"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Etkili İkna Yöntemleri İle Bir Efsane Olabilirsiniz

Tarih ve onun ortaya çıkardığı eşsiz kahramanlar konusunda aynı heyecanı paylaşıyor musunuz bilmiyorum, ama dünyaya iz bırakmış tüm liderlerin hayatlarında takip edilmesi gereken ayak izleri gizlidir.

Örneğin; Napolyon’un ikna için kullandığı propaganda ve basın yollarıyla insanlar üzerinde kurduğu etki inanılmazdır. Medya ve propaganda yolu ile insanların aklındaki fikirleri etkilemeyi başarmıştır. Kendisi de 1800’lerdeki bir yazısında “Tanımadığım ve bilmediğim insanların beni hayal etmesi ve saygı duyması ne büyük bir şey! Evet, hayal gücü dünyanın kurallarını değiştirebilir.” diyerek insanları ikna ve etkileme gücünün boyutunu açıklamıştır.

Nesiller boyu dilden dile anlatılan Napolyon nasıl ilgi odağı oldu ve kahraman haline dönüştüyse, siz de bir emlak profesyoneli olarak sektörünüzde kahraman olup saygıyla anılabilir misiniz?

İkna Yolu ile Güç Elde Edin

Bir emlak profesyoneli neden buna ihtiyaç duyar?

Yabancılar tarafından güvenle ve saygıyla karşılandığınızı, artık yeni müşterilere ulaşmak için birçok kapıyı aşındırmanız ve telefona sarılmanız gerekmediğini hayal edin. İşte tarihi kişiliklerin çevresinde oluşturduğu bu etkiyi elde ederek, siz de sektörünüzde bu duruma gelebilirsiniz.

Çevrenizdekiler üzerinde bu etkiyi oluşturmak için telkin ve odaklanma teknikleri üzerine çalışabilirsiniz. Yani insanların odaklandığı şey ne olursa olsun bu yöntemleri kullanarak onların hakkınızda alacağı kararları etkileyebilirsiniz.

Özellikle telkin yönteminde dikkat etmeniz gereken bazı püf noktaları bulunuyor. Şimdi ‘pazarlama üçlüsü’ olarak nitelendirdiğimiz bu püf noktalarını inceleyelim.

1) Mesajınızı basitleştirin

İletişim esnasında net olmak ana esastır. Bildiklerinizi dolambaçlı ve uzun cümleler kullanmadan, az ve öz anlatmanız çevrenizdekilerin dikkatini çekmek için çok ciddi bir etkiye sahiptir. Aklınızdakileri, karakterinizin ve değer yargılarınızın süzgecinden geçirdikten sonra direkt olarak amacınızı belirtecek şekilde karşınızdakine sunmalısınız.

Komplike halde anlatacağınız hiçbir bilgi asla hatırlanmayacaktır.Bunun en güzel örneğine Barack Obama’nın seçim sloganı olan “Evet, yapabiliriz!” cümlesinde tanık oluyoruz. Bu slogan oldukça basit, ancak taraftarları için birçok anlamı içinde barındırıyor.

2) Mesajınızı yayın

Etrafınızda bir kitle oluşturmak için mesajınızı etkili yöntemlerle yaymaya çok ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Makalemizin başında da belirttiğimiz gibi Napolyon, medyayı mesajını insanlara yaymak için bir araç olarak kullandı.

Burada sizin sormanız gereken soru, ‘ben mesajımı yayabilmek için hangi medyayı kullanabilirim?’ olmalıdır. Onlar tarihte gazeteyi, radyoyu ve televizyonu kullanmıştır.

Biz ise günümüzde Youtube, Snapchat, Instagram ve daha birçok medya platformuna sahibiz.

3) Mesajınızı tekrarlayın

Mesajınızı bir defa ilettikten sonra, görevi tamamladığınızı ve onun peşini bırakmayı düşünmemelisiniz. Kendinizi tekrarlayın! Telkin yöntemi dediğimiz tam da budur. Mesajınızı çevrenizdekilere sürekli tekrarlamalısınız. Bu çok basit ama inanılmaz etkileri olan bir yöntemdir.

Sonuç olarak tanınmış ve saygı duyulan bir emlak profesyoneli veya yatırım danışmanı olmak için izlemeniz gereken en önemli yollar bunlardır.

Belli bir sürecin sonunda, insanların mesajınızı aldığını ve telkinleriniz sonucunda mesajınıza ve size saygı duymaya başladığını fark edeceksiniz. 

DİĞER HABER
30 Kasım 2022