"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Ev Kiralamada İşler Kızıştı, HomeAway’in Yeni Reklamı Airbnb İle Dalga Geçiyor

Tatil için ev kiralama hizmeti sunan HomeAway, yeni reklamında ev paylaşım hizmeti sunan Airbnb ile dalga geçiyor. Şirket bu yolla kendini ev paylaşım şirketlerinden ayrıştırmayı ve markasını öne çıkarmayı hedefliyor.

HomeAway mal sahiplerinin ikinci evlerini özellikle yaz aylarında kiraya verdikleri yazlık evlerini listelerinde tutarken, Airbnb ise evlerinin bir ya da birden çok odasını kiraya veren ev sahiplerini listelerine alıyor. Airbnb’nin özellikle tatil kentleri olarak bilinen kentlerde paylaşım ekonomisine dayalı bu hizmeti sunuyor ve alanını gittikçe genişletiyor olması onu HomeAway için büyük bir rakip haline getiriyor. Airbnb ve HomeAway’in listelerinin %10 -%15’lik bir kısmı örtüşüyor. Bu durum her iki girişim için rekabeti daha da kızıştırıyor.

Son derece eğlenceli hazırlanan reklamda müşterilere başka birinin evinde tatil yapmanın komik ve rahatsız yönleri hatırlatılıyor. Banyo sabununuzda başkasının saçını bulmak, uyurken izlenmek, başka birinin tırnak kesmesini izlemek zorunda kalmak gibi bazı garip ve rahatsız edici durumlar öne çıkarılarak müşterilerin tatil için başka birinin evini paylaşması engellenmeye çalışılıyor.

Kampanya tamamen Airbnb’nin paylaşım ekonomisi olarak adlandırdığı insanların pek çok şeyi paylaşarak masraflarını azalttığı yaklaşımı hedef alıyor. Bu yaklaşımı hedef alırken de son derece ilgi çekici ve mizahi bir üslup kullanılıyor. Reklamın Amerika dışında, Fransa, İngiltere ve Almanya gibi şehirlerde de gösterilmesi planlanıyor.

Geçen yıl Expedia Inc tarafından 3,9 milyar dolara satın alınan HomeAway’in CEO’su Brian Sharples, insanları yapmakta oldukları işin ne olduğu, Airbnb ve diğer otellerden ne farkları bulunduğu konusunda eğitmeye çalıştıklarını söylüyor.

Ünlü bir reklam firması olan Saatchi & Saatchi’nin Londra ekibi tarafından yaratılan reklam insanların Airbnb gibi ev paylaşım ortamlarında kaldıklarında karşılaşabilecekleri bazı garip durumları öne çıkararak insanları bu yöntemden vazgeçirmeye çalışıyor.

“Bize paylaşmanın önemsemek olduğunu öğrettiler, ancak şimdi insanlar her şeylerini paylaşıyorlar” denilerek başlayan reklamda insanların günlük hayatta paylaştıkları kişisel bilgiler, kişisel alanlar ve hatta tatiller deniliyor ve ekrana birbirinden garip durumlar yansıyor.

Ardı ardına gelen komik ve rahatsız edici durumlardan bazıları; salonda oturan bir çiftin yanında bornozuyla oturarak ayak tırnaklarını kesen adam, uyandıkları an onları uykuda izleyen bir adamla karşı karşıya gelen çift, banyoda yıkanan kadının başkasının saçı ile kaplanmış sabunu kullanma çabasıt. Bu son derece abartılmış ve uygunsuz durumlar ile müşteriler ev paylaşım yaklaşımından uzaklaştırılmaya çalışılıyor.

Austin, Texas merkezli HomeAway, reklama ne kadar harcadığını söylemese de bu sene reklam harcamalarını önemli ölçüde artırıyor. Şirket yetkilileri, firmanın geçen sene tüm dünya genelindeki dijital ve geleneksel reklam harcamalarına 60 milyon dolar harcama yapıldığını belirtiyor.

Reklam takip şirketi Kantar Medya ise Homeaway’in 2015’in ilk 9 ayında Amerika’daki reklamlara 7 milyon dolar harcama yaptığını tahmin ediyor. Aynı dönem zarfında Airbnb ise Amerika’da yapılan reklamları için 24 milyon dolar harcadı. Aradaki bu büyük fark bile bu reklam kampanyasının HomeAway için neden bu kadar önemli olduğunu açıklamaya yetiyor.

DİĞER HABER
21 Mart 2016