"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Eski Okul Gelenekleri ile Teknolojiyi Birleştirerek Lider Konuma Gelen Bir Emlak Dehası

Eğer emlak sektöründe başarı gösteren isimleri takip eden biriyseniz, Ben Caballero ismini mutlaka duymuşsunuzdur. Emlak sektöründe bir başarılı emlakçılar vardır, bir de emlak sektöründe derinden değişimler yaratmayı başaran emlakçılar vardır. İşte Ben Caballero ikinci listede yer alıyor. Çünkü Ben Caballero, 21 yaşından beri emlak sektöründe edindiği deneyimi mükemmelleştirerek endüstriyi şekillendirebilecek güce erişmeyi başaran isimlerden biri oldu.

Ben, 2016 yılında The Wall Street Journal ve Real Trends tarafından, hem emlak satış sayısı hem de satış hacmi açısından iki kategoride de birinci emlak profesyoneli olarak seçildi. Üstelik Ben, bu kategorilerdeki birinciliği son altı yıldır üzerinde taşıyor. Kendisi, Amerika tarihinde, bir yıl içerisinde konut satış hacmini 1 milyar doların üzerine taşıyabilen ilk ve tek emlak profesyoneli olma özelliğine sahip.

Aralık 2016 itibariyle Ben, önceki rekorunu aşarak 3400 evin satışını yaptı ve bu yıl toplamda 1,375 milyar dolar satış hacmine ulaştı. Ben’in 2010 ile 2015 yılları arasında yaptığı satış 13 bin ve ulaştığı toplam satış hacmi ise 4 milyar 300 milyon dolar.

Eski Okul Gelenekleri ile Teknolojiyi Birleştiren Emlak Broker

Ben, aynı zamanda emlak endüstrisinde yenilikçi ve teknolojik bakış açısının öncü isimlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Gençliğinin başlarında henüz 21 yaşında iken emlak sektörüne atılan ve dolayısıyla eski okul geleneklerinin içinden gelen Ben, buna rağmen emlak sektörünün tarihi gelişimi içerisinde yeniliklerden uzak kalmadı. Hatta daha da ileri giderek teknolojiyi emlak sektörüne entegre edenlerin öncüsü oldu.

Teknolojinin kaldıraç etkisinden faydalanarak, eşi benzeri görülmemiş tarihi satış rakamlarına ulaşmayı başardı. Bir emlak hizmet yazılımı olan HomesUSA.com girişimini geliştirerek müşterilere yenilikçi hizmetler sundu.

Ben, teknolojiyi emlak işine entegre etme fikrinin tarihsel süreç içerisinde nasıl oluştuğunu kendi sözleri ile şöyle anlatıyor:

Ev alım satımı yaparken, emlak satış elemanları çok tutarsız ve dağınık bir şekilde listeleme yapıyorlardı. Çoklu listeleme servislerini kullanıyorlardı, ancak yine de bu düzensizlik hat safhadaydı. Faks, e-posta ve telefon yoluyla gönderilen listeleme bilgileri, sayı arttıkça yönetilmesi çok zor upuzun listeler haline dönüşüyordu. Emlak işinde yapmanız gereken çok sayıda işi düşününce, bu uzun listeleri düzenli şekilde kayıtta tutmak çok zordu.

İşte bu karışıklık, süreci daha iyi yönetebilmek için bir internet platformu geliştirme fikrini bende doğurdu. İnternet olgunlaşmaya başlamıştı ve insanlar emlak ofislerinde bilgisayarları kullanmaya başlamışlardı. Herkesin bilgisayar ve internet kullanımına yönelmesi ile birlikte, ben de daha ileri bir adım atarak internet tabanlı bir çözümün sektöre çok büyük katkı sağlayacağını düşündüm ve bu işe giriştim. Şimdi her şeyi çevrimiçi yapıyoruz ve hiçbir veri kaybı yaşamıyoruz. Telefonlar, fakslar, e-postalar olmadan veri toplama şansına sahibiz.

İleriye Dönük Bakış Açısında Zorluklara Göğüs Germek

Henüz internetin emlak sektöründe çok yaygın olmadığı bir dönemde hiç görülmemiş bir emlak girişiminde bulunmak kolay değil elbette. Ben Caballero da emlak işinde teknolojiye geçiş yaparken çok kolay yıllar geçirmemiş. Eşsiz ve ileriye dönük bir bakış açısına sahip olan Ben, geliştirdikleri yazılım için üç defa farklı sürüm hazırladıklarını ve bu hazırlık aşamasında büyük zorluklardan geçtiğini itiraf ediyor. Bu zorlu yoldan nasıl başarıyla çıktığını anlattığı sözleri ise, adeta tüm emlak profesyonellerine bir örnek teşkil ediyor:

Kesinlikle karanlık geçen birkaç yılımız oldu. Önünüzde takip edebileceğiniz bir örnek yok ve sıfırdan yepyeni bir şeyler yapmak için ekip oluşturmaya çalışıyorsunuz. Fonksiyonel bir hizmet ürünü oluşturmak sorunun sadece bir parçasıydı. Bunun yanı sıra fikri tam olarak benimseyecek insanlara satma aşaması gelecekti. Ben doğru zamanda doğru yerde bulunarak bu sorunları aştım. Bilgisayarların emlak ofislerine girmeye başladığı dönemde yeni hizmetimizi sundum ve pazarlamasını yaptım. Ama her şeyden önce yapmak istediğim şeye inandım ve asla pes etmedim.

Ben, sundukları girişimi zaman içerisinde nasıl büyüttükleri konusunda ise bunu müşterileri hedef almaları ve önemsemeleri gerektiğini fark ederek başardıklarını ifade ediyor. Ona göre müşterilerden aldıkları geri bildirimler çok önemli bir yere sahip. Müşteriler hizmet hakkında ne düşündüklerini çekinmeden söylediğinde, onlarla birlikte ortak bir çaba sonucunda bu girişimi geliştirmeyi başardıklarını belirtiyor.

Ben, aynı zamanda sunduğu hizmeti geliştirmek için bir takım fedakarlıklar yapmaktan da çekinmedi. Müşterilere sunduğu hazır listeleme seçenekleri içerisine el ilanı hazırlama olanağı veren Ben, bu sayede kazandığı parada bir artış olmadığını, ama daha fazla kaliteli müşteri edindiğini itiraf ediyor. Bu da bize, müşteriyi önemsemenin her iki tarafa da kazandırdığını bir kez daha gösteriyor.

İnternet Tabanlı Emlakçılığın Gelecekteki Konumu

Ben’in öncülük ettiği bu teknolojik emlak broker modelini, özellikle son beş yıl içerisinde pek çok kişi benimsedi. Bu trendin hala devam ettiğini düşünen Ben, ayrıca devam etmesi gerektiğine de inanıyor. Bu durumu, emlak sektörünün hala teknolojik bir devrim yaşadığı şeklinde değerlendiren Ben, emlak profesyonellerinin teknolojiyi bir strateji oluşturma yöntemi olarak kullandıkları sürece daha da başarılı olacaklarına inanıyor.

İnternet tabanlı bu tarz girişimler, artık sadece bir listeleme hizmeti değil, aynı zamanda bir emlak brokerı stratejisi haline geldi. Artık emlak brokerların tüketicilere ulaşmasını sağlayacak çok sayıda platform var. Fakat bizim düşündüğümüz asıl şey, emlak brokerların kendi meslektaşlarına ulaşmasını sağlayacak platformların artmasıdır. Ancak hala envanter listelerini yönetmek için daha iyi bir yol olduğunu bilmeyen emlakçılar var. Onlara teknolojiden bahsettiğimiz zaman bu konudaki eksikliklerinin farkına varıyorlar.

Büyük Resmi Görmek ve Uzmanlaşmak

Emlak işinde teknolojik uğraşın biraz dışına çıkarsak, Ben Caballero’nun bizlere örnek olduğu diğer konulardan da bahsetmekte fayda var. Çünkü Ben, özellikle bu sektöre yeni girecek olan kişilere, öncelikle eski okul yöntemlerine dikkat etmek gerektiğini tavsiye ediyor. Her telefona mutlaka cevap vermek, e-postalara geri dönüş yapmak ve internet ortamındaki gelen yorumlara bir cevap yazmak gerektiğinin altını çiziyor. Kendisi de bunu en iyi uygulayanlardan birisi. Öyle ki kendisi, internet ortamında ondan bahsedilen her yoruma mutlaka bir cevap yazıyor.

Ancak Ben’in bunlardan daha fazla ve daha önemle üzerinde durduğu bir konu daha var. O da uzmanlaşmak. Emlakbroker.com üzerinden birçok defa sizlere sunduğumuz bu uzmanlaşma konusunu, emlak dünyasının lider isimlerinden Ben Caballero da şiddetle tavsiye ediyor.

Nedir uzmanlaşmak? Gelin Caballero’nun sözlerinden takip edelim:

Gayrimenkul sektöründe çok sayıda alt bölüm vardır. Konut emlak, ticari emlak, çiftlik, arazi… Ve bunların her birinin içinde hedef alınabilecek ayrı alanlar vardır. Konut emlak içerisinde; ilk defa ev alacak olanlar, lüks emlak, yaşlı aileler, çocuklu aileler… Ticari emlak içerisinde; perakende, ofis, apartman, otel ve buna benzer daha pek çok alt unsur vardır. Bunların her birinin altında ise alıcılar ve satıcılar ile çalışmak için önemli fırsatlar mevcuttur.

Emlak sektörünün her alanında ve her noktasında aynı anda uzman olamazsınız. Eğer hepsini aynı anda yapmaya çalışırsanız başarıya ulaşamazsınız. Kendinize yakın olan alanları seçerek o alanlarda uzmanlaşın ve zaman içerisinde uzmanlıklarınızı arttırın. Ama bunu sırayla yapın.

Arka planınızı, bilginizi, tecrübenizi ve içinde bulunduğunuz kültürü göz önüne alarak hangi alanı hedef almanız gerektiğini seçebilirsiniz. Örneğin kırsal bir alanda büyümüşseniz, kırsal kesimdeki çiftçileri veya arazi sahiplerini temsil ederek o alandaki uzmanlığınızı arttırabilirsiniz. Etrafınıza bakın ve büyük resmi görün.

DİĞER HABER
10 Aralık 2016