“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
Emlakçılar için Bir Tao Öğretisi Wu Wei: Çok Çalışmayı ve Zorlamayı Bırakın

Wu Wei'yi duymamış olabilirsiniz (bizde bu makaleyi hazırlayana dek bilmiyorduk :)), ancak insanların "akışa devam edin" dediğini kesinlikle duymuşsunuzdur. Ve muhtemelen “bu düşüncede” olduğunuz zaman bu dönemleri mutlaka yaşamışsınızdır; Zamanın yavaşladığı ve çevrenizin kaybolduğu ve tüm bilişsel enerjinizin önünüzdeki projeye odaklandığı ve güçlü fikirlerin ortaya çıktığı zamanlar.

Bazı insanlar buna “akış durumu” diyor. Eski Çinli Taocular buna Wu Wei diyorlar.

Kişi Wu Wei ("oooo-way" olarak telaffuz edilir) deneyimlediğinde, zorlu görevler zahmetsizce giderilir. Sosyal kaygılar eriyip gider, zihin açık odaklıdır ve fikirler kolayca akar.

Bir emlakçı olarak, gün boyunca bir Wu Wei durumuna erişmenin ne kadar faydalı olacağını görebilirsiniz. Gayrimenkul işlemleri kesintiler ve engellerle doludur - değerlemeler düşer, alıcılar çekilir, müşteriler teklif savaşlarını kaybeder - liste uzayıp gider.

Bu zorlukları sakince kabul ettiğiniz ve ardından zahmetsizce ve ustaca yanıt verdiğiniz bir zihniyete erişebildiğinizi hayal edin. Sıfır panik, %100 yeterlilik.

Çeşitli kaynaklardan derlediğimiz ve faydalı olduğuna inandığımız bu blog yazısında, bir emlakçı olarak Wu Wei'nin gücünden nasıl yararlanabileceğinizi tartışacağız.

Wu Wei nedir?

Wu Wei karmaşık, paradoksal bir kavramdır. 

Wu Wei (Çince, kelimenin tam anlamıyla "yapmamak") Taoizm'in önemli bir kavramıdır ve doğal eylem veya başka bir deyişle, mücadele veya aşırı çaba içermeyen eylem anlamına geliyor. Wu Wei, eylemlerimizin oldukça zahmetsizce hayatın akışıyla uyumlu olduğu bir zihinsel durumun yetiştirilmesidir. Bu, büyük ölçüde üretken olsa da, akışla birlikte gitmek, kendiliğinden mükemmel şekilde hareket ettiğimizde büyük bir kolaylıkla karakterize edilir.

Bu, çaba sarf etmeden, çaba harcamadan ve spontane olarak doğru olanı yaptığımız anlamına gelir.

Kulağa biraz sihir gibi geliyor!? Ama bir düşünürseniz, siz de böyle bir durumu daha önce yaşamadınız mı? İşlerin akıp gittiği ve neredeyse zamanın nasıl geçtiğini anlamadığınız bir durum olmadı mı? Kendi dünyanızla bir olduğunuzda ve yaptığınız şey çok doğal bir şekilde ortaya çıkıyor gibi görünüyor mu?

Ancak ne yaptığımızı aktif olarak düşündüğümüz an, bu durumlar tehlikeye giriyor gibi görünüyor. Wu Wei, arzulardan ve hedeflerden kaynaklanan yönlendirici eylemden farklı bir şey. Bizce bu motivasyon eşit derecede mükemmel ve akışkan olmak ve hareket etmekle rekabet etmiyor. Ama bir yandan da bu durumun farkında olmanın iki dünyanın en iyilerini bir araya getirdiğini düşünüyoruz.

Wu Wei terimi, "zahmetsiz eylem" anlamına geliyor. Batı dünyasında Taoizmi popülerleştiren İngiliz ilahiyatçı Alan Watts, Wu Wei'yi “zorlamamak” olarak açıklamıştır.

Watts, “Wu Wei, kürek çekme sanatından ziyade yelken sanatıdır” "Bir tekneyi kürek çektiğinizde, suya karşı itiyorsunuz, teknenizi akıntıya karşı hareket etmeye zorlamaya çalışıyorsunuz. Yelkenliyle açılmaya karar verdiğiniz zaman doğal olarak güçlüklerle karşılaşabilirsiniz. Rüzgar karşınızda olsa bile, rüzgarla dost olup kararlı duruşunuzla ileri hareket edebilir, hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

The School of Life, Wu Wei'yi ve ona erişmek için nasıl çabalayabileceğimizi çok güzel bir şekilde açıklıyor :

"Wu Wei, Taoistlerin doğal dünyaya duyduğu saygıyla yakından bağlantılıdır. Çünkü bu davranışlarımız belirli doğal süreçler kadar kendiliğinden oluşuyor. Çabalarımızın amacı akıntılara karşı olmamalı. Fakat onlarla birlikte yüzdüğümüzden emin olmalıyız. Rüzgarda bükülen bambu ya da kendini bir ağacın şekline göre ayarlayan bitki gibi olmalıyız. Wu Wei, aksi takdirde saplantılı şeylere çok şiddetli bir şekilde zorlamaya çalışabileceğimiz idealleri bırakmayı içerir; bunun yerine bizi, yalnızca kendi ego güdümlü planlarımızı bir kenara koyduğumuzda fark edilmeye meyilli olan durumların gerçek taleplerine yanıt vermeye davet ediyor. Bunu takip eden şey, benlik bilincinin kaybı, benlik ve çevresi arasında normalde aşırı agresif, kasıtlı bir düşünce tarzı tarafından tutulan bir enerjiyi serbest bırakan yeni bir düşüncedir.

Bir emlakçı olarak Wu Wei size nasıl yardımcı olabilir?

Wu Wei hayatınızın her alanında faydalı olacaktır. Buna kariyeriniz de dahildir. 

Baskı altında soğukkanlı olun

Gayrimenkul işlemleri tahmin edilemez ve her zaman söndürülecek bir tür yangın olacaktır. İnsanlar da tahmin edilemez. Bir dakika içinde sizi seviyorlar, bir sonraki dakika nefret ediyorlar. Wu Wei sayesinde, bu tür engellerle karşılaştığınızda ustalıkla düşünebilirsiniz.

Enerjiyi yaymak

Müşteriler, büyük bir anlaşmayı kaçırma endişesiyle kelimelerinizin çaresiz kaldığınızı ve sizin zorlandığınızı anlayabilir. Bu büyük bir travmanın başlangıcı olabilecek bir sonuçtur. Ancak konuşma doğal olarak aktığında - kalpten konuştuğunuzda ve birisinin evini satmasına gerçekten yardım etmek istediğinizde, böylece çocuklarının oynayabileceği büyük bahçeli hayallerindeki evi satın alabilirler. İnsanlar sizinle çalışmak isteyecekler çünkü erdeminizin içsel ve özgün olduğunu görecekler.

Kazanmaya çalışmadan kazan

Wu Wei düşüncesine sahip olduğunuzda, tam olarak o anda yaşıyorsunuz. Geçmişi düşünmüyorsun ya da gelecek için endişelenmiyorsun. Başka bir danışmandan daha iyi olmaya çalışmıyorsun. Şu anda önünüzde olandan keyif alıyor ve şu anda yapılması gerekeni yapıyorsunuz. 

Wu Wei sayesinde, işinizde daha fazla zevk ve amaç bulacaksınız. Keyif aldığınız zaman, işleriniz kolaylaşacak, büyük başarılar bu şekilde zahmetsizce gelecektir.

Wu Wei'yi nasıl deneyimleyebilirsiniz?

İşin zevk aldığınız kısmına odaklanın. “Ne yapıyorsanız yapın, zevki canlı tutmaya çalışın. Unbroken Self sitesinin yaratıcısı Rory Mackay, Wu Wei hakkındaki makalesinde, işinizde hoşunuza giden bir yönü bulun (ne kadar küçük olursa olsun) ve buna odaklanın” diye yazıyor .

Mackay, "keyfin enerji verici ve canlandırıcı olduğunu, oysa angarya ve can sıkıntısı hissinin daraldığını ve azaldığını" açıklıyor.

Gerçekten sıkıcı görevlere gelince? Mackay, "Yaptığınız şeyden özellikle keyif aldığınız bir şey yoksa, o zaman en azından bir kabullenme tavrını sürdürün" diye yazıyor.

İşin sıkıcı, stresli ve bunaltıcı olduğunu, ancak emlak işinizi sürdürmek için gerekli olduğunu kabul ettiğinizde, en azından yaptığınız işte bir amaç bulabileceksiniz. Ve bu, “bölgede” kalmanıza yardımcı olacaktır.

Hazır ol.

Bir Wu Wei durumuna ulaşmak için, gerçekten neye ihtiyacınız olduğunu bilmeniz gerekir. Aksi takdirde, iş nasıl zahmetsiz hale gelebilir? 

  • Becerilerinizi geliştirin: Senaryolarınızı uygulayın; ekibinizdeki diğer danışmanlarla rol yapma; müzakerede konuşma noktalarınızı cilalayın; teklifleri kazanmak için yeni stratejiler öğrenin.
  • Bilginizi geliştirin: Yerel konut piyasası hakkında bilgi sahibi olun; satılık mülklere bakmak için bölgenizde dolaşın; Her mahalleyi en ince detayına kadar tanıyın.

Ve işinizin her yönü için planlama süreçleri oluşturun, böylece daha sonra ne olması gerektiğini her zaman bilirsiniz.

Becerileriniz, bilginiz ve süreciniz tarafından desteklenen işinize odaklandığınızda, durum ne olursa olsun daha hazır, rahat ve özgün olabilirsiniz. Potansiyel bir müşteriyle yapılan bir liste sunumu, başka bir danışman ile sözleşme görüşmesi veya alıcınızla sonraki adımları değerlendirmek için hızlı bir telefon görüşmesi olsun, tüm işleri zahmetsizce halledeceksiniz.

“Kültürümüz, insanları çok çalışmaya veya belirli teknik beceriler kazanmaya zorlamada çok iyidir. Ancak birçok alanda gerçek başarı, eğitimimizi aşma ve yaptığımız şeye tamamen rahatlama yeteneğimizi gerektirir.”- Dr. Edward Slingerland, Felsefe Profesörü, British Columbia Üniversitesi

Rahat ve zinde olun

Wu Wei sadece rahat ve zinde olduğunuzda deneyimlenebilir. İster toplantılar arasında hızlı bir yürüyüş, ister sabah yoga dersi olsun, vücudunuzu hareket ettirmek, vücudunuzu sakin ve dikkatli bir duruma getirecektir. Derin nefes almak, sinirlerinizi sakinleştirmenin bir başka harika yoludur. Kafeini fazla tüketmeyin, bol su için ve sağlıklı yiyecekler yiyin. Vücudunuza iyi baktığınız zaman, zihninize de iyi bakarsınız.

Kendinizi yeniden şarj etmek ve yenilemek için düzenli molalar verin 

Canınız yanıncaya kadar bir şey üzerinde çalışmayın. O zaman wu wei akışını tamamen kaybedeceksiniz. Yorgun olduğunuzda, iş artık zevkli değildir ve en verimli anınızda olmayacaksınız.

Kısa aralıklarla (45 ila 90 dakika) çalışın, ardından ara verin. Kendinizi yeniden şarj etmek için zamanınız olduğunda, daha net düşünebilecek, daha üretken olabilecek ve işten daha fazla keyif alabileceksiniz. İyi fikirlerin zahmetsizce geldiği o akışa geri dönebileceksiniz.

Zorlama

Bir Wu Wei durumuna erişmek için çok fazla çabalayamayacağınızı unutmayın. 

Örneğin, kendi kendinize pembe bir fil düşünmemeye çalışırsanız aklınıza gelen daima pembe fil olur. Kendinize "Pembe fil düşünmeyin" dediğiniz anda, kelimenin tam anlamıyla aklınıza gelen tek şey o oluyor.

Bunun yerine, rüzgarda bükülen bambu olun. Önünüzdeki görevi kabul edin, hatta tadını çıkarın. Vücudunuzu ve zihninizi rahatlatın. İçsel bilginizin ve erdeminizin sözlerinizi ve eylemlerinizi yönlendirmesine izin verin. Ne zaman dinlenmeniz ve ne zaman işe dönmeniz gerektiğini bilin. Bir Wu Wei düşüncesini benimsediğinizde artık işler iniz zahmetsiz olacak, başarıya giden yollar daha aydınlık olacaktır.

DİĞER HABER
17 Ekim 2021