"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
En Çok Okunan Pazarlama Aracı: Posta Kartı

Evet, artık bahar geldi, ev alım-satım sezonu yakında hız kazanacak. Artık harekete geçme zamanıdır. Bugün size yurt dışında çokça kullanılan ama ülkemizde yeni yeni kullanılmaya başlanan bir pazarlama tekniğinden söz etmek istiyoruz. Posta kartları çevrenizde bilinirliğinizi artırmak amacıyla kullanabileceğiniz bir pazarlama aracıdır. Türkiye’de daha çok broşür kullanılarak yapılan bu yöntemi ilgi çekici posta kartları ile yapmanız mümkün.

Posta kartlarının %55 açılıp okunma oranı olduğunu biliyor musunuz?

Farklı bir posta kartı yaratarak insanların sizin ve hizmetinizin farkına varmalarını sağlayabilirsiniz.

Şimdi ev alım-satımında posta kartı hazırlarken dikkat edilecek konulara değinelim;  

Posta Kartı Kullanmak

Posta kartları bir mektup ya da broşür göndermekten çok daha iyidir. Nedeni farklı olmalarıdır. Kendinize göre kişiselleştireceğiniz ve farklı görsel ve içerikler ile zenginleştireceğiniz posta kartları insanların ilgisini çekecek ve incelemek isteyeceklerdir. Eğer posta kartlarınız siz ve hizmetleriniz hakkında yeterli bilgi veriyor ve yeterince ilgi çekici ise kenara atılmaktan kurtulacaktır. Aksi takdirde diğer mektup ve broşürler gibi incelenmeden çöpe atılacaktır.

Posta kartının açık olarak gönderiliyor olması onun okunmadan atılması riskini ortadan kaldırır ama, zarfın içinde gözün ilk anda dikkatini çekecek tasarımlar ve renkler bulunması ve alıcının dikkatini çekmesi gerekir.

Dikkat Çekin

Pazarlamanın herhangi bir türünde müşterinizin dikkatini çekmek için sadece saniyeleriniz vardır. Posta kartınız ile müşterilerin ilgisini çekebilmek için de etkili yöntemler var. Bu yöntemleri ne kadar çok uygularsanız o kadar çok dikkat çekersiniz.

 • Çok kısa bölgeniz veya uzmanlık alanınızla ilgili bir slogan bulunuz.
  • Örnek; ''Beşiktaş'ta kiralık mı dediniz?''
  • ''Beyoğlu'nda ev bulamadınız. Çünkü bizi aramadınız!'' 
  • ''Sarıyer'de boşuna zaman harcamayın, bizi arayın''
  • ''Mecidiyeköy bizden sorulur''
  • ''Herkesin bir işi var bizim işimiz Kadıköy''
 • Komik bir fotoğraf ya da deyiş insanların hemen dikkatini çeker ve kartın geri kalanının okunmasını sağlar.
 • İstekleri ve korkuları hedef alın. Her tür pazarlama şu soruya cevap vermelidir; “Bunun içerisinde benim beklentime cevap verecek ne var?” Herkes isteklerini gerçekleştirmek, korkularından kurtulmak ister ve bunu nasıl yapacaklarını öğretecek bir şeyler arar. İsteklere ve korkulara hitap eden söylemler bu nedenle kartpostalın okunmasını sağlar.(Korkudan kastımız, kazançlı fırsatları kaçırabileceklerini hissetmeleri)
  • ''Kaybetmenizi istemiyoruz''
  • ''Kaçırmak önemli değil kaybetmek zararlı''
  • ''Aramanız çok şey kazandıracak peki ya aramazsanız?''
  • ''Düşünerek kazanamazsınız ararsanız kazanırsınız'' 
 • Kolay, ucuz ve kullanışlı bir hayata atıfta bulunun. Bir önceki madde ile bağlantılı olarak insanlar hayatlarının kolay, ucuz ve uygun olmasını isterler. Bu konulara dair bir teklifte bulunarak insanların ilgisini çekebilirsiniz.
 • Renkler ve grafikler kullanın. Koyu renkler ve gözünüzün takılmasını sağlayan grafikler dikkat çekmeye yardım eder.
 • Satıcılar için hazırlayacağınız kartpostal çalışmanıza özel anlaşmalar ve ücretsiz reklamlardan bahsedin. Satıcılar mümkün olan en kısa sürede ve doğru fiyattan evlerinin satılmasını ister. Bu satış işlemini en kısa sürede yapma teklifi onların kartpostalınıza daha çabuk cevap vererek harekete geçmesine neden olabilir.
 • Qr kodu çalışmanızı mutlaka kartpostalınıza ekleyin.

Resminizi Ekleyin

Fotoğraf insanlar ile hızlı bir bağlantı kurar ve sizi daha iyi tanıdıkları hissine kapılmalarını sağlar. İletişim bilgilerinizin yanına bir fotoğraf ekleyerek hemen o an kartpostalınızı alan kişiler ile etkileşime girmeye başlarsınız. Bu etkili yöntem özellikle mail kampanyalarınızda da aynı resmi kullandığınız durumlarda son derece işinize yarar. Bu sayede insanların hafızalarında iyi bir yer edinirsiniz.

Yüksek Değerli Pazarları Hedefleyin

Harcamalarınızı akılcı yaptığınızdan emin olun. Sizi ve hizmetlerinizi tanıtan posta kartlarınızı emlak piyasasının iyi olduğu pazarlarda doğru sıklıkta gönderin. Hizmetlerinizi tanıtan posta kartlarınızı bir yıl içerisinde birkaç defa gönderin ancak sizin için kârlı olacak doğru piyasaları seçtiğinizden emin olun.

Doğru ve değerli piyasa, seçtiğiniz çevrenin pahalı evlerden oluşması anlamına gelmiyor. Bu sizin gerçekten iş yapmak istediğiniz ve iş potansiyeli gördüğünüz alanları seçmeniz anlamına gelir. Bu alanlar işyerinizin ya da evinizin çevresindeki alanlar olabileceği gibi eski müşterilerinizin yaşadığı çevreler ya da tanınırlığınızın daha yüksek olduğu bölgeler olabilir. Tanınırlığınızın olduğu bu sıcak piyasaların daha güçlü müşteri ilişkileri kurmanıza faydası olacak ve aynı zamanda yeni müşteriler kazanmanızı sağlayacaktır.

Posta kartları etkili bir pazarlama aracı olarak kullanımınızı bekliyor. Basit, düşük maliyetli ve özellikle tanınırlığınızın olduğu alanlarda son derece güçlü bir pazarlama aracı olan bu yöntemi pazarlama faaliyetleriniz arasında kullanmayı düşünebilirsiniz.

Örnek kartpostal çalışmaları;

 

 

 

 

 

DİĞER HABER
04 Ekim 2019