"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlakçının Kılavuzu: İyi Pazarlama ve Kötü Pazarlama

Çoğu insanın günde binlerce pazarlama mesajı gördüğü tahmin ediliyor ve dünyanın neresinde yaşadığınıza bağlı olarak siz bundan daha fazlasını görebilirsiniz.

Bu çok fazla mesaj.

Ve çoğu sizi bir şeye ikna etmeye çalışıyor.

Pazarlama iyi ya da kötü değildir. Bu sadece bir şirketin bizimle konuşma şeklidir. İnsanlar ağızlarını kullanır, şirketler pazarlamayı kullanır.

Ancak, şirketlerin bizimle nasıl konuşmayı seçtikleri başka bir hikaye. Ve bu durumda, bize nasıl pazarladıkları çoğunlukla kötü.

“Dünyanın neye ihtiyacı olduğunu sormayın. Seni neyin canlandırdığını sor ve git yap. Çünkü dünyanın ihtiyacı olan şey, canlanmış insanlardır.” Howard Thurman

Kötü pazarlama bizimle konuşur.

İyi pazarlama bizim adımıza konuşur.

İyi pazarlama bir sebeple başlar.

Kötü pazarlama bir hedefle başlar.

İyi pazarlama sadakati artırır.

Kötü pazarlama işlemleri yönlendirir.

İyi pazarlama değerleri teşvik eder.

Kötü pazarlama promosyonlara değer verir.

İyi pazarlama bize bir şirketin gerçekten ne düşündüğünü tam olarak söyler.
Kötü pazarlama, şirketin düşündüklerini düşünmemizi istediklerini bize söyler.

İyi pazarlama baştan çıkarır.
Kötü pazarlama hedefleri.

İyi pazarlama komisyon oranlarından asla bahsetmez.
Kötü pazarlama her zaman yapar.

İyi pazarlama, bir hikaye anlatmaya yardımcı olmak için müşterileri ve hizmetleri kullanır.
Kötü pazarlama kendileri hakkında hikayeler anlatır.

İyi pazarlama bizimle ilgilidir.
Kötü pazarlama onlarla ilgilidir.

Kötü pazarlama manipüle eder.
İyi pazarlama ilham verir.
 

Daha Az Pazarlama, Daha Fazla Dinleme

Sosyal medya nedeniyle meydana gelen değişim, bir megafondan (toplu e-posta, reklam, hazır mesajlar) sadece DİNLEME konumuna pazarlamadır. Müşteriler, hayatlarının nasıl geliştiğini Facebook, Twitter, LinkedIn ve diğer mecralarda paylaşıyor ve anlamlı ve özgün bir şekilde iletişim kurmak için sonsuz fırsatlar sunuyor. Bir sosyal medya 'stratejisi veya taktiği' konulu planlamaları bir kenara bırakın ve insan tabanınızı dinlemenize ve onlarla çeşitli katmanlarda (SMS metni, e-posta, mektup) iletişim kurmanıza yardımcı olan araçları kullanın. Ancak iletişimi her zaman GERÇEK tutun. Şu sözü her zaman hatırlayın: Anlaşılmayı değil, anlamaya çalışın.

Büyük boş konserve kutusu markaların kötü davranışlarını ve kötü alışkanlıklarını paradoksal olarak benimseyen bir emlak endüstrisiyiz.

Tavsiyemiz: Küçük olmayı benimseyin, çünkü büyük şirketler gerçek bire bir ilişkileri kopyalayamaz. Bu ilişkiler, sürdürülebilir bir gayrimenkul işi kurmanın tek yoludur, ancak endüstrinin en çok mücadele ettiği şey de budur.

Pazarlamanın amacı,  geleneksel pazarlamanın artık gerekli olmadığı ve bunun yerine otantik iletişimin yerini aldığı insan tabanınızla bir derinlik düzeyine ulaşmaktır.

Pazarlama ve reklamcılık için yüz binlerce TL harcamış olabilirsiniz. Zarar edebilirsiniz. Bu sonu olmayan ve özgünlükle kırabileceğiniz bir kısır döngüdür.

DİĞER HABER
14 Aralık 2023