"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlakçıların İşlerini Büyümesini Sağlamak için Optimize Etmeleri Gereken Sekiz Soru

1986'da yılında yayınlanan Michael E. Gerber'in efsanevi “E-Mit” kitabı (En çok satan girişimci kitabı, o zamandan beri milyonlarca insana kendi işini kurma konusunda ilham verdi ve hala her yerdeki girişimciler için mutlaka okunması gereken bir kitap olarak kabul ediliyor. Okumanızı tavsiye ediyoruz.), girişimcilere bir iş kurma ve büyütme konusunda yeni bir bakış açısı getirdi. Yani, bize enerjimizi sadece iş için değil, iş üzerinde çalışarak işi geliştirmemiz gerektiğini hatırlattı.

Bu durum, özellikle emlak danışmanları için kolay değil çünkü müşterilere hizmet etmenin günlük sorumluluğu genellikle önceliktir. Ve dürüst olmak gerekirse, hemen gelir getirmeyen bir göreve zaman ayırmayı düşünmek suya resim çizmektir. 

Yine de, danışmanların - ister danışman, ister bağımsız bir emlak broker olarak görev yapsınlar - işlerini daha çok "işletmeler" olarak düşündüklerini gösteren büyüyen bir eğilime tanık oluyoruz. Danışmanlar, artık kısa vadenin ötesine bakıyorlar ve ölçeklenebilirlik, geleceği planlama, kârlılık, kültür ve teknoloji gibi uzun vadede sürdürülebilir bir işletmeyi büyütmek için neyin gerekli olduğunu ve firmalarının istedikleri her şeyi destekleyip destekleyemeyeceğini değerlendirmek için iş geliştirmesine zaman ayırıyorlar.

Günümüz teknoloji dünyasında müşteriler daha talepkar hale geliyor. Endüstri ortamı her zamankinden daha fazla seçenek sunacak şekilde gelişiyor ve danışmanların profesyonel yaşamları üzerinde daha fazla özgürlüğe, kontrole ve etkinliğe sahip olmalarını mümkün kılıyor. Bu durum danışmanların büyümesini gerçekleştirmek için, benimsenmesi gereken önemli bir zihniyettir.

The Efficiency Wage Model-- An Empirical Understanding

Ancak, var olan potansiyel ne olursa olsun, büyüme ve başarı kesin değildir: Başarı, “işlerinde” günlük görevlerinin üzerine çıkabilen ve düşünceli strateji ve planlamaya zaman ayırabilenlere ayrılmıştır.

Yani, işinizin “büyük resmine” bakmak için geri adım atmak ve görebileceğiniz boşlukları belirleyip çözmeniz gerekir.

Bu, zaman ayırmanızı gerektiren kritik ve stratejik bir süreçtir: İşinizi bir iş olarak düşünün.

Franchise çatısı altında çalışan danışmanlar için kritik bir süreçte firmanın öngördüğü “akışa uymak” çok kolay. Ancak müşterileriniz, işiniz ve geleceğiniz için doğru yön bu mu?

How Higher Wages Can Increase Profits - WSJ

Büyük Resme Odaklanmak

Bu makalemizde danışmanlarla paylaştığımız düşünce süreci tipik olarak iki yönlüdür:

  • İlk olarak, büyük resme odaklanmak, hedeflerinizi, emlak şirketinizin bu hedeflere ulaşmanıza yardımcı olma yeteneğiyle uyumlu hale getirmekle ilgilidir.
  • İkincisi, nerede uygulamak istiyorsanız uygulayın, emlak işlerinizde mümkün olduğunca verimli ve üretken bir şekilde çalışması için planlama ve kaynaklardaki boşlukları belirlemeniz gerekir.

Bu makalede, ilk bölüme odaklanıyoruz - çünkü çalıştığınız emlak ofisinizde hedeflerinize ulaşmak için iyi bir konumda olup olmadığınızı belirleyerek başlamak çok önemlidir.

Hiç şüphe yok ki yıl sonu iş hayatınızı gözden geçirmek için harika bir zaman; ancak bu alıştırma, danışmanları daha düzenli bir takvime teşvik ettiğimiz bir uygulamadır.

Bu süreci kendinizle üç ayda bir yaptığınız bir toplantı olarak düşünün.

E-posta ve telefon bildirimleri sessize alıp tamamen odaklanarak 30 dakikanızı ayırın ve kendinize aşağıdaki soruları sorun:

  • İstediğim her şeye ulaşıyor muyum?
  • Emlak ofisim hedeflerime ulaşmamda bir yardım mı yoksa engel mi?
  • Sihirli bir değneğim olsaydı, işimde ne gibi değişiklikler yapardım? 
  • “Buradan oraya” gitmek için “kolay düğmeye” basabilseydim, “orası” neresi olurdu?
  • Hangi ek desteğe ihtiyacım var?
  • Bir emlak ofisi kurma hayalim var mı? Başka bir deyişle, emlak broker olmak istiyor muyum?
  • Keşke bilseydim dediğim, bilmediğim şeyler nelerdir?
  • İş hayatımı nasıl yaşamak istiyorum?

Shorter Hours Make Stronger Businesses - WSJ

Sessiz ve rahat olmak ve cevapların size açıklık ve dürüstlükle gelmesine izin vermek anlamına gelir. Ardından, geleceğe odaklanmaya ve bunları en iyi nasıl dolduracağınızı değerlendirmeye hazır olun.

Bunu yapacak motivasyona sahip değilseniz, önümüzdeki 3 ila 6 ay içinde yeniden değerlendirme yapmak için bir plan oluşturun ve ilerlemeye devam edin.

Ancak şu anda bulunduğunuz yer ile olmak istediğiniz yer arasında boşluklar hissediyorsanız, bunu daha derine inmek için bir fırsat olarak değerlendirin. Kendinizi eğiterek, şu anda olduğunuz gibi emlakbroker.com'un makalelerini okuyarak, Youtube eğitim videoları izleyerek, podcast'leri dinleyerek veya meslektaşlar ve yakın dostlarınızla konuşarak planlamaya başlayabilirsiniz.

Ayrıca lastikleri biraz gevşeterek kendinizle yalnız kalmak isteyebilirsiniz. Veya seçeneklerinizi objektif olarak keşfetmenize yardımcı olabilecek bir danışman veya koçla bağlantı kurmayı düşünebilirsiniz.

Bu makaleyi okuyan tüm danışmanlar için kesin olan bir şey var: Bir emlak işinde çalışmak, bir emlakçı olarak çalışmak, zamanınızın paha biçilmez bir yatırımıdır.

Bir adım geri atıp büyük resme bakarak, genellikle önünüzdeki şeyi yapabilecek ya da bozabilecek fikirler ortaya çıkar; bu da size sakin ve stratejik düşünme fırsatı sunar.

DİĞER HABER
17 Aralık 2021