Mail listemize abone oldunuz mu?
En Başarılı Gayrimenkul Danışmanları Fütüristlerden Çıkıyor

Eğer bir gayrimenkul alacak olsaydım, doğru karar verdiğim konusunda kendimi güvende hissetmek isterdim. Aynı şekilde eğer gayrimenkulümü satacak olsaydım da… Ancak bu güveni, deneyimli bir gayrimenkul danışmanının benim için pazar verilerini analiz edip anlaşılır hale getirmesinden önce elde edebilmek pek kolay görünmüyor.

Dijital çağda, isteyen herkesin terabaytlarca gayrimenkul verisine internet ortamından ulaşması mümkün. Fakat Ahmet Amca bu komplike verileri anlayabilecek yeterlilikte olabilir mi?

Fırsatları, riskleri analiz edebilir mi? Muhtemelen hayır.

Gayrimenkul danışmanlık şirketleri işte bu yüzden var. Gayrimenkul danışmanlığında başarının yolu da geleceği öngörebilme becerisinden geçiyor. Ruhunuzda biraz fütüristlik yoksa üzülmeyin. Emlakbroker.com ekibi olarak bu, karmaşık veri deryalarını, müşterileriniz adına güvenli limana çevirmenin ipuçlarını sizler için derledik.

1- Eğilimleri Takip Edin

Gayrimenkul alma niyeti olan pek çok müşteri emlak şirketlerinin internet sitelerinde yer alan verileri inceliyor. Bilgiye ulaşmak elbette önemli. Ancak müşteriler nadiren bu bilgilerin gelecekte nereye konumlanacağını analiz edebilir.

Gayrimenkul sektörüne ilişkin istatistikler aslında yatırımın gelecekte fırsata mı, pişmanlığa mı dönüşeceğinin işaretlerini içeriyor. Müşteriniz de sizden bu dataları, kendileri adına yorumlamanızı bekliyor. Bugün hayatlarında yaptıkları en büyük yatırım olduğu inancıyla alacakları ev 5 yıl sonra hala doğru bir kararın parlaklığını koruyacak mı? 5 yıl sonra söz konusu gayrimenkulü satmak isteseler zarar ederler mi? Bu sorular çerçevesinde okunduğunda datalar neye işaret ediyor?

Eğer bugünün verilerinin gelecekte ne anlama geleceğini öngörebiliyorsanız, müşterilerinizin size ve yatırımlarına duydukları güvenin katlanarak artmaması için hiçbir neden yok.

2- Gayrimenkulde Bilimkurgu Kuralı: Karşıtlıkları Kıyaslamak

Bilim kurgu romanlarını hatırlayın. Fütürist yazarların o romanlarda karmaşık bilimsel teorileri, gizemli yaratıkları ya da uçuk fikirleri sizi sıkmadan nasıl anlattığını düşünün. Çizdikleri gelecek evreninin nasıl da bugünün gerçekliği içinde tutarlı bir anlam ifade edebildiğini…

Bunu nasıl mı yapıyorlar? Cevap çok basit aslında; kıyaslayarak ve öngörünün mevcut durumla karşıtlıklarını ortaya koyarak.

Ender’s Game’in yazarı Orson Scott Card’ı ele alalım. Asla düşman uzaylıların karmaşık bedenleri hakkında ayrıntıya girmez. Onları böceklerle kıyaslar ve aklınızda böcek türlerine ilişkin bir olasılıklar imajı canlanır. Sizi paragraflarca komplike tasvire boğarak sıkmaz. Sadece kısa ve anlaşılır bir işaret fişeği çakar.

Aynı kural açıklayacağınız gayrimenkul verileri için de geçerli. Kural şöyle işliyor:

Müşteri: “Bu evi sevdim ancak acele etmeden bir yıl daha beklesek daha mı iyi olur acaba?”

Gayrimenkul Danışmanı: “Konut faizleri yüzde 3.7’den, yüzde 4.7’ye yükseliş eğilimi gösteriyor. Eğer bir yıl daha beklerseniz gelecek yıl aynı evi almak için 100 bin lira daha fazla ödemeniz gerekecek. Eğer yapabiliyorsanız şimdi almanızı tavsiye ederim.”

Burada gayrimenkul danışmanının yaptığı aslında sadece satın alma ve bekleme arasındaki farkı vurgulamak. Konuyu istatistik üzerinden tartışıyor ve açıklıyor; müşterinin konuyu kolay anlamasını sağlıyor.

3- Görsel Sunum Önemli

Bazen bir fotoğraf binlerce kelimeye bedeldir. Görseller, gayrimenkul sektörü istatistikleri gibi karmaşık verilerin kolay anlaşılmasını sağlar. Kolay bir görselde özetlenen karmaşık bilgileri sadece birkaç saniyede anlayabilmek mümkün.

Üstelik artık verileri görselleştirmek için özel becerilere de ihtiyaç yok. PowerPoint gibi, kullanımı son derece basit programlarla grafikler oluşturabilmek mümkün. Google’dan uygun görsellere ulaşmanız da sadece birkaç saniye sürecektir. Yani tekerleği yeniden bulmanıza, Amerika’yı yeniden keşfetmenize gerek yok. Doğru kaynaklara ulaşın ve yaratıcı olun yeter.

Müşterileriniz Ve Datalar Arasında Köprü Olun

Müşterileriniz düşük banka kredisi faizleri, satın almak istedikleri ev, ceplerindeki para ve duyguları arasındaki bağı sizin kurmanızı istiyor. Gayrimenkul danışmanı olarak piyasayı yani verileri iyi bilmeniz şart, ama müşterileriniz için noktaları da birleştirmeniz gerekiyor. Bunu yaparsanız, müşterileriniz kendinden emin ve kararlarında kendilerini güvende hissedecekler. Deneyimleri olumlu olacak çünkü en büyük yatırımlarından birini riske atmayacaklar.

Veriler, onlara doğru hamleyi yapmalarını gösteriyor. Sadece bir açıklamaya, işaret fişeğine ihtiyaçları var. Yapacağınız şey şimdi ve gelecek arasında, bugünün tutarlı bilgilerinden, sağlam bir öngörü harcı ile köprü kurmak. Nokta atışı yaparsanız bu köprünün müjdesini aileleri ve arkadaşları ile paylaşacak ve gayrimenkul danışmanlık markasına bir yıldız daha ekleyecekler.

DİĞER HABER
16 Ağustos 2017