"Emlak dünyasını sıkıcı buluyorsanız, okuduğunuz yazıda altını çizdiğiniz cümleler yoksa yanlış bir yerde okuyorsunuz demektir." Emlak Broker
ERA, Express Sell İle Acentelerine Daha Fazla Müşteri Kazandırmayı Hedefliyor

1971 yılından bu yana emlak sektöründe hizmet veren dev şirketlerden ERA, 40 yıldan uzun bir süredir ev sahiplerine farklı bir uygulama sunuyor. Kendilerine bağlı acentelerin mal sahiplerinin mülklerini açık pazarda satamaması durumunda, ERA o evleri satın alacağına dair söz veriyor. Dolayısıyla “ERA Satıcı Güvenlik Planı” adı verilen bu sisteme dâhil olan her ev sahibi, yıllardır evini bir ERA acentesiyle satıyor veya satış olmadığı durumda evini ERA’ya satmayı tercih ediyor.

Şimdi ise ERA, çok daha kısa bir zaman çizelgesi içerisinde evleri satacağına söz vererek bu sistemin bir üst versiyonunu açıkladı. Yeni uygulanmaya başlanan “ERA Express Sell” isimli bu uygulama, eski ERA Satıcı Güvenlik Planı gibi yeni bir gelir kaynağı değil, ERA acenteleri için bir pazarlama aracı olarak hizmet görecek. Bu program ile asıl amaçlanan şey, tüketicilerin işlemlerinin daha hızlı yapılmasını sağlamak değil, tüketici ile aracıyı işletme için tutmaktır.

Express Sell Anlaşma Süreci

Express Sell’i tercih eden ev sahipleri, evlerinin değerlemesinin yapılması ve bakım masraflarının yapılmasına karşılık gelen komisyon oranı düşüldükten sonra evlerinin değerinin yüzde 86,5’ine eşdeğer olan bir teklif alırlar. Ev sahipleri, ERA tarafından sağlanan tedarikçi listesinden bir değerleme firması ve ev müfettişi seçerler. Talep tarihinden yaklaşık iki hafta sonra Express Sell’den satmak istedikleri eve bir teklif sunulur.

Bu arada ERA’ya bağlı bir komisyoncu olan acente, ERA’nın sunacağı tekliten daha yüksek olan teklifleri çekme ümidiyle evi çoklu listeleme sitelerinde pazarlayabilir. Eğer mal sahipleri ERA’nın sunduğu tekliften daha iyi bir teklif almazsa, evini ERA’ya satar. Daha önemlisi ise satıcı ERA’nın teklifini kabul ettikten sonra satış kapama işlemi yapılmadan evvel daha iyi bir teklif ile karşılaşırsa anlaşmadan çekilme hakkına sahiptir.

Sisteme İlişkin Yorumlar

Express Sell, temelde ERA’nın daha evvel uygulamakta olduğu Satıcı Güvenlik Planı’nın daha kısa süreye indirgenmiş halidir diyebiliriz. 1976 yılında uygulanmaya başlanan Satıcı Güvenlik Planı’nda altı aylık bir pazarlama kampanyası neticesinde evin pazar değerinin yüzde 90’ına satılma olanağı tanınıyordu. Express Sell programında ise daha hızlı garantili bir satış karşılığında evlerin pazar değerinin yüzde 86,5’ine satılma olanağı tanınıyor.

Peki, neden bu fark? Çünkü yeni uygulamada daha kısa sürede satış imkânı, ev değerleme uzmanı ile birlikte çalışma olanağı ve onarım masraflarının karşılanması söz konusudur. Dolayısıyla ev sahiplerinin bu işlerle uğraşmaması karşılığında belli bir komisyon belirlenmiş. Bunun anlamı Express Sell’in satıcının muhtemel tamir masrafları da dâhil olmak üzere yüzde 20 veya daha fazla komisyon aldığıdır.

Ancak Express Sell’de evini satmak için bir talepte bulunduktan iki hafta sonra teklif geliyor olsa da bir teklifi kabul ettikten sonra satış kapama aşaması 30 gün sürüyor. Dolayısıyla aslında bu sistemde baştan sona işlemlerin tamamlandığı süreç 45 günü buluyor. Bu işi ERA’ya bağlı acentelerin normal yollar ile gerçekleştirdiğini düşündüğümüzde bir emlak profesyoneli 24 saat içinde teklif hazırlayabiliyor ve bir hafta içinde satış kapama işlemlerini tamamlayabiliyor. Bu da akıllarda soru işareti bırakmıyor değil.

Express Sell ile ilgili akıllara gelen bir diğer konu da piyasa değeridir. Sisteme göre bir ev, çeşitli hizmetler karşılığında piyasa değerinin altına satılıyor ve bu oran yaklaşık neredeyse yüzde 20 oluyor. Oysa normal şartlarda bir emlak komisyoncusunun yüzde 20 komisyon alma durumu söz konusu olmuyor.

İlk Testlerden Alınan Sonuçlar

Florida’da hizmet veren ERA’ya bağlı aracı kurumlarda uygulanmaya başlanan bu sistem 2016’nın Aralık ayına kadar test edildi. ERA, programın analizlerini yapmak için programı son altı aydır durdurdu. Ancak ERA, önümüzdeki aylarda ülke genelindeki piyasalarda yavaş yavaş bu uygulamayı arttırmayı planlıyor.

Acenteler, Express Sell’in altı aylık test döneminde birçok evi potansiyel müşterilere yönlendirirken sadece dört ev sahibi Express Sell programının teklifini kabul etti. Bunlardan birisi evini Express Sell’in sunduğu teklif ile şirkete satarken geri kalan üç ev sahibi ise diğer alıcıların teklifini kabul etti.

ERA’ya göre markaya bağlı acentelerin daha fazla müşteri kazanmalarına yardımcı olmak için istenen etki üretildi. Yorumlarınızı bekliyoruz…

DİĞER HABER
19 Temmuz 2017