"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Ev Değerinizin Hala Yükselişte Olmasının Üç Nedeni

Bir zamanlar yavaş emlak piyasasına sahip “uykulu” bir zaman diliminde gezinirken, emlak fiyatları son iki yılda eşi görülmemiş bir büyüme kaydetti. Ev fiyatlarındaki hızlı artışın evinizin değerinin artık zirve yaptığı anlamına gelip gelmediğini merak ediyor olsanız da, istatistiklerin aksini gösterdiğini öğrenmek sizi şaşırtabilir.

Emlak endüstrisinde dikkate değer eğilimleri, piyasayı etkileyen ekonomik faktörleri, değişen alıcı ve satıcı tercihlerini ve daha fazlasını vurgulayan piyasa raporlarını analiz ettik. Bu araştırmalar sonucunda önümüzdeki yıl evinizin değeri üzerinde oldukça önemli bir etkisi olacağını düşündüğümüz birkaç önemli çıkarımı sizinle paylaşıyoruz.

  • Ülke çapında arz krizi. Pandemi kaynaklı arz krizi, bir bütün olarak ülkenin emlak piyasasını önemli ölçüde etkiledi. 2021 boyunca, konut arzı, artan alıcı talebi tarafından sürekli olarak tüketildi. Düşük ev arzı, ülkenin büyük pazarlarında ev fiyatlarındaki hızlı artışın bir numaralı nedeni olduğunu kanıtladı. 2022'ye girdiğimiz bu aylarda, arz ve talep eşitlenmedikçe fiyatlar yükselmeye devam edecektir.
  • Faiz artışı beklemede, ama ne zamana kadar? Pandemi öncesi düşük faiz oranlarının ardından, dünya piyasalarının belirleyicisi FED geçtiğimiz aylarda faiz oranlarını artıracağını açıklamıştı. Bu durum, alıcılarda bir aciliyet duygusu yarattı ve pazarın arzı üzerinde büyük bir baskı yarattı. Düşük faiz oranları, alıcıların yüksek düzeyde motive olmaları gerektiği anlamına geliyor - ama ne kadar süreyle? Fed, ipotek oranlarını doğrudan kontrol etmese de, ipoteğe dayalı gayrimenkul alımında ipotek oranlarını yukarı çekecektir. FED'in Mart ayında faiz oranlarını artırması bekleniyor ve bu, bazı alıcı talebini frenleyebilse de, bunun yükselen konut değerlerini frenlemek için yeterli olacağını düşünülmüyor.
  • Ev satıcıları X ve Y jenerasyonu olacak. Emlak piyasası araştırma raporlarına göre, 2022'de ev satıcılarının yüzde 80'inden fazlasının X Kuşağı ve Y kuşağı olması ve yüzde 31'inin ilk kez bir ev satması bekleniyor. X ve Y jenerasyonunun, yaklaşık yüzde 80'inin şehir merkezlerinde yaşadığı biliniyor. Ve bu durum şehir merkezindeki ev değerleri üzerinde güçlü bir etkisi olabileceği anlamına geliyor.

Genel olarak 2021, ülke genelinde pek çok beklenmedik trendin olduğu emlak piyasası için olağanüstü bir yıldı. Piyasadaki bu değişikliklerin 2022'de etki yapacağı kesin; emlakçılar, alıcılar ve satıcılar için heyecan verici, hızlı tempolu bir yıl bizi bekliyor.

Emlakbroker.com ekibi emlak pazarınızın eşi görülmemiş büyümesinin evinizin değeri için ne anlama geldiğine dair sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duyar.

DİĞER HABER
18 Şubat 2022