"Emlak dünyasını sıkıcı buluyorsanız, okuduğunuz yazıda altını çizdiğiniz cümleler yoksa yanlış bir yerde okuyorsunuz demektir." Emlak Broker
Etkileyici Bir Mahalle Web Sitesinde Olması Gereken 6 Özellik

Dikkat çekici mahalle sayfalarını nasıl inşa edeceğinizi anlamanın ilk adımı, öncelikle kendinizi müşterinin yerine koymaktan geçer. Yeni bir mahalleye taşınıyor olsanız, o mahallenin listelendiği sayfada hangi özellikleri görmek isterdiniz?

Gayrimenkul listelerinizde, çevrede bulunan ilgi çekici yerleri ve hizmet noktalarını ön plana çıkarabilirsiniz ancak bu günümüzün alıcıları için yeterli olmayabilir. Uzmanlık bölgenizde çalışmalarınızda fark yaratacak ve rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlayacak web sitenizde bulunan mahalle listeleriniz, alıcının söz konusu mahallede yaşamaya karar vermesi adına bütün bilgileri içermek zorundadır.

Peki bunu nasıl sağlayabilirsiniz? İşte etkili listeler oluşturmak için 6 adım:

Gayrimenkul Fiyatları

Bir ev satın almak isteyen potansiyel müşteriler sadece beğendikleri evin fiyatlarıyla ilgilenmezler. Müşteri, listelerinizde söz konusu mahallede bulunan konutların ortalama m2 fiyatlarını, bölgede bulunan ev tiplerini ve o bölgede sattığınız son gayrimenkullerin fiyatlarını görmek isteyebilir.

Web sitenizde bu konuya ilişkin bir infografik oluşturabilir ve aşağıdaki başlıkları bu grafiğe dahil edebilirsiniz:

 • Aylık Raporlar
 • Mahalledeki Evlerin Fiyat Karşılaştırması
 • Ulusal ve Bölgesel Bazda Ev Fiyatları
 • Yıllık Fiyat İstatistiği
 • Mortgage Kredisi Faizleri

Sosyal Yaşam

Her alıcı farklı bir sosyal kitleye mensuptur ve yaşayacakları bölgenin sosyal ihtiyaçlarını karşılayıp karşılayamayacağını bilmek isterler. Örneğin genç bir müşteri aktif bir gece yaşamı ararken, bir emekli yürüyüş parkuru ve yeşil alanla çevrili bir evde oturmak isteyebilir.

Potansiyel müşterilerinize, web siteniz aracılığıyla, söz konusu bölgede yaşamanın nasıl bir deneyim sağlayacağını anlatın ve bölgedeki popülasyon hakkında genel bir bilgi verin. Yeni doğum yapanlar ya da emekliler özellikle çevrede sağlık kuruluşlarının olup olmadığını, çocuklu genç aileler çevredeki park ve oyun alanlarını bilmek isterler. Mahalle listelerinizde söz konusu mahallenin detaylı incelemesi listelerinizi daha nitelikli bir hale getirecektir.

Görsel Kullanımı

İyi çekilmiş bir fotoğraf, binlerce sözcüğe bedel olabilir ve mahalle listenizin önemli özelliklerini belirtirken kritik bir öneme sahiptir. Web sitenizin ziyaret eden bir müşteri mahalle listelerinize göz attığında bölgenin fotoğraflarını hatta videolarını görmek isteyebilir. Özellikle bölgede gerçekleşen etkinliklerin görüntüleri her zaman için iyi bir pazarlama aracıdır.

Eve yürüme mesafesinde gerçekleşen etkinlikleri ya da park alanlarını fotoğraflayabilir, söz konusu etkinlik ve alanların özelliklerini, eve olan mesafesini belirtebilirsiniz. Ayrıca yakınlardaki bisiklet yollarını ve havuz gibi sosyal alanları da bu bilgiler arasına eklemeyi unutmamalısınız.

Bölge İstatistik Bilgileri

Web sitenizi ziyaret eden birçok müşteri, yukarıdakilere ek olarak diğer bölgelerin de istatistiklerine ulaşmak ister. Kimi gayrimenkul danışmanları belirli bölgelere ağırlık vermekte ve sadece onları öne çıkarmaktadır. Siz, işi biraz daha ileri götürerek; sadece kendi uzmanlık bölgenizin değil diğer bölgelerin de detaylı istatistiklerini müşterilerinize sunabilirsiniz. Örneğin, komşu bölgelerdeki nüfus yoğunluğu, yıl boyunca ortalama sıcaklıkları gibi istatistikleri listenize dahil edebilirsiniz.

Eğitim Kalitesi

Günümüzde potansiyel müşterilerin çoğu 25 ile 49 yaşları arasındadır. Bu yaş aralığındaki insanlar okul çağındaki çocuklara sahip olabilirler. Mahalle listenizde, bölgedeki okullar hakkında bilgi vermeyi unutmayın. Okulları başarı seviyelerine göre listeyebilirsiniz. Örneğin, herbiri için ayrı ayrı olmak üzere ilkokulların, ortaokulların ve üniversitelerin bölgedeki ulusal sıralamalarını, bölgede kaç ilkokul, kaç lise ve kaç üniversite bulunduğunu, yıl içinde kaç mezun verdiğini belirtebilirsiniz.

Sosyal Faaliyetler

Yeni yaşam alanlarına taşınan aileler muhtemelen öncelikle muhitin dışarı çıkmak ve yaşamış olduğu topluma karışmak isteyecekler. Özellikle sürekli olarak sosyal aktivitelerde bulunan aileler için bölgedeki sosyal merkezleri listelerinize eklemeyi unutmayın. Bunun yanı sıra günlük hayatın koşuşturmacasından ve stresinden uzaklaşmak isteyen potansiyel alıcılar için bölgenin sakin alanlarını da eklemeyi unutmamalısınız.

Yerel cazibe merkezleri, bunların mahalleye ve konutlara uzaklığını listelerinize eklemeli, Google Haritalar aracılığıyla müşterilerinize göstermelisiniz. Söz konusu merkezlerin ayrıntılarını da belirtmelisiniz. Cazibe merkezlerine ilişkin örnek bir inceleme aşağıdaki başlıkları içermelidir:

 • Yerel etkinlikler

 • Parklar

 • Alışveriş merkezleri

 • Tiyatrolar

 • Müzeler

 • Spor alanları

 • Restoranlar

DİĞER HABER
02 Ağustos 2021