"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Değer Algısı
09-11-2023
Ev Takası: Fiyatların Hızlı Arttığı Bir Gayrimenkul Piyasasına Hızlı Çözüm

Mevcut durumun gerçekliğini kabul etmemiz gerekiyor. Yükselen konut piyasası, daha büyük evlere geçmek, küçülmek veya taşınmak isteyen ev sahiplerinin ev takası yapma fikrine daha açık hale geldi. 

Ev takası stratejisi, genellikle geçici olarak bir seyahat etme zorunluluğu olan tatil evi sahipleri tarafından uzun süredir kullanılıyor. Ancak kalıcı bir ev takası fikri, fiyatların çıldırdığı bir emlak piyasasında daha popüler olmasına rağmen, çoğu satıcının düşündüğü bir seçenek değil.

Ama düşünmeliler. Bilinmediği zaman her şey biraz korkutucu ama bu şimdiye kadar verdiğiniz en iyi karar olabilir. Eviniz piyasaya çıktığında (satılık), sonunda 'Bu işe yaramıyor ve korkutucu hale geliyor' diyene kadar fiyatı düşürmek zorunda kalabilirsiniz. İşte o zaman ev takasını düşünebilirsiniz!

Konut fiyatlarının hızla yükseldiği piyasada, emlakçılar, TAKAS emlak sistemini mülk sahipleriyle görüşerek ilanlarında belirtmeleri gerekiyor. Emlakçıların kriz tecrübesini fırsata dönüştürecek bu model emlak Takas piyasasında bulunuyor. Ayrıca, Tv programlarında bilgilendirici paylaşımlarda bulunan emlak danışmanlarının da bu sistemi iyi anlatması ev takas işlemlerinin ivme kazanmasını sağlayacaktır.

Nasıl çalışır

Ev takasının ilk bakışta göründüğü kadar karmaşık olmadığını söyleyebiliriz: "Sadece bir işlem yerine aynı anda gerçekleşen iki işleminiz var - biri evinizi satıyor, diğeri diğer tarafın evini satın alıyor." 

Basitçe söylemek gerekirse, mülk takası, evinizi bir kişiye satıp, ideal olarak aynı gün içinde aynı kişiden başka bir ev satın almaya benzer.

Emlakbroker.com ekibinin araştırmalarına göre, buradaki kilit noktanın, kapanışların aynı anda gerçekleşmesi gerektiğini sözleşmelerde belirtmek olduğunu sizlerle paylaşmak istiyoruz. Burası en önemli kısım...

Takasçılar, ticareti yapılan her bir ev için ayrı alım ve satım sözleşmeleri imzalarlar. Sözleşmeler, her bir mülkün fiyatını açıklar. Bir ev diğerinden daha değerliyse, daha pahalı evin alıcısı, kapanışta satıcıya aradaki farkı öder. Başka bir deyişle, 200.000 dolarlık evinizi 300.000 dolarlık bir evle değiştirirseniz, satıcıya kapanışta 100.000 dolar ödersiniz.

Alım satım yapılan mülklerden birinin ödenmemiş bir ipoteği varsa, geleneksel bir satışta olduğu gibi, mevcut borç verene kapanışta ödeme yapılır. Ve herhangi bir geleneksel satın almada olduğu gibi, bir ev takasında alıcı, yeni eve ödeme yapmak için ipotek alabilir.

Avantajlar

Takas ticaretinin satmaya karşı birçok avantajı bulunuyor. Birincisi, evin içinde size saçma teklifler veren bir grup insanla uğraşmak zorunda değilsiniz. Takasta hiçbir emlakçı dahil değilse, alıcı ve satıcılar emlak komisyonlarından tasarruf ederler. Fakat siz yine de deneyimli bir emlakçının rehberliğinde bu işlemi sonuçlandırın.

Bir takas gerçekleştirdiğinizde işlem sürecini koordine etmek de daha kolaydır çünkü işlemler aynı anda gerçekleşebilir. Hem satıcı hem de alıcı, kapanıştan sonra yeni bir ev satın almak için acele etmesi gereken geleneksel bir anlaşmadaki bir satıcının aksine, mobilyayı depoya koyma zahmetinden kurtulabilir. Yeni ev arama sürecinde yaşanan zaman kaybına bağlı hızlı bir piyasada ev fiyatlarının artmasıyla elindeki nakit erime riskini ortadan kaldırır.

Bazı insanlar, mevcut evlerini satmadan önce yeni bir ev satın almayı tercih eder (veya duruma bağlı olarak değişir) ve değişken bir emlak piyasası sırasında bunu yapmanın önemli bir riski vardır. Yeni yeri, tahmini satış fiyatınıza göre ödemeye hazır olduğunuz bir fiyata satın almak, yeni yerinizi karşılayabilmek için piyasanın ihtiyacınız olan satış fiyatını karşılamayacağını anladığınızda, topu elinizde tutmanıza neden olabilir.

Takas, aksi takdirde satamayacağınız bir mülkü hızlı satmanıza yardımcı olabilir; Ve eğer taşınmanız gerekiyorsa (örneğin yeni bir iş için), takas işlemi sizin için en ideal yöntem olabilir.

Dezavantajlar

Ev takası yapmak herkes için geçerli değildir. Standart bir ev satışında olduğu gibi, ipoteğinize evinizin değerinden daha fazla borcunuz varsa, bir ev takasının işe yaramasının tek yolu, bankaya evi ne için sattığınızı bildirmelisiniz. İpotek borcunuzun kalan bakiyesini ödemelisiniz. Banka bu takası kabul ederse ticaret gerçekleşir.

Taşınma telaşı içinde olan veya yeni evinde istediği yer veya özellikler konusunda esnek olmayan ev sahiplerinin seçenekleri kısıtlı olabilir. Piyasadaki her ev takasa açık bir satıcıya ait değildir.

İstediğiniz ev türü ve yer konusunda "seçici" olmanıza rağmen, evinizi takas için listeledikten kısa bir süre sonra hızlı yanıt almanıza şaşırmayın. Ve takasta beğendiğiniz evlerin fiyatlarına bakılırsa, olası anlaşmadan muhtemelen bir miktar ek nakit elde edebilirsiniz.

Ayrıca, satıcılar bazen benzer değerlerdeki evleri takas etmeyi ve buna eşit ödeme yapmayı kabul etse de, kapanışta genellikle araba ve tekne gibi araçlar teklif ediliyor. Bu nedenle, her iki tarafın da takası yapılan evler için yeni ekspertiz talep etmesi bu konuda oldukça önemlidir.

DİĞER HABER
12 Mayıs 2022