"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Ev Alıcıları ve İşsizlik: Emlak Danışmanlarının Bilmesi Gerekenler

İşsizlik, müşterinizin şimdi ve gelecekte birkaç yıl için bir ev satın alma durumunu etkileyebilir, bu nedenle yakın zamanda iş kaybı yaşayan potansiyel alıcılara nasıl rehberlik edileceğini bilmek önemlidir. Koronavirüs pandemisi ile, en azından şimdilik, ev sahibi olma hayallerini askıya almak zorunda kalmış birkaç müşteriniz olabilir. Ancak, sağlam bir tavsiyeye hazırsanız, bu potansiyel alıcılar finansal olarak hazır olduklarında yardım için ilk önce size gelebilirler.

Şu anda birçok sektörde yüksek işsizlik oranları görüyoruz, dünya işsizlik rakamlarına Büyük Buhran'dan bu yana tanık olunmadı. Bu, uzun süredir ev sahibi olmanın keyfine hazırlanan birçok insan için endişe ve hayal kırıklığı yaratıyor. Birçok kişi işten çıkarıldı veya izne ayrıldı. Bir korku filmi gibi şimdilik işini kaybetmeyenler sektörlerinde aynı kaderin onlar için de gelebileceğine dair işaretler görüyor.

Dünyanın dört bir yanındaki insanların mali geleceği alt üst olurken, 'işsiz' statüsünün bir veya daha fazla müşterinizi etkilemesi muhtemeldir. Peki, olası alıcılarınızı nasıl teselli eder ve koçluk yaparsınız? Planlarının sonsuza kadar ertelenmeyeceğine dair güvence vermeleri için onlara ne söyleyebilirsiniz?

Müşterilerinizin işsizlik durumunda ev sahibi olma isteğine nasıl yardımcı olacağınızı derledik:

A full-blown unemployment crisis is looming

Müşterileriniz İşsizken Ev Alabilir mi?

Müşterileriniz ister yakın zamanda işini kaybetmiş olsun, isterse bir süredir işsiz olsun, talihsiz gerçek şu ki, artık kredi alma şansları zayıf. Bir eşin önemli bir geliri varsa ve krediyi tek başına taşıyabiliyorsa, bankalar yine de kredi verebilir, ancak bu kesinlikle bir garanti değildir.

Tabii ki, bazı gayrimenkul uzmanları nakit alıcılarla çalışıyor ve bu tür müşteriler çok fazla engel görmez. Ancak, işsizlik maaşı alan veya son zamanlarda işsizlik taleplerini tüketmiş ve hala işsiz olan tüm müşteriler muhtemelen kredi almak için geri çevrilecektir. İşsizlikten sonra yakın zamanda işe dönen potansiyel alıcılar bile bir ipotek için geri çevrilmeyi beklemelidir.

İşsizlik sigortası yardımları geçici gelir olarak kabul ediliyor ve bu gelir bir ipotek için geçerli olmayacaktır. Kredi için iki yıl (bankaya göre değişebiliyor) nitelikli gelire sahip olunması gerekirken, işsizlik ayrıca önümüzdeki iki yıl içinde ev satın almak isteyen ev alıcıları üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

Yine de iyi haber şu ki, müşterileriniz eski işlerine geri döndüklerinde veya yeni bir iş bulduklarında, ipotek kredisi verenlerin görmek istediği istihdam istikrarı çizgisine doğru ilerlemeye başlayabilirler.

Richard Layard: How to save pandemic survivors from the scourge of  unemployment | Financial Times

Müşterileriniz İşsizlikten Sonra Satın Almak İçin Ne Kadar Bekleyecek?

İpotek kredisi verenlerin bir ila iki yıllık sabit gelir şartına ek olarak, aynı zamanda güçlü kredi puanları görmek istiyorlar. Yakın zamanda işsiz kalmış müşterilerinizden bazıları artık faturalarını ödemekte zorlandıklarını fark etmiş olabilir ve bu da kredi puanlarında hasara yol açmıştır.

Ülkenin bazı bölgelerinde, koronavirüs pandemisi ile ilgili olarak kredi raporlaması konusunda destekler oldu. Bu düzenleme, potansiyel ev alıcılarına, vadesi geçmiş borçlar nedeniyle kredi puanlarının düşmemesi için alacaklılarla çalışma fırsatı veriyor. Ancak, kaçırılan ödemelere yönelik herhangi bir hoşgörü bir gün mutlaka ortadan kalkacaktır. Bu, devam eden borç sorununun muhtemelen müşterilerinizin birkaç yıl boyunca bir ev satın alma kabiliyetini etkileyeceği anlamına gelir.

Faturalarını geciktiren veya işsizlik sırasında günlük harcamalarını ödemek için yoğun bir şekilde kredi kartı kullanan birçok kişi, borç-gelir oranlarının yükseldiğini de görebilir. Bu da kısa vadede bir ipoteğe hak kazanma şansını engelleyebilir.

Müşterilerinize, ne kadar zor olursa olsun, işsizlik döneminde çok fazla kendi adına borçlanmamalarını tavsiye ederseniz (kredi kartı veya ihtiyaç kredisinin kendi adına olmaması), onlara ev alma yolculuklarında büyük bir hizmet vermiş olursunuz. Önümüzdeki bir veya iki yıl için isteğe bağlı harcamaları kesmek konusunda alıcılarınızla konuşun. Ve faturaları güncel tutmanın ne kadar önemli olduğunu vurgulayın.

Mevcut Finansman Yönetimi Konusunda Ne Tavsiyede Bulunabilirsiniz?

Müşterileriniz işsizken, kredilerinin ve diğer borçlarının en azından asgari ödemelerini yapmaya çalışmalıdır. Kira veya ipotek ödemelerini güncel tutmakta zorlanıyorlarsa, ev sahibi veya ipotek sahibiyle iletişime geçerek bir ödeme planı veya erteleme talep etmeleri gerekir.

Öğrenci kredileri gibi bazı borçlar müsamaha edilebilir. Aylık borçları azaltmak ve kredi puanlarını kurtarmak için otomatik ödemeler, elektrik faturaları ve sigorta primleri ayarlanabilir.

İşsizlikten kurtulmak ve bir rüya evi satın almak tamamen mümkün, ancak gelecekteki ev sahipliğine yönelik çözümler zaman alacaktır. Bir emlak uzmanı olarak, müşterilerinize güven vermek ve mevcut başarısızlıklarının dünyanın sonu olmadığını bilmelerini sağlamak sizin işiniz. Yola geri dönmek için seçeneklerinin olduğunu ve bunu yaptıklarında, yardım sunmak için orada olmaya devam edeceğinizi bilmelerini sağlayın. Siz sadece emlakçı değil aynı zamanda bir finans danışmanısınız.

DİĞER HABER
31 Mart 2022