"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
En Etkili Gayrimenkul Pazarlama Stratejileri

Gayrimenkul dünyasında düzinelerce strateji vardır. Bu nedenle nereden başlayacağınızı bilmeniz zor olabilir. Neyse ki bu stratejilerin içerisinde, denenmiş, basit ve tutarlı bir şekilde uygulanabilen birkaç strateji vardır. İşte en etkili gayrimenkul pazarlama stratejileri ve bunları bir avantaja nasıl dönüştürebileceğinize dair uygulama alanları…

Hedef Mahallede Etkin Olmak

Bu gayrimenkul stratejisi biraz zaman gerektirir, ama harcadığınız zamana oranla size getirisi de büyük olur. İşe, öne çıkmak istediğiniz mahalleyi seçerek başlayın. Ardından çabalarınızdan maksimum sonucu alabilmeniz için şu adımları takip edin.

- Spor takımı etkinlikleri, kermesler, sakinlerin nerelerde çalıştıkları, aile profilleri de dahil olmak üzere mahallede bir araştırma yapın.

- Mahalleyi iyice öğrendikten sonra uygulama alanlarınız ve sunduğunuz hizmetler ile ilgili bir tanıtım mektubunu göndermeye başlayın.

- İçerisine pazar raporları ve mahalle profili gibi oraya özel anahtar gayrimenkul bilgileri de yerleştirin.

- Son olarak daha ileriye uzanan tutarlı bir program hazırlayın. Birkaç ay boyunca haftalık materyaller gönderin. Ardından devam ederek aylık bültenler ve posta kartları göndermeyi deneyin.

Bu çabalar, mahalledeki ev sahiplerinin ve ev satın almak isteyenlerin zihninde sizin isminizin belirmesine neden olacaktır. Ek olarak mahallede fiziksel olarak kendinizi göstermeniz de çok etkilidir. Topluluk etkinliklerine katılın, köpeğinizi alarak sokaklarda yürüyüş yapın, alışveriş yapın. Mahalledeki insanlar sizi tanıdıkça, size güvenleri de artar.

“Yeni Satılanlar” ve “Yeni Satışa Çıkanlar” El İlanları

Gayrimenkul deneyimlerinizde elde ettiğiniz başarıyı paylaşmak, bölgedeki diğer ev alıcılarının dikkatini çekmek için mükemmel bir yöntemdir. İki gayrimenkul pazarlama stratejisi, bunu yapmanız için size yardımcı olur.

“Yeni Satılanlar” el ilanı, sizden daha çok müşteriye ve eve odaklanır. Ayrıca sizin harika ve başarılı bir emlak danışmanı olduğunuzu gösterir.

“Yeni Satışa Çıkanlar” el ilanı, potansiyel alıcıları mülklere getirmek için dikkat çekici bir özelliğe sahiptir. Hem sizin için hem müşteri için kazan-kazan taktiği anlamına gelir.

Bu el ilanlarını hazırlarken, anahtar mesajınızı kaybetmeden yaratıcı olmanız gerekir. Örneğin “Yeni Satışa Çıkanlar” şeklinde basit bir başlık yerine “Bu, Sizin Yeni Eviniz Olabilir mi?” şeklinde daha kişisel ve daha dikkat çekici bir başlık kullanmayı deneyebilirsiniz.

Herhangi bir pazarlama materyalinde anahtar nokta, onu gören kişiler ile ilgili olup olmamasıdır. Kendiniz ve başarınız hakkında gürültülü bir trampeti çalmaktan vazgeçin. Bunun yerine uzmanlığınızdan yararlanmış ev sahiplerinden bir referans listesi yapmanız ve müşterilerin yararlanabileceği yeni liste özelliklerini vurgulamanız daha önemlidir.

Süresi Geçmiş Listeler İçin Bağlantı Kurmak

Süresi bitmiş olan satılık listeler, herhangi bir emlak broker için şaşırtıcı bir gayrimenkul pazarlama fırsatı olabilir. Bunu yaparken belki kendinizi rahatsız hissedebilirsiniz, ama unutmayın ki bu satılamamış ve liste süresi dolmuş olan evlerin sahipleri, bir sebeple mağdur olmuştur ve siz de onlara yardım elinizi uzatabilirsiniz. Önceki emlak danışmanları onlara yardımcı olamamışsa, belki siz olabilirsiniz.

Süresi dolmuş ve satılamamış satılık listelere ulaşmanın birkaç yolu vardır. Onları doğrudan arayabilir ve onlara kötü tecrübelerini sorarak ardından ne gibi mücadeleler verdiklerini öğrenebilirsiniz. Onlara bir e-posta pazarlama kampanyasının parçası olarak bir e-posta gönderebilirsiniz. Son olarak onlara kartpostal veya mektup gönderebilirsiniz.

Bu seçeneklerin arasında en etkili olanı muhakkak ki telefon görüşmesi yapmak olacaktır. Bu sayede konuşmanın akışını yönlendirebilir ve hizmetleriniz hakkında onlara anında cevaplar verebilirsiniz. Bu gibi müşterilerde, onların yaşamış olduğu hayal kırıklıklarına odaklanmayı unutmayın. Sahip oldukları sorunun temellerini keşfedin ve uygun çözüm yolları sunun.

Mevsimlik Pazarlama

Ülkenin pek çok bölgesinde mevsimler, evlerin ne zaman ve nasıl satılacağı konusunda belirleyici olur. İnsanlar, çocuklarının okul dönemlerinde onların düzenlerini bozmamak için genelde evlerinden hareket etmezler. Bu neden yaz ayları ev değiştirme, taşınma, ev satın alma veya satmak için daha çok tercih edilir. Bir emlakçı olarak gayrimenkul pazarlama stratejinizi oluştururken bu gibi seçimleri ve fikirleri göz önüne almanız gerekir. Özellikle de devlet kurumlarında(okul, askeriye, polis vb.) çalışanların tayin takvimlerini takip etmekte fayda vardır.

Kartpostal, e-posta veya sosyal medya pazarlaması kullanırken her mevsime özel durumları gün yüzüne çıkarabilir ve pazarlama mesajınız ile bağlantı kurabilirsiniz. Kış aylarında birkaç liste ile ayakta durmaya çalışırken yavaş yavaş işinizi arttırabilir ve ilkbahar mevsiminde temizlik ile birlikte evlerin satışa hazırlanması anlamında taktikler sunabilirsiniz. Yaz ve sonbahar mevsimlerinde satışların yapılmasına yönelik sunacağınız bilgiler ile dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz.

DİĞER HABER
16 Aralık 2016