"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Enflasyonun Yüksek Olduğu Bu Zamanda Bir Ev Almalı Mısınız?

FED enflasyonu düşürmek için faiz artırımına giderken, son veriler global piyasalarda enflasyon oranının hala yükselmeye devam ettiğini gösteriyor. Mutlaka siz de, benzin pompasında veya markette cüzdanınızın sıkıştığını hissediyorsunuzdur, ancak bu haber sizi şu soru karşısında meraklandırabilir: Yine de şu anda bir ev almalı mıyım?

Enflasyonun konut piyasasını nasıl etkilediğini açıklayalım :

Önümüzdeki aylarda ipotek oranlarının nereye gideceği konusunda enflasyonun güçlü bir etkisi olacak. Enflasyon nihayet azalmaya başladığında, ipotek oranları da düşecek - ancak o zaman bile, ev fiyatları hala talebe ve çok sıkı arza tabi olacaktır.

Enflasyonu düşürmenin ne kadar süreceğini kimse bilmiyor ve bu, ipotek oranlarının gelecekteki yörüngesinin de belirsiz olduğu anlamına geliyor. Bu belirsizlik rahat olmasa da, hem enflasyon hem de ipotek oranlarının sizin ve ev sahibi olma planlarınız için neden önemli olduğu aşağıda açıklanmıştır.

Bir ev satın aldığınızda, ipotek oranı ve evin fiyatı önemlidir. Daha yüksek ipotek oranları, aylık ipotek ödemeniz için ne kadar ödeyeceğinizi etkiler ve bu, ne kadar rahat bir şekilde karşılayabileceğinizi doğrudan etkiler. Ve bu yıl bir ev satın almanın ve finanse etmenin geçen yıla göre daha pahalı olduğu inkar edilemez olsa da, bu, aramanızı duraklatmanız gerektiği anlamına gelmez. İşte nedeni.

Ev Sahipliği Tarihsel Olarak Enflasyona Karşı Büyük Bir Korunmadır

Enflasyonist bir ekonomide fiyatlar genel olarak yükselir. Tarihsel olarak, ev sahibi olmak, artan maliyetlere karşı büyük bir korumadır, çünkü kredinizin süresi boyunca muhtemelen en büyük aylık ödemenizi (ipoteğiniz) kilitleyebilirsiniz. Bu, aylık giderlerinizin bir kısmını dengelemeye yardımcı olur. Ayrıca ev fiyatları artmaya devam ettikçe evinizin değeri de artacaktır.  

Gayrimenkul, eskiden beri geçerli olan enflasyon riskinden korunma yöntemlerinden biridir. Maddi bir varlıktır ve kağıt varlıkların aksine enflasyon hüküm sürdüğünde değerlerini koruma eğilimindedir. Daha spesifik olarak, fiyatlar arttıkça mülk değerleri de artıyor.

Ayrıca kimse evlerin değer kaybetmesini istemiyor. Mevcut ev fiyatlarındaki artış sürdürülemez ve daha fazla envanter ile birleştiğinde daha yüksek ipotek oranları, daha yavaş ev fiyatları artışına yol açacaktır, ancak ev fiyatlarında olası bir düşüşe yol açmayacaktır.

Özetle, artan enflasyon veya yüksek ipotek oranları nedeniyle ev aramanızın beklemeye alınması gerekmez. Neden bir ev satın almak istediğinize gelince göz önünde bulundurmanız gereken daha çok şey var. Kendinizi enflasyonun etkisinden korumanın ve süregelen fiyat artışı yoluyla servetinizi artırmanın yanı sıra, şu anda bir ev satın almak için değişen ihtiyaçlarınızı karşılamak ve çok daha fazlası gibi başka nedenler de var.

Sonuç olarak

Ev sahibi olmak, enflasyonist bir ekonomide verebileceğiniz en iyi kararlardan biridir. Uzmanların fiyatların artmaya devam edeceğini tahmin ettiği bir zamanda evinize sahip olmanın ek güvenliğinden yararlanırsınız.

DİĞER HABER
01 Ağustos 2022