ve kendi işinizin patronu olursunuz. Emlak işini severek yaptığınız zaman, sizden iyi olamaz.

Tekrar hoş geldiniz…

DİĞER HABER
31 Mart 2017