"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlakçılar Neden Kiralamaları Asla Görmezden Gelmemeli?

Birçok emlakçı, kiralama pazarını gözden kaçırır ve tamamen ev alıcılarına ve satıcılara odaklanır. Bugün komisyon daha küçük olsa da, kiralamalara bir uzmanlık eklemek, size uzun vadede kaliteli bir ev satın alıcısı kaynağı sağlayabilir.

Türkiye nüfusunun yüzde 42'si (Tüik verilerine göre) kiracı ve bu grubun demografisi onların yakın gelecekte ev satın alacakları anlamına geliyor. İşte emlak operasyonunuza kiralamayı dahil ederken odaklanmanız gereken birkaç grup.

Aileler kök salıyor

Birçok aile, özellikle tek ailelik evleri ve daha büyük kiralık mülkleri bulmanın zor olduğu pazarlarda kiralamaktan uzaklaşıyor.

Bu aileler, iyi okul bölgeleri ve aile dostu eğlence mekanlarına yakın mahalleler buluncaya kadar genellikle daha kentsel alanlarda kiralama yapıyor. Ayrıca merkeze uzak bir bölgeye taşınmadan önce işe gidip gelmelerini mümkün olduğunca uzun süre en aza indirmeye çalışıyorlar.

Gelirlerinin önemli bir bölümünü tasarruf eden aileler, çocuklarına gelecek sağlamak ve kiraya para harcamak yerine ev sahibi olmayı seçiyorlar. Bir emlakçı olarak, onlara bu süreçte sağladığınız üstün hizmet kalitesi, satın alma kararı verdiklerinde artık sizin dışınızda başka emlakçıyla çalışmayacaklarını garantiler.

Kariyerlerinde ilerleyen profesyoneller

Günümüzün kiracılarının çoğu seçtikleri iş alanlarına yeni başlıyor ve genellikle düşük maliyet için kiralamayı tercih ediyor. Çalışanlar kariyer basamaklarını tırmandıkça, gelirlerinde ve genellikle iş güvencelerinde bir artış görüyorlar.

Bu gerçekleştiğinde, kaçınılmaz olarak emeklerinin meyvelerini almak için daha büyük bir eve taşınacaklar veya aynı şirkette birkaç yıl çalıştıktan sonra daha kalıcı bir yere yerleşeceklerdir.

Checklist of DOS and DON'TS before you Rent out your Home

Mahalle seçeneklerini keşfeden kiracılar

Bir mahalle, dışarıdan hoş görünebilir, ancak orada yaşamanın nasıl bir şey olduğunu gerçekten anlamanın tek yolu, bölgede her gün vakit geçirmektir.

Bazı kiracılar kalıcı evleri için seçenekleri araştırıyor. Beklentileriyle uyuşup uyuşmadığını, işe gidip gelmenin gerçekte nasıl olduğunu ve ayak işlerini yapmanın ne kadar kolay veya zor olduğunu öğrenmek için kendilerini belirli bir mahalle araştırmasına sokarlar.

Bu kiracılar satın almaya neredeyse hazır; henüz tam olarak nereye gitmek istediklerinden emin değiller. Bu kiracılarla yakın çalışarak, ihtiyaçları için mükemmel mahalleyi bulabilir ve yerel olarak satın almaya karar verdiklerinde güvenilir bir kaynak olabilirsiniz.

Yaşam evresi değişiklikleri

İnsanlar evlendiğinde, yakında bir ev satın alma olasılıkları artar. Evli çiftlerin yüzde 80'inin bir eve sahip olduğunu ve yukarıda belirtilen toplam nüfusun yüzde 68'inin bir eve sahip olduğunu araştırma sonuçları bize gösteriyor.

Yakın zamanda evlenen ve ev kiralayan çiftler genellikle ev aramaya başlamaktan sadece bir adım uzaktadır.

Ev satın almada nesiller arası eğilimler

Araştırmalara göre, ev sahibi olma yaş aralığı 45 ila 65 yaşındaki demografide en yüksek payı alıyor, ancak en aktif ev alıcıları mutlaka bu yaş aralığında bulunmuyor.

Halen Y kuşağı ve X Kuşağı en yüksek ev satın alma oranlarına sahip. Bu iki grup bugün kiralama piyasasına hakim, ancak demografik veriler, bu yaş grubunda ev sahipliğine doğru hareketliliğin başladığını gösteriyor.

Agresif ve ileri görüşlü emlakçılara göre, kiralama piyasası yakında ev satın almayı planlayan insanlarla dolu.

Uzun vadeli bir temel oluşturmak ve sık taşınmayı atlamak isteyen aileleri aramaya karar verirseniz ya da yeni evli bir çiftin birlikte yaşayabilmeleri (boşananlarda dahil) için bir ev satın almaya karar verirseniz, hizmetlerinize kiralık mülkler veya mülk yönetimi ekleyerek potansiyel ev satın alan müşterilerinizi genişletebilirsiniz. 

DİĞER HABER
30 Mayıs 2022